Clopotei de Ian-Feb 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Ohoo...ca in vremurile bune....si tare indepartate. O imbratisare pentru toti.
Am intrat de la scutecele direct la scoala! Sper ca asta nu inseamna ca am si imbatranit.

Clasa 0 pe noi ne incurca si nu ne incurca. Eu intentionam ca Iulia sa mearga la sc la 6 ani si 7 luni, acum ca sa fie in cls 1 la 6 ani si 7 luni ar insemna sa mearga la sc la gr 0 la 5 ani si 7 luni, ceea ce mie mi se pare fortat. Asa ca, vreau nu vreau va ajunge la cls 0 la 6 an si 7 luni si foarte tarziu (7 ani si 7 luni) in cls 1.
Lala din ce stii tu, la evaluare ii primeste si pe cei de 5,7 luni, sau doar pe cei nascuti pana in ianuarie?
La gradi va repeta gr. mare, deh....ma gandesc c groaza cand o sa terminam cu gradi ( ajuns la 8.30, mancat de dimi, mancat de prans) si o sa o luam cu scoala.
Una peste alta mi-e teama de scoala doar pt programul greu, cu inceput orele de la 7.30, in rest....dotari exista, cum zice si Lala, daca parintii le cumpara. Sunt si clase cu comp, copiator, proiector, dar si clase cu bancle rupte... .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Bine v-am regasit intr-o noua etapa a copilariei clopoteilor!

Lala multumim pt noul capitol!

Despre cls 0 si cls 1 in cazul Ioanei: cred ca va repeta grupa mare, fiindca sunt 3 copii la grupa mijlocie, ori va merge direct in cls 1.
Vedem ce se va schimba pana atunci, vb Ramonei.
Nici eu nu sunt de-acord sa intre la scoala de la 5 ani si 8 luni.
Din cate am inteles merg la cls 0, copii care au 6 ani impliniti.

La noi o sa fie greu si la gradinita, pt ca de la anul vor face la un loc, grupa mica+ grupa mijlocie (cei mici care sunt acum) + grupa mare (unde intra Ioana). Va fi o singura educatoare...ca nu va face clasa pt 3 copii.
Va fi greu pt educatoare, pt ca ingrijitoarea nu va m decat 2 h (ca nu-mi m convine ). Iar educatoarea va tb sa-i duca pe cei mici la toaleta (as vrea sa o dau de la anul si pe Justina) si sa faca si cu ei activitati.
Nu stiu cum o sa se imparta in cele 4 h.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:



Adela este fix in aceiasi situatie ca si Andrei.
Copiii nascuti intre 1 septembrie- 31 decembrie 2007 au 2 posibilitati legale;

- inscrierea in clasa pregatitoare in 2013 cu evaluare prealabila
- ramanerea in gradinita, la cererea parintilor, in grupa mare, urmand ca in 2014 sa intre in clasa pregatitoare, la scoala, fara evaluare


[/quote]

Deci copii nascuti in februarie sa zicem (cazul Iuliei) nu pot nici cu evaluare sa ajunga la cls 0 la 5 ani si 7 luni?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Shose, anul acesta s-a putut, au dus adeverinta ca frecventeaza grupa mare si au putut intra la evaluare. Stiu asta deoarece scoala lui B a fost centru de evaluare si au fost afisate liste cu rezultatele. Erau copii nascuti in ianuarie, februarie si chiar martie 2007.Toti au luat evaluarea.

Nu stiu cum va fi la anu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Lala , poate ma lamuresti tu ...ca de la gradi n-au putut sa-mi dea un raspuns : daca o tin pe Sara la gradi in anul 2013-2014 sa repete grupa mare , am vreo sansa ca in 2014-2015 sa intre direct la clasa I ( cu evaluare si raport ca e apta ) , fara sa mai faca pregatitoarea in scoala ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui gattasalvaje

Lala , poate ma lamuresti tu ...ca de la gradi n-au putut sa-mi dea un raspuns : daca o tin pe Sara la gradi in anul 2013-2014 sa repete grupa mare , am vreo sansa ca in 2014-2015 sa intre direct la clasa I ( cu evaluare si raport ca e apta ) , fara sa mai faca pregatitoarea in scoala ?

Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )
Povestea nasterii




In momentul acesta metodologia spune ca NU, nu ai nicio sansa.

La toamna insa cand se va stabili metodologia pentru anul viitor ( si apoi in toamna urmatoare 2014) s-ar putea sa se decida ca se poate, cu evaluare insa trebuie sa ti cont ca NU se vor face clase noi I si va trebui sa intre cumva prin transfer in clasele deja formate de cei ce termina pregatitoarea in scolile respective.

Asa ca la intrebarea ta momentan nu exista un raspuns decat cel negativ deoarece legea prevede ca doar in aceasta toamna se organizeaza simultan inscriere la grupa pregatitoare si clasa I.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Asa mi-au spus si mie de la gradi: oficial, NU se poate sa intre direct in cls I (adik sa 'sara' de la grupa mare de la gradi, la cls I la scoala).

Dar, cum zice si Lala, se vor stabili proceduri, pentru fiecare an in parte; asa ca vom mai vedea.

Oricum, eu m-am hoptarat: dak ramane asa, o s-o dau la pregatitoare/cls 0 cu evaluare, astfel ca sa intre la 6 ani si 9 luni, in cls I.

Nu-mi convine, dar nici n-o pot tine in grupa mare, astfel incat s-ajunga la aproape 8 ani sa inceapa cls I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Buna, fetelor!
Suntem copii mari, nu-mi vine a crede! Mai ieri eram emotionate de sarcina, de nastere si acum avem clopotei de 4 anisori!!!
Sa avem o copilarie linistita si niste clopotei fericiti!
Eu pe Thea o voi da la cls. 0 la 6,8 ani si in cls I la 7,8 ani. Acum e in grupa mica si o voi lasa sa treaca prin toate grupele.
Dragutelor, sa aveti o zi minunata maine, asa cum meritati!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:



La multi ani tuturor zuzicilor !


Lala , ma gandeam eu ca nu se poate sa evitam pregatitoarea , insa am vazut-o la un moment dat pe madam Oana Badea la tv ca spunea ca noua lege permite ca in urma evaluarii , copiii sa intre direct chiar si in clasa a II a daca dovedesc ca stapanesc cunostintele ce fac obiectul programei clasei I si daca asta este in interesul lor educational.Ma gandeam ca asta vorbeste cu metodologia in mana , dar se pare ca nu. Asteptam metodologia pt 2013-2014...

Pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


LA MULTI ANI, mamicilor!
Sa aveti o zi minunata!





ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput