primul buletin, un ajutor va rog

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Andreia,avem si noi ,insa lucratorilor vamali le aratzi buletinul sau pasaportul!Pe ei nu-i inetereseaza aceasta Bescheinigung des Daueraufenthalts(la noi nu scrie adresa,scrie kreis-ul de unde a fost emisa dar nu adresa),asta este pentru noi aici sa nu mai purtam pasapoartele dupa noi in permanentza!

Insa cu ea nu potzi calatori,fara pasaport sau buletin!

Nu-tzi spun ce mindru era Andrei cind a primit-o,el tare si-a dorit si el(ca si colegii)sa aiba buletin!Chiar si in seara asta m-a intrebat cind poate depune pentru cetazenie ca el vrea sa aiba pasaport nemtzesc...sa calatoreasca la Los Angeles!

E in faza de vise mari!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Da, nu potzi calatori cu ea, dar nici fara ea Ca se uita nemtii la iesire si intrare (sau la noi asa a fost).

Pai la LA poate caltori si cu pass RO Ii trebuie viza

Oricum, interesanta info ca la 16 ani pot aplica pt pass nemtesc daca au mai mult de 8 ani aici...Bia va avea 15 ani de Germania Insa, intrebarea e: renunta la cetatenia RO sau le va avea pe amindoua? Bia mi-a zis ca ea nu vrea sa renunte le cetatenia RO. Eu oricum in 2 ani ii fac CI romanesc. Pina la 16 tot va avea nevoie de ceva, si cum eu cu passul asta cu domiciliul in strainatate am avut o retinere (nu ma intreba de ce, ca nu stiu, dar asa, nach Bachgefühl), nu-mi ramine decat sa-i fac CI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da,bineintzeles ca poate detzine in continuare cetatzenie romana!Germania accepta acum dubla cetazenie!

Iar copii nostri(daca depun singuri ,fara noi)nici nu fac testul ,pentru ca fac socialkunde la scoala!Si platesc o suma mica(undeva la 50 de euro daca imi amintesc bine)la ridicarea cetazeniei!(sau ma rog cind depun actele ca nu stiu exact cind se platesc dar banuiesc ca la depunerea dosarului)

(pai Bianca figureaza in cartea de imobil undeva in Romania???Ca nu-i potzi face buletin romanesc daca nu figureaza undeva in spatziu!!!)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Andreia,tot eu!

Eu nu vreau sa te sperii,dar stiu ca tu cochetai la un moment dta cu reintoarcerea acasa!ce faci daca te pun autoritazile romane sa platesti din urma asigurarea de sanatate?Ca nu-tzi dau asigurarea(mai departe)fara s aplatesti din urma?

Si asta este una dintre urmarile lipsei acestui tip de pasaport!

Sa nu mai spun ca acum de ceva timp,chiar daca esti detzinator de acest tip de pasaport si te intorci in Romania pentru o perioada mai mare de 3 luni(parca!!!nu sunt sigura)itzi potzi lua buletinul romanesc!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dana, dar de ce sa te puna sa platesti din urma? Chiar e asa o lege in RO? Tu nu ai beneficiat de asigurare de sanatate in Ro cat ai trait in alta tara...suedezii nu ne-au pus la asa ceva. Care ar fi logica? Platesc asigurare de sanatate in momentul in care am nevoie de sistenta medicala. Pana atunci calatoresc cu card european. Diana mea sta cate doua luni in Ro, cu cardul european la ea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mihaela,intre perioada cit ai fost asigurat in Ro si perioada cit ai fost asigurat in alta tzara,dar cu domiciliul tot in Romania fiind,nu figurez in catastifele lor(din Romania)!

Asa ca ei te pot pune sa platesti pe toata perioada pe care nu figurezi,pentru a beneficia in continuare de asistentza medicala in Romania!(este acelasi lucru ca atunci cind nu figurez nici ca angajat,nici ca somer,dar solicitzi asigurare medicala dupa un anumit numar de ani/luni!Si in acest caz esti pus sa platesti din urma!(nu stiou exact daca pe intreaga perioada sau un anumit numar de luni/ani)

Bineintzeles ca e cazul celor care se reintorc in Romania dupa perioade de domiciliu in strainatate!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi


Da, nu potzi calatori cu ea, dar nici fara ea Ca se uita nemtii la iesire si intrare (sau la noi asa a fost).


Andreia




Vezi noua nu ne-au cerut niciodata dreptul de sedere,tocmai pentru ca in pasaport scrie ca domiciliul e Germania!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am inteles acum Dana! Dar tu te-ai dus si ai aratat undeva pasaportul cu domiciliul in strainatate de te-au scos ei din catastife? ca in Ro nu e nimic legat intre institutii...daca nu mergi tu cu hartia in mana...

Noua nu ne cere nimeni nimic cand iesim la granita, in afara de pasapoarte. Care sunt cu domiciliul in Ro. Nici macar nu ne intreaba unde mergem. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Si ca sa raspund la subiect: noi nu i-am facut Dianei buletin romanesc. Are numai suedez, dar nefiind cetatean, nu poate calatori cu el, doar se legitimeaza pe teritoriul Suediei. Pasaportul ei e valabil pana in 2014, noi acum in toamna devenim cetateni suedezi. O sa vad cum facem cu actele romanesti mai departe, cand ne expira...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu n-am mers nicaieri,insa daca eu m-as reintoarce acum in Romania si as cere asigurare medicala,m-ar intreba ce s-a intimplat cu mine intre perioada in care am platit ultima suma si perioada prezenta!

Iar daca nu pot face dovada prin pasaport romanesc cu domiciliul in strainatate ca am locuit in afara granitzelor romaniei in perioada respectiva,esti bun de plata!

Este o chestie care mie mi s epare logica...dar ma rog,fiecare face cum crede ca e mai bine pentru el!

Daca te uitzi la legislative sunt citeva subiecte(printre care si unul a lui Rufus daca-mi amintesc eu bine)in care se discuta exact problema asta cu plata din urma!(cetatzeni romani care au locuit in Romania,exact ca si tine sau Andreia,pentru ca voi d efapt tot in Romania locuitzi:))))

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput