Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

da, Marius, dar e facultatea de teologie ortodoxa (sau catolica, dupa caz). Adica au invatat doctrina unei religii si asta predau. Nu istoria religiilor.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


Religia ca disciplina nu este fizica sau matematica, este o stiinta umana la urma urmei. Si cand predai "Limba si literatura romana" exista o programa dar asta nu inseamna ca urmezi o doctrina. Si nici ca predai legile lui Newton.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui belleane

b.nica: pai probabil si tu ti-ai botezat copilul fara sa-i ceri acceptul, asta spuneam. Copilul tau este o fiinta care trebuie sa fie crescuta cu cea mai mare atentie, dar daca este respectata trebuie sa nu i se impuna nimic, ci trebuie numai sa i se ofere optiunile.Este ca in scoala, anumiti copii sunt atrasi mai mult de stiintele matematice si altii mai mult de literatura. Uite statul ne-a dat posibilitatea de a alege facand materia asta optionala.


Ca sa fie clar, copiii mei au fost botezati de urgenta pt. ca erau prematuri si cu sanse f. mici de supravietuire.SUNT CONVINSA CA ACEST BOTEZ I-A SALVAT!
Ca sa-i fac sa se aproprie de credinta parintilor lor si sa ii fac sa o inteleaga este datoria noastra si a bisericii care ne patroneaza si nu a scolii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Eu iau materia religie ca pe un ajutor specializat din partea scolii pentru formarea copilului. De ce sa-l refuz aprioric?
Si chiar astept sa-mi spuna si mie cineva la ce biserica se preda ortodoxia pe intelesul copiilor sau unde se fac slujbe pe intelesul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Eu tare as vrea sa stiu cum este la alte culte religioase. Daca se fac slujbe pentru copii, scoli de duminica, altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Scuze ca intervin, dar de slujbe pentru copii n-am auzit si nici nu prea mi se pare posibil.

Mai departe, educatia religioasa (cateheza) se face . . . si la evrei si la catolici (de acestia stiu sigur) in Biserica/Sinagoga, scoli de Duminica.

Acestia au gradinite, scoli si licee in care se pune accentul si pe educatia religioasa. Evreii au un centru (Comunitatea Evreiasca) in care se desfasoara activitati culturale, intruniri, intalniri intre membrii comunitatii, tot felul de alte lucruri, printre care si 'cursuri' in care copiii invata despre religia si credintele evreiesti.

Slujba (ceremonialul religios/ritualul) nu trebuie adaptata pentru copii. Copiii sunt cei care trebuie sa fie invatati ce semnificatii exista, ce rol are cutare moment, cutare gest. . . ce cuvinte au anumite rugaciuni si cantari.

Numai ca la ortodocsi . . . cateheza nu prea exista. De-aia sunt si adulti care vin la slujbe si nu stiu ce inseamna anumite lucruri. De ce exista ordinea respectiva in slujba, in ce momente se ingenuncheza si de ce, in ce zile nu se ingenuncheaza. Multi cauta sa citeasca explicatii prin carti sau intreaba preotul sau oamenii din jur.

Insa....cateheza, in adevaratul sens al cuvantului. . . nu exista intr-un sistem ordonat si pus la punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Maria_1, am pus linkul catre programa la religie (pdf) pe prima pagina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

pe vremea mea, prin 1992-1996 mergeam la liturghia pt copii (la romano catolici dar fiind tinuta de catre un preot italian, era in lb romana) si era in fiecare joi, speciala, dedicata, copiilor. biserica era plina ochi de copii de toate culorile si religiile si preotul vorbea astfel incat sa l intelegem cu totii , respectand insa pasii unei liturghii traditionale.

pe fi`mea la scoala am lasat o la orele de religie, ea a ales sa ramana cu clasa la ortodocsi :-) este cand ii place, este cand nu.
o linistesc mereu ca religia este ceva care vine sau nu din suflet si este alegerea noastra personala.

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Eu acum am vazut la un alt subiect de la generale ca la clasa pregatitoare este obligatorie religia. La noi nu, suntem in clasa a 2-a. Daca un copil este ateu cu parinti atei ce va studia la orele de religie? Ma intreb si eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Scuze ca intervin, dar de slujbe pentru copii n-am auzit si nici nu prea mi se pare posibil.

Mai departe, educatia religioasa (cateheza) se face . . . si la evrei si la catolici (de acestia stiu sigur) in Biserica/Sinagoga, scoli de Duminica.

Acestia au gradinite, scoli si licee in care se pune accentul si pe educatia religioasa. Evreii au un centru (Comunitatea Evreiasca) in care se desfasoara activitati culturale, intruniri, intalniri intre membrii comunitatii, tot felul de alte lucruri, printre care si 'cursuri' in care copiii invata despre religia si credintele evreiesti.

Slujba (ceremonialul religios/ritualul) nu trebuie adaptata pentru copii. Copiii sunt cei care trebuie sa fie invatati ce semnificatii exista, ce rol are cutare moment, cutare gest. . . ce cuvinte au anumite rugaciuni si cantari.

Numai ca la ortodocsi . . . cateheza nu prea exista. De-aia sunt si adulti care vin la slujbe si nu stiu ce inseamna anumite lucruri. De ce exista ordinea respectiva in slujba, in ce momente se ingenuncheza si de ce, in ce zile nu se ingenuncheaza. Multi cauta sa citeasca explicatii prin carti sau intreaba preotul sau oamenii din jur.

Insa....cateheza, in adevaratul sens al cuvantului. . . nu exista intr-un sistem ordonat si pus la punct.



Maria chiar nu-ti dai seama ca trebuie sa explici mai clar ceea ce ai dorit sa spui?
Eu personal nu am inteles si poate este vina mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

religia, cum este actual in scoli, nu are ce cauta acolo. clar!
au mai fost zeci de subiecte pe tema asta. unii accepta sa fie, cei mai multi nu-s de acord.

nici eu nu-s de acord deloc cu predarea religiei in scoala. religia e parte din intimitatea familiei, daca este, daca nu, e iarsi bine.
pana acum, cel putin, s-a dovedit "ce benefica a fost religia" in scoala.

viitorul ala sigur si imbelsugat e la ani lumina departare. cand autoritatile vor invata sa respecte cetateanul si sa-i lase libertatea sa-si aleaga propria credinta, ceva din anii aia vor mai disparea.

Maria, tu spui unele chestii doar asa ca sa spui si tu ceva. dar esti paralela, crede-ma.


editez ca sa mai spun, eu vad chestia asta cu religia in scoala ca pe o mare afacere din care castiga numai cativa.


Mergi la inceput