Clopotei de Ian-Feb 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

La multi ani pentru 8 Martie, doamnelor!
Alina ati scapat de viermisori? Dar de pisu in pat? Thea mai face, dar destul de rar. Din clipa in care am zis "halt! io nu ma mai trezesc de 100 ori / noapte sa o mai pun la pishu!", ceva s-a intamplat si s-a hotarat si ea, parca, sa nu mai faca. Nu-mi venea sa cred! Acum i-am luat de la lidle o lampa mica mica de pus in priza, cu o luminita fina albastra si se trezeste singurica si umple oala cu pishu. E super: dormim amandoua mai bine


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna!

Laura_Ioana am scapat de viermisori, cu Zentel. Iar de pipi, nu.
In urma ecografiei si a uroculturei, am ajuns la concluzia impreuna cu dr pediatru ca e vb de starea ei in timpul somnului (psihologic). Ea se si sperie noaptea si at face.
De 4 zile ii dau Epirax timp de 3 luni. Tot de-atunci nu m face ziua la pranz (a avut o per cand facea , chiar si o ora daca doarmea, se trezea uda).
E un inceput.
Eu o trezesc pana ma culc, la o ora, apoi ii pun pampersul.

Si cand ma gandesc ca asa facea si Ioana, se trezea singura si umplea olita. (are si ea ceva care lumineaza in camera)
Nu stiu ce s-a intamplat de s-a speriat..ori de la gradinita, dna m tipa la copii..iar azi mi-a zis ca a si lovit-o cu palma in cap.
Nu stiu daca e asa cum zice ea, ma voi interesa.
Oricum de tipat, o auzeam cand o duceam la gradinita.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Vai de mine!!!! Cum sa-i dea peste cap??? Sigur a speriat-o ceva la gradinita (si inca o deranjeaza) si de aia face pishu in pat mititica! Neaparat sa vorbesti cu educatoarea sa stie ca fata iti spune ce face si ca nu-i permiti sa se poarte asa!
Si eu o pun la pishu la o ora sau la 1,1/2 h, apoi o las sa se descurce singura. Uneori se mai scapa pe ea si ma striga plangand (uneori imi spune "nu stiu ce sa mai fac cu pishu asta").... ooofff! Ii e si frica sa mai bea apa dupa o noapte cu pishu: " nu beau, ca poate fac pipi pe mine":(


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Da.
Ioana zice ca pasarica a udat-o.
Nici ea nu vrea sa m bea lichide: 'ca fac pipi pe mine'.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

LalaD unitatile de īnvatamānt īn care se vor pilota instrumentele de evaluare pentru Evaluarea Nationala la clasa a VI-a sunt afisate pe ismb.edu.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Stiu, Grati, merci. Pe 16 mai au examenul.


Multa bafta lui Ozi in semestrul 2.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Buna dimineata fetelor!
Am dus bblusa la gradi si beau cafeaua cu voi. Aud din ce in ce mai multe persoane in jurul meu care vor sa isi duca copiii la evaluare si sa treaca inainte de 6 ani la cls 0. M-ar bate si pe mine gandul.... . Ma ingrijoreaza nu bagajul ei de cunostinte ci trezitul mult mai devreme, programul mult mai strict, temele.

In alta ordine de idei, vaccinul de la 4 ani, l-ati facut? Noi inca nu. Doct de familie ne a transmis ca nu i l-ar ma face, si pe mine ma cam ingrijoreaza asta. Cum sa nu-l faca daca e in schema obligatorie. Stiu ca e rape la cel de la 2 luni, nu? Mama ma omoara si ea cu vaccinurile ca sunt periculoase si ca asta De tetanos e " apa de ploaie ". Eu parca nu as vrea sa sar peste el.
Voi cum ati procedat? lalaD toata nadejdea e in tine. Parerea ta poate sa fie decisiva pt mi e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Auch, doamna, auzi: "parere decisiva"

Mai, sincer, eu nu i l-am facut dar nu din cine stie ce motive evidente si atent selectate ci din simplul motiv ca a fost racit in ianuarie si apoi pur si simplu am neglijat aspectul asta .
Si cum am de gand sa il operez de polipi prin mai o sa il mai "neglijez" in continuare.
Stiu ca e rapel, ca poate ar trebui sa il fac, insa teoretic pot sa il sar pana la urmatorul rapel, de la 6-7 ani, ca anticopi inca are si e relativ protejat, mai ales ca la gradi a fost in toamna epidemie de oreon si rujeola si vad ca nu a luat deci anticorpii s-au reactivat.

Asa ca pana mai in toamna nu ma grabesc sa il fac si poate nici atunci.

PS: la grupa/clasa pregatitoare NU sunt teme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna ziua!

Shose bine ca ai scris de vaccin. Am uitat de el.
Acum nu-l putem face ca e racita.
De fapt toti 4 tusim.
O sa vb cu dr de fam, sa vad ce-mi zice.

O zi buna!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Neata, zuzici
Shose multumim pentru cafea.
Nici eu nu i-am facut vaccinul din acelasi motiv ca LalaD, dar nici nush daca sa i-l mai fac. Mai vad ce sfaturi mai dati si ma hotarasc io.



Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput