Clopotei de Ian-Feb 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pink_heart spune:

Noi l-am facut...s-a lasat cu putina febra...si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Parol mada ( nu stiu cum se scrie) daca nu tin la parerea dvoastra ca la a pediatrei, parol si mai mult, dupa cea pediatra na alta, tot te mai intrebam si pe tine.
So... daca e loc de sarit peste el apoi, nu ma inghesui. Undeva in mntea mea ce era in schema obligatorie era vital.
Ioana de ct, auzi nu e musai, ca se mai face un rapel la 6-7 ani.
Laurici pai il mai faceti?
Mamica Pink ai fost cea mai pe faza. Eu initial uitasem, daca nu imi amintea doctorita sa-mi transmita ca ar sari peste el, uitasem cu desavarsire.

La noi e jale mare la intepaturi sau la doctori, ma dusmaneste rau daca ma aude vbind de pediatra, se supara si nu mai vbeste cu mine. In fiecare am ii faceam analizele in ian- feb. anul asta inca nu le-am facut de teama ca o sa urle de nu or sa o poata tine toate asistentele din tura. Fac precum cu vaccinul....pana sar peste ele anul asta, ca doar mai e putin si vine ianuarie viitor.
Saptamana asta la gradinita la noi vorbesc despre meserii. Si azi le-a dat sa coloreze de pe o fisa meseria care le-ar placea lor cel mai mult. A mea a colorat bucatarul, ca ii place ei sa se joace cu faina. Maine ii intreaba ce meserii au parintii. Trebuie sa lucrez la capitolul "tati" ca mi-a zis pe seara acum, ca despre tati o sa spuna ca e muncitor, munceste mult, de dimineata pana seara. Esenta a prins-o dar parca suna cam aiurea.
Va pup si sper sa mai scrieti cate ceva pana maine dimineata la cafea.
Pupici la toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Shose, as sari peste el, dar ma gandesc ca i-am facut toata schema obligatorie + prevenar si asta de la 4 ani e tot din schema....nu stiu! Eu o programasem la vaccin, dar a racit si io m-am cam razgandit Am incercat s-o pregatesc, sa-i spun ca o inteapa si a zis ca nu vrea asa Eu nu i-am facut niciodata analizele de sange, deci iti dai seama ce mi-ar face, ce scandal si suparare
Si Thea e terminata cand mai mergem la ctrl la doctorita ei, odata mi-a zis: "nu vreau la doctor, ca nu sunt bolnava sa ma doctoreasca" (mergeam sa iau avizul ca-i clinic sanatoasa pt gradi).


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Draga de Theutza, asta e teama tuturor cred, si mie mi-e groaza de intepaturi, doctori si mai ales de stomatolog. Eu si in sarcina mergeam distrusa la controale, nu imi plac halatele albe si pace.
Acum un an, matuse-mea ma tot inebunea, fa analize Iuliei ca e cam palida (palida sut si eu si taica-sau desi avem hemoglobina buna). Dupa analize si rezultatele bune i-am zis Iuliei sa ii spuna matusei ca e sanatoasa tun. Si cand o vede Iulia ii zce: " dana, sa nu imi mai zici palida, ca sunt sanatoasa TUTUN" :)) asa ne-a ramas vorba de atunci.

Ai vostri copii pleaca cu gradinita in diverse vizite? Teatru de papusi, muzeu, biserica si alte locuri? Ca pe mine m-au inebunit. Azi pleaca cu ei la fabrica de paine, neanuntat....cand am ajuns dimineata mi-au dat vestea. Si eu mereu stau cu sufletul strans. Sunt multi, 2 grupe a 20 si ceva de copii fiecare grup si pleaca cu doua educatoare plus asistenta medicala. Mi se pare o nebunie si o nconstienta, dar in fine.
De 24 ian au plecat cu ei in centru sa joace hora unirii si au adus-o pe iulia cu cucui in frunte. A mea cum e imprastiata, se uita pe sus si a luat un cos de gunoi stradal in fata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Ola zuzici !

A-propos de vaccin , nici noi nu l-am facut , nu ca am uitat ( ca are grija pediatra sa ma bata la cap ) ci din cauza epidemiei de varicela de la gradi , care tine de vreo luna jumate.
Am de gand s-o vaccinez dupa vacanta de Pasti si am inceput pregatirea psihologica ...vreau sa o duc la dr. stiind ce i se va intampla si vreau sa treaca peste frica ( poate's nebuna , dar mi s-a rupt inima ultima data cand i-am facut Havrix-ul ...m-a tinut vreo 2 ore cu suspine si cu intrebarea "de ce mi-ai facut asta ?")...asa ca am decis sa n-o mai iau prin surprindere.
Ii tot explic cum ca prin vaccin , doctora ii baga putere in corp , sa fie tare in fata microbilor si bolilor ...si la una din discutiile astea , mi-a dat o replica tare de tot :
"Mami , nu-i asa ca vaccinul contine fier ? ...ca asa devin mai puternica , am fier in mine , si cand vor microbii sa intre , dau cu capul de fier , se lovesc si mor ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Citat:
citat din mesajul lui gattasalvaje

Ola zuzici !

