Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Eu cred ca daca nu cunosti nimic despre religie nu prea ai ce face in biserica. O slujba in biserica ortodoxa nu e o introducere in ortodoxie. Eu nu stiu unde se face slujba pentru copii in biserica ortodoxa. Eu nu sunt habotnica, nici nu merg des la biserica, slujbele mi se par plictisitoare uneori nici nu stiu despre ce se vorbeste. In schimb s-a nimerit sa fiu ortodoxa. Daca eu am ales pentru copilul meu sa fie ortodox, statul de ce n-ar face-o, de ce sa le deschida ochii spre alte religii pe banii lui? Spuneti acum cei care spuneti ca nu e ok sa se predea religie ortodoxa in scoli daca ati botezat copiii fara sa-i intrebati si de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

da, Marius, dar e facultatea de teologie ortodoxa (sau catolica, dupa caz). Adica au invatat doctrina unei religii si asta predau. Nu istoria religiilor.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Exact, asta voiam sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui belleane
Daca eu am ales pentru copilul meu sa fie ortodox, statul de ce n-ar face-o, de ce sa le deschida ochii spre alte religii pe banii lui?



Dupa aceeasi logica, putem intreba de ce sa nu invete copiii doar geografia Romaniei si doar istoria Romaniei pe banii statului? De ce sa invete si istoria altor popoare, geografia altor tari?

Eu cred ca istoria religiilor si cunostinte elementare despre religiile principale ale lumii sunt chestiuni ce tin de cultura generala. De asta ar trebui studiate in scoli. Nu pt indoctrinare, nu pt "deschis ochii" spre alte religii. ci ca sa stie si copilul (viitorul adult) cand se discuta despre hindusi de ex. 'cu ce se mananca', ca idee, despre ce e vorba, sa nu creada ca e un fel de mancare sau ultimul club deschis in Bucuresti.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui belleane

Daca eu am ales pentru copilul meu sa fie ortodox, statul de ce n-ar face-o, de ce sa le deschida ochii spre alte religii pe banii lui? Spuneti acum cei care spuneti ca nu e ok sa se predea religie ortodoxa in scoli daca ati botezat copiii fara sa-i intrebati si de ce?

Te iubim, printesa Victoria!!!


conf cu teoria emisa de tine nu ar tr sa mai studiem geografia/istoria lumii,ci doar ROmaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

inainte sa lucrez intr-unul din ministerele patriei, am fost 8 ani profesoara.
o buna parte din ei mi i-am petrecut intr-un liceu catolic, unde copii aveau materii obligatorii religia(profilul liceului) si istoria religiilor( printre alte materii pe car ele-am predat).
eu insami am predat.ba, la religie, pt a nu se simti lezati majoritarii, ortodocsi, permanent se facea paralela catolicism/ortodoxie,dar nu in sensul superior/inferior.
as fi zburat din liceu in secunda urmatoare,chiar daca as fi inclinat balanta in favoarea catolicismului.
era o perspectiva ecumenica.

cat despre istoria religiilor,elevii mei au facut permanent lucru in echipa, studiind,la alegere una din religiile pagane.ba chiar ii puneam sa intre in "pielea" unui astfel de om,sa incerce sa gandeasca in felul lui.

cel mai important lucru este ca toti,dar toti elevii mei mi-au marturisit ca , in urma acelor lectii, au invatat respectul pentru celalat, pt confesiunea lui,chiar daca ei, fostii mei elevi, in majoritate sunt practicanti fie catolici,fie ortodocsi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

insa, am avut surpriza ca nepotelul meu sa aiba un comar la orele de religie.............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui belleane

Eu cred ca daca nu cunosti nimic despre religie nu prea ai ce face in biserica. O slujba in biserica ortodoxa nu e o introducere in ortodoxie. Eu nu stiu unde se face slujba pentru copii in biserica ortodoxa. Eu nu sunt habotnica, nici nu merg des la biserica, slujbele mi se par plictisitoare uneori nici nu stiu despre ce se vorbeste. In schimb s-a nimerit sa fiu ortodoxa. Daca eu am ales pentru copilul meu sa fie ortodox, statul de ce n-ar face-o, de ce sa le deschida ochii spre alte religii pe banii lui? Spuneti acum cei care spuneti ca nu e ok sa se predea religie ortodoxa in scoli daca ati botezat copiii fara sa-i intrebati si de ce?


Uite ca sunt crestin-ortodoxa si cand sunt in Biserica copiii mei de pe la 3 ani sunt f. impresionati in timpul slujbei si am probleme cu unul dintre ei pt. ca....incepe sa cante odata cu preotul in timpul slujbei.
Legatura cu Dumnezeu se face sufleteste si intr-un mediu care sa faciliteze aceasta conexiune.
Seara fac rugaciunea impreuna cu ei si ceeace mi se pare uluitor este ca la o varsta, cred ca pe la 4 ani, celelalt a prins obiceiul ca in anumite momente de exprimare a afectiunii lui pt. mine sa ma...inchine.
Tainele credintei nu-si au locul pe bancile stiintei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

poate fi off topic,insa eu ii voi da o educatie religioasa strumfului.
de ce?

daca nu aveam credinta in Dumnezeu si o relatie stransa cu biserica, nu reuseam sa ajung pana aici. si stiu ce spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Scumpa mea Histamina, cred ca ti-am mai spus ca m-am indragostit de minunea din...avatar!
Apropierea de sufletul unui copil prin intermediul credintei ii confera acestuia puterea sa treaca peste tot si sa devina in mod sigur un om bun si intelept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

respect orice confesiune si religie, pt ca viata mi-a oferit suficiente lectii.
eu insami sunt evreica catolica.
strumf s-a nascut in conditii extreme, e un prematur de 31 de sapt cu scor abgar 6,care era intubat.am decis botezul a doua zi. a fost botezat si la 3 ore dupa acea respira liber.

in durerile cumplite avute,doar Dumnezeu m-a ajutat.

as fi egoista sa nu-i impartasesc copilului meu sursa faptului ca amandoi suntem invingatori.

recunosc ca ma rog si pt crestini si necrestini.

b.nica, multam fain.

Mergi la inceput