primul buletin, un ajutor va rog

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mie mi se pare logic ce spune Dana.

Nu mi se pare logic ca numai pasaportul cu domiciliu in strainatate sa fie luat in considerare ca dovada ca nu am locuit in Ro anumiti ani. Adica am atatea alte acte care pot dovedi asta...

Am sa il trag de maneca pe rufus sa il intreb de subiect, sunt curioasa ce discutii s-au purtat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Eu cu CI-ul din RO ma legitimez aici ori de cite ori mi se cere un act de identitate (pasaportul nu-l port cu mine toata ziua).

Am incercat dimineata sa gasesc o info referitoare la ce zicea Dana(cum ca daca te repatriezi si ai avut doar rezidenta permanenta in tara respectiva, va trebui sa platesti din urma asig.medicale statului roman, si n-am gasit inca nimic. Nu prea vad logica pt ce ai plati, nu vreau nici sa creada Dana ca o fac "mincinoasa", dar chiar eram curioasa in baza carei legi ar trebui platite aceste asigurari) (nu ca as avea vreun gind de repariere prea curind)

Andreia




Andreia sunt extrem de dezamagita de mesajul tau,chiar nu am scris niciodata pe forum doar ca sa-mi creasca numarul de mesaje scrise!

Eu am impartasit din ceea ce mi s.a spus mie,daca tzie nu tzi se pare logic,mie mi se pare si de asta am fost de acord(pe linga alte motive legate de viza copilului)cu intocmirea acestui tip de pasaport!

Daca el nu are nicio utilitate,cred ca nu ar fi pus ca alternativa,atita timp cit el exista ca document,sunt si niste motive pentru care exista!

Daca tu te duci si declari domiciliul tau ca fiind in Germania s-ar putea sa primesti un raspun ca cel al mcochei(eu mi-am facut pasapaortul inainte de aderarea Romaniei la EU)sau s-ar putea sa te puna sa faci acest pasaport!

Eu am intzeles si am spus ca respect deciziile voastre,sunt ale voastre,insa asta nu inseamna ca informatziile oferite de mine nu sunt adevarate!

Este clar ca exista o lege care reglementeaza aceste acte,din pacate nu stiu ce lege este si nici unde trebuie cautata!

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Dana, fara a intra in polemici si eu am fost la fel de dezamagita icnd ai scris "voi faceti cum credeti", de parca am face ceva ilegal.
Eu mi-am facut passul dupa aderarea RO la EU, acum 3 ani l-am facut.

Eu am spus ca am cautat ieri toata dimineata info referitoare la ceea ce ai spus tu, nu ca ai furniza info false, dar mi se pare normal sa vad unde scrie negru pe alb, mai ales ca tu ai facut o afirmatie pe care o sustii (asta cu asigurarile medicale ca te pune sa platesti in urma pe zeci de ani) si nu ai pus un link.
Sorry daca te-am dezamagit! Dezamagirea a fost insa reciproca.


Totusi, nu asta era scopul acestui topic. S-a deviat aiurea de la el.
Probabil ca persoanele aflate in strainatate, care decid sa le faca coppilor si CI au si alte motive (de ex. ce fac eu cu Bianca intre 14 si 16 ani, ca e doar cetatean roman?! Hai ca dupa 16 are posibilitate sa depuna singura is pt cetatenia germana (daca o vrea) dar pin atuci?! Nu ar fi in ilegalitate, daca cetatean roman fiind nu are CI?! Nu stiu, intreb si eu, ca numai maine nu-i poimaine si trec 2 ani si suntem in situatia initiatoarei topicului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Helbi dar ce acte prezinti cand faci buletinul fetei? Parca e nevoie si de act de domiciliu? Voi aveti apartament in Ro?

Noi puteam face Dianei anul trecut, dar era multa tevatura, nu aveam timp...pentru ca noi am vandut apartamentul pe care avem buletinele. Avem apartamentul socrilor, e pe numele nostru (ei au decedat) dar trebuia sa ne refacem noi buletinele, cu mutatie, etc.

