Mai putin de 2 luni...

Mai putin de 2 luni... | Autor: sandramozo

Link direct la acest mesaj

Buna seara!

Am primit cel mai frumos martisor de 1 martie,am aflat ca voi fi mamica. Am facut testul tocmai pt ca asteptam sa am CM, aveam crampele acelea obisnuite de dinainte de CM si sanii mai sensibili, o stare de somnolenta (la mine astea erau si simptomele normale, luna de luna), insa de 2 zile incoace aceste crampe s-au cam intensificat.

Ele apar doar spre seara si noaptea, sunt cand mai intense, cand mai moi, sa zic asa, dar in seara asta au fost insotite si de niste "intepaturi", "fluturi" si o stare de greata. Am auzit ca se intampla ca starile de greata sa fie obisnuite seara, stiu si ca exista posibilitatea sa ai dureri mai ales ca acum se formeaza bebele... Dar sunt putin ingrijorata de intensitatea acestor crampe, care variaza.

E normal sa fie asa? Va rog sa imi spuneti daca da, sa ma linistesc cel putin pana marti cand merg la primul control.

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

cel mai bine e sa mergi la medicul tau ginecolog!un eco e sfant!

aparitia intepaturilor si "crampelor"(contractii ale uterului) poate avea ca si cauza mai multi factori.

oricum ar fi, e o adaptare a corpului tau la noua situatie.fie se adapteaza, fie, uneori, va fi nevoie de tratamemt de sustinere.


cszul meu(strict un exemplu, nu neaparat ti se aplica si tie):

intepaturile si contractiile se datorau:

1.uterului care facea spatiu noului "colocatar"

2. corpului meu care nu recunostea cel de-al doilea corp strain si incerca sa-l expulzeze-a fost nevoie de tratament medicamentos de mentinere, toata sarcina.


de aceea iti recomand sa mergi la ginecolog!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Este absolut normal, campele ca la ciclu fara sangerare sunt unul dintre simptomele de sarcina.

Din cate stiu eu, nu se face eco inainte de6 saptamani, ca nu se vede nimic. Daca ea abia a aflat de sarcina acum 3 zile si aunci astepta sa ii vina cicll, inseamna ca nuare inca 5 saptamani.

Bafta!

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandramozo spune:

Multumesc mult pt raspunsuri, astept cu nerabdare ziua de control :) Sper sa nu fie nimic grav.

Sanatate multa!

Mergi la inceput