Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Maria, ministerul nu trebuie sa ISI IMAGINEZE, problema nu este studiul religiei cat modul in care aceasta se studiaza.
Si daca sunt ortodoxa, poate nu imi convine sa ii spuna cineva copilului ca arde in Iad daca minte sau daca e neascultator, ca femeile sunt pacatoase, murdare cand sunt la ciclu, ca nu au voie sa intre in Biserica atunci, ca femeile nu au voie sa se plimbe prin toata Biserica asa cum au voie barbatii si ca s-au ars pe rug femei in numele religiei. Nu, mersi!




Nu te supara ca intreb, dar cam ce fel de ortodoxie ti-ar placea tie sa se predea? Asa de curiozitate.


Toate exemplele tale 'pica' pt ca nu au nici o legatura cu ortodoxia, ci doar cu niste chestii luate 'din auzite'. Daca vorbim in 'presupuneri' si despre de 'am auzit' eu in tramvai. . . nu, multumesc!











Maria, nu sunt "luate din auzite" (zau ca nu inteleg nimic din mesajele tale). Religia nu inseamna ochelari de cal si invatarea pe de rost orbeste.
Michelle, eu cred in Dumnezeu dar nu cred in Biblie. Sunt niste interpretari date de oameni unor fenomene si intamplari care la momentul respectiv nu aveau explicatie, sunt si niste invatamint bune, sunt si manipulari samd.
Referitor la a lua ce vrei din Biblie, si ca asta nu mai e credinta, pai tot pe forumul asta mi se explica de cineva credincios ca nu mai credem in vechiul testament, adica asta cu femeia murdara la menstruatie e invechita si nu se mai aplica, cum e pana la urma?
Referitor la evaluarea gradului meu de credinta de catre tine, Maria si altii, nu pot decat sa rad.


**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Xio, cu citeva luni in urma ti-am explicat ce era cu femeia la ciclu si de ce nu ii era permis in biserica. se pare ca nu l-ai citit. daca ai curiozitate cauta-l , daca il gasesc eu ti-l voi trimite.

Xio, bine a spus Capcaun ca Bibla fara Dumnezeu nu exista, Dumenzeu fara Biblie nu poate fi cunoscut...
Tu de fapt nu stii in ce crezi si ce nu crezi...daca pt tine nu are explicatie, asta nu inseamna ca Nu are explicatie.

Ai nevoie de un studiu mai temeinic inainte de a trage linie si a-ti extrage concluziile. Nu te mai lua dupa vorbe auzite in stinga si dreapta.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Dupa ce vei fi citit vechiul si noul testament...vom putea purta o discutie. La alt topic, bineinteles.



Maria, nu mai arunca vorbe ca sa dai impresia ca stii mai multe decit stii. Daca intr-adevar le-ai citit, ai fi inteles mai multe... Du-te si deschide subiect la Religie despre Vechiul si Noul Testament si poarta o discutie acolo, nu mai pune pumnul in gura cu stilul asta 'cind vei citi, vom putea discuta, acum nu pot pentru ca eu am citit si tu nu'. Hai, sa te vedem, te tin curelele intr-o discutie deschisa, obiectiva, care sa aduca informatii despre Religii, inclusiv despre Vechiul si Noul Testament... cu mine? Este una din pasiunile mele studiul Religiilor si cind ma pasioneaza ceva, atunci ma pasioneaza. Astept subiectul!

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

nici eu nu vad de ce se face mare caz din predarea religiei in scoala.
atita timp cat 80+% din populatie e declarata crestina ortodoxa, cat se boteaza si se cununa in biserica,sutn biserici ortodoxe la fiecare cartier cu multi enoriasi inscrisi, preotii sunt primiti in case de zile importante...totul e cat se poate de acceptat, dar culmea nu se accepta sa fie predata in scoala.

eu cred ca problema intervine cand, in scoala copiii invata ce inseamana religia ortodoxa, si incep sa spuna si acasa ce au invatat, iar parintii care doar sunt declarati crestini ortodocsi dar habar nu au cu ce se maninca, nu mai sunt de acord cu ce aud...

deci eu situatia asta cu predarea religiei ortodoxe in scoala, o vad ca un fel de iluminare, in primul rind a parintilor(prin copii) despre credinta declarata...dar neinteleasa si nepracticata.

michelle


Michelle, eu imi trimit copilul la scoala sa invete stiinta. Daca vreau sa invete religie, il trimit la biserica.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


dar la scoala nu se invata numai despre stiinta. se face si muzica, educatie fizica, lucru manual etc....


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Capcaune, scrie ca esti crestin daca, crezi in Iisus. Deci sunt.

Maria, eu nu am pretentia ca ideile mele sa fie predate intr-o scoala, am pretentia sa nu se predea cu ochelarii de cal si degetele in urechi.


**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Oare chiar esti?
-Sa crezi in Isus si sa-L urmezi asta inseamna sa fii crestin.
Tu il cunosti pe Isus? De unde?
-Sa crezi ca a murit pt pacatele tale.
stii cumva care sunt pacatele tale? conform caror standarde e stab ce este pacat si ce nu este?
-Sa nu le mai faci.
Analizeaza-ti un pic viata si vezi daca, cumva ti-ai cerut iertare pt ele, ti-a parut rau ca le-ai facut si nu le mai faci.

Cam astea sunt cateva din regulile de baza daca vrei sa faci parte din Biserica lui Isus si sa te numesti crestin.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui XIO
CRE#536;TINÍSM s. n. Ansamblul religiilor la baza c#259;rora se afl#259; credin#539;a în persoana #537;i înv#259;#539;#259;turile lui Iisus Cristos.