Atata vreme cat are pasaport nu stiu cat e de ilegal ca nu are buletin. Oricum, noi ganduri de intoarcere nu avem, in toamna luam cetatenia suedeza si nu stiu daca mai refacem actele romanesti cand expira. Ne mai gandim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Sora mea se afla acum la Bonn, a reusit in doar 10 min, sa depuna actele pt pasaportul (simplu) al nepotelului meu. A corespondat in prealabil cu Consulul dl Marasescu care i-a si prelucrat acum actele si i-a explicat avantajul mentinerii CI_ul,. i_a spus ca sunt oameni care stain in DE de peste 25 ani si merg odata la 10 ani in RO numai sa isi inapoisca CI_ul. Nu a pomenit de nici un avantj al pasaportlui cu domiciliul in strainatate, sigura referire fiind ca, totul ar fi durat mult mai mult, daca ei aveau acest tip de pasaport. Aveau nevoie de mult mai multe acte (nu a precizat care, ca nu era cazul). Azi le-au trebuit numai certificatul de nastere si pasaportul vechi al nepotelului si CI_urile lor. Dupa ce a completat cererea, a trimis-o pe mail la directia judeteana unde ei au domiciliul si in maxim 4 sapt. copilul are pasaport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Legea spune ca nu poti avea doua adrese de domiciliu. Nu imi cereti link pt ca nu am.Baiatul cel mare al meu, a ajuns la spital( i se facuse rau ) La el a avut doar CI romanesc,cardul de sanatate era acasa. Sa va spun ca a ajuns la mama in Bucuresti, scrisoare de a spital cu nota de plata? Poti avea doar un singur domiciliu, cel la care locuiesti. Nu pot figura cu adresa din Romania, atata timp cat eu locuiesc permanent in Germania.Daca vreau sa fentez legea, pot foarte usor sa ma duc acasa in Bucuresti, ma opresc la politie cu contractul casei in care sant si eu trecuta, dau buletinul pierdut si imi fac altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pentru asigurarile de sanatate (daca nu esti angajat) trebuie adeverinta de la circa financiara cu veniturile pe ultimii 5 ani.
Daca nu ai venituri platesti un procent din salariul minim pe economie pe 5 ani in urma.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mihaela, pe adresa mamei mele am CI.
Ce acte trebuie pt CI nu stiu, Bianca are 12 ani, mai avem timp.
Daca voi va luatzi cetatenia in toamna (apropos, ce repede merge in Suedia cu cetatenia, ca voi aveti totusi putin ani de cind sunteti acolo), poate ca nu mai are rost sa refaci actele romanesti. Noi deocamdata nu avem decat acte romanesti. Sincera sa fiu, si daca as avea nemtesti pt mine tot mi-as face si CI-ul mai departe. Unul din avantajele CI-ului prezentat azi soramii de catre Consul e ca CI-ul e valabil 10 ani, potzi calatori in EU numai in baza lui, pe cind passul normal, simplu trebuie schimbat la fiecare 5 ani.

Viviana, asa mi se pare mai ok, un procent din salariul min. pe economie in ultimii 5 ani. Stii cumva si cit e acel procent?

Maraki, nu confunda domiciliul cu rezidenta. Sunt persoane care au domiciliul intr-un loc si rezidenta in altul. Asa era de ex, cind eram studenta: domiciliul era in provincie la mama si rezidenta in Bucuresti, unde eram la facultate.
La fel e si cind stai in afara, daca nu tzi-ai declarat domiciliul in tara respectiva (nu esti obligat), dar ai Aufenhaltserlaubnis unbefristet (rezidenta permanenta). Daca merg la primarie si cer un Meldebescheinigung acolo imi apare Wohnsitz in Frankfurt.

