**Prichindei nazdravani 2008!** (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinita_g spune:

Magda, unde pleci?..sau am uitat eu...Yari cum e?
Alina, sanatate Deliei...eu ii dau ibalgin/nurofen doar cand are febra..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

A avut febra,acum vad ca numai are ,pentru gat ii dau septolete si tantum verde.
Sper sa fie ok,si pentru tuse ne-a dat erdomed


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Alina, sanatate Deliei ! Delia tot are rosu in gat ? Eu ma intreb dc nu v-a recomadat un exudat faringian ? Prea o trageti de mult timp...Si, dupa cum a spus Doinita, alea sunt antitermice...

Magdalena, tztztz...pleci fara sa spui nimic ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Mariana i-am facut exudatul faringian si nu are nimic de natura bacteriana ca sa spun asa,acum doctora ne-a spus ca nu este foarte rosie in gat,dar probabil este mai sensibila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinita_g spune:

Alina, dar ibalgin nu-i acelasi lucru cu nurofen (adica varianta romaneasca necompensata)?...adica eu dau alternativ nurofen cu panadol (la febra - si peste 38) si daca sare de 39 bag novocalmin in fund...ideea-i ca antitermicele astea sunt cam toxice pt ficat
Pt gat...cum zice si Mariana, poate un exudat...ar fi fost mai elocvent...asa, chestii/trestii de supt sau pufuri...sunt ele bune dar ma gandesc ca rezolva doar asa, aparent situatia si nu stii de fapt care-i cauza...zic si eu...
Iar de tuse...eu i-am tura asta eurespal...7 zile, tot mai tusea...i-am schimbat cu humex si-a tacut...a mai supt stodal buline homeopate (cate 5 sub limba)...care-s pt orice tip de tuse...
De astea am supt si eu 2 zile...si mi s-a oprit tusea
Siropurile astea contin o gramada de aditivi...si mai incerc si eu sa le inlocuiesc cu bulinele...
Aaaa, eu ii mai dau de ceva vreme sa suga cate un Ascovit (Vit C) pe zi...si cate un Cavit junior (asta-l mananca) - era oferta 2+1 si mi-am adus aminte de copilarie ...la Cavit
Ai zice ca Teo se satura cu tot ce-i bag in trompa pe zi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinita_g spune:

Acu' eu am o mare indoiala...cu ce vad doctorii in gatul copiilor nostri...
Daca ajungi la urgenta...automat vad rosu-n gat
Eu m-am dus cu Teo in dec. la vreo 4...si fiecare, in functie de cum batea lumina si imaginatie...vedea intr-un fel
De fiecare data am invatat sa ma uit si eu, cu o lanterna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Am fos la medicul de familie si dnasa ne-a spus ca nu este foarte rosie in gat si nu avem de ce sa ii dam antibiotice,exudat faringiam i-am facut cel putin 10 de la inceputul anului si nu i-a iesit nimic.
Acum vom vedea ,ce se va mai intampla.

Ma bucur ca i-a mai trecut si ca doctora aceasta ma intelege cu toate ca mi-as dori o pediatra dar acum greu mai gasesti pediatrii.

Astazi am scapat de am doar de si gata pot sa mai fac eu cate ceva pentru mine sa mai citesc ceva sa ma mai conversez cu cineva ,sa vad ce pot sa mai fac.
Mai imi fac niste planuri sper sa reeusesc sa le indeplinesc,si sa imi fac ordine in ganduri,ca sa ma regrupez ca sa spun asa,sa pot sa fac,cat mai multe astazi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui doinita_g

Acu' eu am o mare indoiala...cu ce vad doctorii in gatul copiilor nostri...
Daca ajungi la urgenta...automat vad rosu-n gat
Eu m-am dus cu Teo in dec. la vreo 4...si fiecare, in functie de cum batea lumina si imaginatie...vedea intr-un fel
De fiecare data am invatat sa ma uit si eu, cu o lanterna

Doinitza>> Alexia-Teodora (Tzupanica) 16/03/2008)
"Lucruri pe care le poti darui si pastra in acelasi timp:cuvantul, un zambet si o inima recunoscatoare"


mare dreptate ai. Stii cum se exprima doctorita noastra ? "Vai ce gat urat are".... Si eu...OMG..."sa nu ne dea injectii"...Ma uit si eu acasa si nu mi se pare asa horror...Mandra nu prea sta la mine la consult asa ca oricum iau de buna ce-mi zice "doctoreasa" ca io nu sunt in domeniu...

N-am stiut ca stodal e si pastile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

Plecam duminica viitoare la Napoli pentru 4 zile,sincer nici nu mai stiu daca am spus sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

Dar pana atunci trebuie sa ne pregatim intens si pentru ziua domnisoarei care sambata face 4 anisori si nu prea stim ce cadou sa-i pregatim . Mamaia cealalta ne-a luat-o inainte si ia luat un catelus care sincer nu are mai mult de 150g. Imi e tare mila de el saracutu ca il plimba YARI cu ea peste tot.

Mergi la inceput