Crestinismul nu se-nvata din DEX.






michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

nici eu nu vad de ce se face mare caz din predarea religiei in scoala.
atita timp cat 80+% din populatie e declarata crestina ortodoxa, cat se boteaza si se cununa in biserica,sutn biserici ortodoxe la fiecare cartier cu multi enoriasi inscrisi, preotii sunt primiti in case de zile importante...totul e cat se poate de acceptat, dar culmea nu se accepta sa fie predata in scoala.

eu cred ca problema intervine cand, in scoala copiii invata ce inseamana religia ortodoxa, si incep sa spuna si acasa ce au invatat, iar parintii care doar sunt declarati crestini ortodocsi dar habar nu au cu ce se maninca, nu mai sunt de acord cu ce aud...

deci eu situatia asta cu predarea religiei ortodoxe in scoala, o vad ca un fel de iluminare, in primul rind a parintilor(prin copii) despre credinta declarata...dar neinteleasa si nepracticata.

michelle


Michelle, eu imi trimit copilul la scoala sa invete stiinta. Daca vreau sa invete religie, il trimit la biserica.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


dar la scoala nu se invata numai despre stiinta. se face si muzica, educatie fizica, lucru manual etc....


michelle



Da, Michelle, chestii lumesti, laice, care sunt acceptate si acceptabile intr-o scoala publica intr-un stat laic.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Michelle, sa crezi ce se spune in stanga si in dreapta....pai tu in ce crezi?
In ce au spus altii care au trait inaintea noastra, care nu ti-au demonstrat in nici un fel ca Iisus a existat, ca Maria a ramas insarcinata cu Sfantul Duh si altele.
Tu crezi in ceva ce nu se poate demonstra.
Si eu nu vin sa iti spun ca e o aberatie credinta ta. Asa cum tu crezi in ce vrei, si catolicii cred in altceva. Musulmanii in altceva. Baptistii in altceva.
Prin urmare, cam ce drept crezi ca ai sa imi spui ca nu cred in ce trebuie?
Din ce am invatat si trait pana acum, eu am ales ca din toate povestile acelea sa extrag cateva lucruri care mie mi se par mai cu sens decat altele, admitand ca se poate sa fie in mintea mea acest Dumnezeu, ca sa imi fie mie mai bine.
dar nu pot crede orbeste in ceva ce mi se pare o prostie.
Daca tu nu esti de acord cu asta, foarte bine. Nici nu iti cer perisiunea si nici nu am pretentia sa faci cum cred eu. Te anunt doar ca nu este asa cum spui tu, si ca indiferent daca tie iti place sau nu, sunt oameni care aleg sa creada in ceva.
Ca tu vrei sa integrezi credint mea in religia catolica, ortodoxa, budista, in filosofie, gastronomie sau moda, asta e strict treaba ta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

"Asa-i, n-ai zis asta, ai zis altele si mai aiurite. Confunzi cetateania cu religia"

LadyJ.....poti sa aduci in prim-plan mesajele in care fac aceasta confuzie? Ca sa stim la ce facem referire

Si acele lucruri 'mai aiurite' . . . le putem NUMI? Care sunt acelea?

Ca si altii spun lucruri nu aiurite, ci aiuritoare.....dar eu obisnuiesc sa CITEZ pasajele respective nu sa le zic oamenilor ca aiureaza....in general.





Maria, nu am timp pentru asta si, discutia nu mi se pare a fi una constructiva ca sa merite sa o iau de la capat si sa filozofez pe marginea frazelor pe care le scrii incercand sa le interpretez in fel si chip, sa-ti fie tie pe plac.
Am inteles mult prea bine ce spui si-ti repet, dai informatii eronate, nu intelegi ce citesti sau ti se spune, nu ai rabdare sa pricepi. Cand ti se atrage atentia, tragi o invartita

Tie iti place sa le tot intorci, sa le ametesti, sa le invarti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Michelle, sa crezi ce se spune in stanga si in dreapta....pai tu in ce crezi?
In ce au spus altii care au trait inaintea noastra, care nu ti-au demonstrat in nici un fel ca Iisus a existat, ca Maria a ramas insarcinata cu Sfantul Duh si altele.
Tu crezi in ceva ce nu se poate demonstra.
Si eu nu vin sa iti spun ca e o aberatie credinta ta. Asa cum tu crezi in ce vrei, si catolicii cred in altceva. Musulmanii in altceva. Baptistii in altceva.
Prin urmare, cam ce drept crezi ca ai sa imi spui ca nu cred in ce trebuie?
Din ce am invatat si trait pana acum, eu am ales ca din toate povestile acelea sa extrag cateva lucruri care mie mi se par mai cu sens decat altele, admitand ca se poate sa fie in mintea mea acest Dumnezeu, ca sa imi fie mie mai bine.
dar nu pot crede orbeste in ceva ce mi se pare o prostie.
Daca tu nu esti de acord cu asta, foarte bine. Nici nu iti cer perisiunea si nici nu am pretentia sa faci cum cred eu. Te anunt doar ca nu este asa cum spui tu, si ca indiferent daca tie iti place sau nu, sunt oameni care aleg sa creada in ceva.
Ca tu vrei sa integrezi credint mea in religia catolica, ortodoxa, budista, in filosofie, gastronomie sau moda, asta e strict treaba ta.


**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Credinta ta nu este credinta. E agnosticism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mda, oarecum.
Tot credinta se numeste insa, ca tot cred in ceva.

Mergi la inceput