PS nici noi nu avem ginduri de intaorcere, sau nu acum, poate la batrinete. Totusi, mi se pare util sa stiu cum e cu aceste asig. medicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Legea spune ca nu poti avea doua adrese de domiciliu. Nu imi cereti link pt ca nu am.Baiatul cel mare al meu, a ajuns la spital( i se facuse rau ) La el a avut doar CI romanesc,cardul de sanatate era acasa. Sa va spun ca a ajuns la mama in Bucuresti, scrisoare de a spital cu nota de plata? Poti avea doar un singur domiciliu, cel la care locuiesti. Nu pot figura cu adresa din Romania, atata timp cat eu locuiesc permanent in Germania.Daca vreau sa fentez legea, pot foarte usor sa ma duc acasa in Bucuresti, ma opresc la politie cu contractul casei in care sant si eu trecuta, dau buletinul pierdut si imi fac altul.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )



Maraki,asa este,ai dreptate!

Domiciliul declarat este locul unde-tzi suna postarul la usa,unde-tzi vin facturile de plata si unde platesti asigurarea de sanatate!Si altele!

Viviana,multzumesc ca ai adus informatzia cu contributzia la asigurarile de sanatate,tipul ast a de pasaport te scuteste de plata lor!Asa cum am mai spus mai sunt si alte avantaje,un eventualiatea unei repatrieri!

Andreia,inca odata sunt dezamagita,imi pare rau s-o spun,dar tu ai intrat la topicul asta efectiv sa-mi dai mie peste mina!Puteai sa-tzi expui varianta fara a ma pune pe mine intr-o lumina negativa!E ok ,e parerea ta,daca tu zici ca e ok statutul tau ,zau ca nu trebuie sa-mi demonstrezi mie absolut nimic!

Eu stiu ca momentan domiciliul meu este in Germania,mie mi se pare normal ca eu si copilul meu(care nu are CI romanesca tocmai pentru ca nu are domiciliul in Romania)sa fim posesorii acestui tip de pasaport!

Repet,fiecare procedeaza cum doreste,nu spun asta in intentzia de a jigni pe cineva(asa cum a intzeles fals Andreia),ci repet legea romaneasca da portitze si multe interpretari!

Maraki,de curiozitate,cit a fost nota d eplata?

Mihaela,daca vrei sa-i faci CI Dianei,va trebui sa o ia cineva in spatziu in Romania,dar daca tu zici ca vrei sa aplicatzi pentru cetazenie,eu nu mi-as pierde timpul in vacantza pentru asa ceva!CI isi poate face oricind,ca presupun ca cetatzenia suedeza nu presupune renuntzarea la cetazenia romana!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

andreia, in Suedia daca vii prin casatorie sau sambo (concubinaj care e legal si recunoscut ca si o casatorie), dupa doi ani esti cetatean. Daca vii ca noi, cetateni europeni cu drept de sedere e dupa cinci ani. In Germania cat dureaza? Voi sunteti de mai multa vreme ca noi acolo...

dana da, nu ne-am prea agitat noi ca nu avem ganduri de intoarcere. Nici copiii. Dar nah, Diana are jumate de familie acolo, tatal ei a tot pus intrebari referitoare la CI-ul ei. Vara trecuta nu am avut timp, cum spuneam...implica multe acte si dureaza toata tarasenia. Vara asta nu ajungem in Ro, asa ca nu se pune problema.
Noi avem un apartament mostenit de la socrii, cum spuneam, am avea spatiu...
Nu, cetatenia suedeza nu presupune renuntarea la cea romana, le vom avea pe amandoua.

Chestia e ca nu putem reinnoi pasapoartele romanesti (desi nu stiu ce nevoie avem de ele, cica in unele tari e mai usor de ajuns decat cu cele sudeze, de ex. in unele tari africane ) fara CI. Din acelea cu domiciliu in strainatate poate vom face, dar la noi e mai complicat cu traducerile actelor. Nu imposibil insa. Ne mai gandim...

Mergi la inceput