A-propos de vaccin , nici noi nu l-am facut , nu ca am uitat ( ca are grija pediatra sa ma bata la cap ) ci din cauza epidemiei de varicela de la gradi , care tine de vreo luna jumate.
Am de gand s-o vaccinez dupa vacanta de Pasti si am inceput pregatirea psihologica ...vreau sa o duc la dr. stiind ce i se va intampla si vreau sa treaca peste frica ( poate's nebuna , dar mi s-a rupt inima ultima data cand i-am facut Havrix-ul ...m-a tinut vreo 2 ore cu suspine si cu intrebarea "de ce mi-ai facut asta ?")...asa ca am decis sa n-o mai iau prin surprindere.
Ii tot explic cum ca prin vaccin , doctora ii baga putere in corp , sa fie tare in fata microbilor si bolilor ...si la una din discutiile astea , mi-a dat o replica tare de tot :
"Mami , nu-i asa ca vaccinul contine fier ? ...ca asa devin mai puternica , am fier in mine , si cand vor microbii sa intre , dau cu capul de fier , se lovesc si mor ."

Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )
Povestea nasterii



fenomenala fata ta
Nici noi nu am facut vaccinul inca, ne gandeam sa il facem cand mergem de Paste in Romania.Nici nu stiu ce fel de vaccin se face acum si nici daca-i musai musai.
Aici la nemti nu-s obligatorii vaccinurile.Asa ca vad cand merg acasa daca il facem.
Noi nu prea avem experiente prea recente cu acele,inafara de analize de sange nu prea l-am intepat.Dar sunt sigura ca nu-i va face placere vaccinul

(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Citat:
citat din mesajul lui Shose

Buna dimineata fetelor!
Am dus bblusa la gradi si beau cafeaua cu voi. Aud din ce in ce mai multe persoane in jurul meu care vor sa isi duca copiii la evaluare si sa treaca inainte de 6 ani la cls 0. M-ar bate si pe mine gandul.... . Ma ingrijoreaza nu bagajul ei de cunostinte ci trezitul mult mai devreme, programul mult mai strict, temele.

In alta ordine de idei, vaccinul de la 4 ani, l-ati facut? Noi inca nu. Doct de familie ne a transmis ca nu i l-ar ma face, si pe mine ma cam ingrijoreaza asta. Cum sa nu-l faca daca e in schema obligatorie. Stiu ca e rape la cel de la 2 luni, nu? Mama ma omoara si ea cu vaccinurile ca sunt periculoase si ca asta De tetanos e " apa de ploaie ". Eu parca nu as vrea sa sar peste el.
Voi cum ati procedat? lalaD toata nadejdea e in tine. Parerea ta poate sa fie decisiva pt mi e

Shose si Pipetzica (12.02.2008)

Poze si www.youtube.com/view_play_list?p=17800CD9A2531E0C/" target="_blank">Filmulete
[/url]" target="_blank">Sunt mare
Povestea Nasterii

`Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea...`


In clasa 0 NU exista teme, NU e program ca la scoala cu ora de 50 de min, pauza de 10 si asa mai departe, NU exista manuale.
Clasa 0 este acelasi lucru cu GRUPA PREGATITOARE de la gradi.Doar au mutat-o in alta "cladire"si au schimbat denumirea activitatilor in materii si cu asta basta.Daca se face in scoala asta nu inseamna ca va fi ca la scoala.
Nu trebuie sa va sperie denumirea de clasa si nici de scoala.


(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Ramo, nu ca institutie ma sperie iubito, ca toata ziua mi-o petrec pe acolo, ma sperie diferenta mare de la program lejer, ajuns la 8:30, 9 fara, mancat, jucat, plimbat, mancat iar si plecat acasa..... . La scoala vrem nu vrem o sa avem o ora de ajuns, batuta in cuie. Deci trezit mai devreme pentru a manca acasa ( nu ca acum)...
In fine, om trece noi cu bine si peste schimbarea asta
Ce faceti voi cum ii prieste lui Razvi in Germania? V-ati facut prieteni? Va pup si mai astept pozici pe fb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


La multi ani, NataliaS!
Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de sot si de cele trei printese!

La multi ani, si sarbatoritelor de pana acum: alexia28, kalosalina si inuta12!



ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Citat:
citat din mesajul lui Shose

Ramo, nu ca institutie ma sperie iubito, ca toata ziua mi-o petrec pe acolo, ma sperie diferenta mare de la program lejer, ajuns la 8:30, 9 fara, mancat, jucat, plimbat, mancat iar si plecat acasa..... . La scoala vrem nu vrem o sa avem o ora de ajuns, batuta in cuie. Deci trezit mai devreme pentru a manca acasa ( nu ca acum)...
In fine, om trece noi cu bine si peste schimbarea asta
Ce faceti voi cum ii prieste lui Razvi in Germania? V-ati facut prieteni? Va pup si mai astept pozici pe fb

Shose si Pipetzica (12.02.2008)

Poze si www.youtube.com/view_play_list?p=17800CD9A2531E0C/" target="_blank">Filmulete
[/url]" target="_blank">Sunt mare
Povestea Nasterii

`Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea...`


E vorba doar de obisnuinta.Ai sa vezi ca nu va fi chiar asa de greu

Noi suntem bine, la 1 aprilie ne mutam in locuinta noua.
Prieteni nu prea am reusit sa ne facem, eventual cunostinte si atat.
Razvi s-a acomodat bine aici, bineinteles tot zice ca ii e dor de camera lui din Romania desi are si aici deja multe jucarii, dar pomeneste in treacat doar.
In sf am vorbit la o gradi sa-l primeasca (imi vine sa mor de ciuda ca a lipsit atat de mult de la gradi).Asteptam un raspuns de la ei saptamana asta.Sper sa fie unu pozitiv.


(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput