Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Raspuns: Ministerul Educatiei si Cercetarii, Inspectoratele scolare, directorii de scoala (care da, prefera sa le spuna parintilor ca "nu se poate" sa isi scoate copiii de la religie decat sa isi bata capul cu gasirea unor alternative)

('odrasele' nu a fost folosit in sens peioraiv asa cum insinuezi tu, ci pt ca evita o cacofonie. Si ai mei tot odrasle sunt)



Pai DA !

Si atunci de ce nu vorbim despre astia si vorbim despre popa Dorel din comuna Suieru de Sus, despre ortodocsi si despre ce e aia credinta, daca e buna religia in scoli sau nu?




Da-mi te rog citat unde am vorbit eu de popa Dorel si despre ce e aia credinta.

Iar daca e buna sau nu religia in scoli e on topic si e perfect normal sa discutam.



N-am spus ca ai vorbit tu. Am spus ca 'se vorbeste'. S-a vorbit aici la topic.
Cat despre cealalta problema - daca e buna sau nu religia in scoli - e ok sa se discute. . . dar nu vad cu ce ii ajuta asta pe cei care vor sa isi retraga copiii de la aceste cursuri.
Mie mi se pare ca e inutil sa vorbesti despre cat de bune sau rele sunt ratele la banca atata vreme cat ai datorii si nu poti sa le achiti. Pentru mine e important ca intai sa imi rezolv problemele personale si apoi sa port o discutie despre ce e bine si e rau in general.

Daca as avea un copil si as vrea sa nu faca religie, m-ar preocupa mai mult ce naiba sa fac ca sa obtin dreptul asta. As bate la cap directorul scolii, l-as reclama la inspectorat, as face o plangere la Minister. . . as cere o audienta la ministru. . . as merge pana in panzele albe ca sa imi rezolv problema. Ca sa nu fiu fortata de imprejurari sa fac ceva ce nu doresc. Ca sa obtin un drept elementar.

Si abia dupa ce m-as vedea cu sacii in caruta. . . as avea timp si putere sa vorbesc despre generalitati si daca e cazul sa se schimbe ceva in general.

Ori vad ca multi parinti fac exact invers. Intai incearca sa rezolve enigmele universului si apoi se duc sa plateasca rata la banca. . . Mi se pare ciudat si neproductiv. Asta zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Probabil ca stiti (daca nu stiti, aflati acum ) ca sunt scoli unde religia este predata de preotul paroh al bisericii din apropiere (mai ales in scolile din sate) si nota de trecere este conditionata de prezenta copilului la biserica, la slujba.
(Maria, asta e ontopic, pt ca e vorba tot de ora de religie)

Maria, sa ne zici ca dezbatem aiurea si ca de fapt trebuie sa protestam in fata ministerului sau a inspectoratului pt a ne oferi alternative la ora de religie este ca atunci cand te trimiteau interlocutorii ca in loc sa dezbati pe forum, sa te duci la clinici sa le spui femeilor ce vor sa avorteze ca nu e frumos. Ai fost? Ai rezolvat? Daca nu... lasa-ne sa vorbim si noi pe aici daca e un subiect care ne intereseaza.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Nu se pot pune orele de religie peste tot ca fiind prima sau ultima ora. Solutia corecta ar fi oferirea unei alternative corecte(nu stat cu elevul de servici pe hol). Profesorii de religie au catedra in functie de nr de elevi si de ore. Daca s-ar pune orele de religie ca fiind prima/ultima ora (ceea ce oricum e aproape imposibil daca luam in calcul cat e norma didactica a unui profesor, la cate clase preda acel profesor, ce alte materii se mai predau la clase respective) si sa spunem ca jumatate din elevi ar alege sa nu frecventeze ora, la un moment dat s-ar alege probabil comasarea claselor (pt a iesi nr de elevi prezenti la ora) , ar disparea din ore, profesorii nu ar mai avea catedra intreaga. Va dati seama ca sunt destule presiuni (din partea profesorilor de religie, a bisericii ce urmareste sa adune indoctrinati) pt a NU se intampla acest lucru.
Eu nu am nimic cu cei care considera oportuna ora de religie. Dar fiind si eu cotizant la stat (deci si din banii mei sunt platiti profesorii de religie) imi doresc si eu o alternativa corecta pt acea ora pt copiii mei. Au si ei dreptul, la fel ca odraslele ortodocsilor practicanti, la o ora pe saptamana de ceva educativ, dar care sa nu fie dogma crestin-ortodoxa. Asa cum din banii contribuabililor se poate plati profesor de religie, sa se plateasca si profesor de nu stiu ... cultura civica, ecologie, retorica sau sah pt cei care nu vor dogma ortodoxa cu polonicul.



Si cine nu ofera odraslelor nepracticante de ortodoxii alternative educative ? Biserica si indoctrinatii ei? Popa Daniel? Sinodul de la Constantinopol? Femeia de la lumanari?
Indoctrinatul care da de pomana un pahar de coliva?

Contribuabil zici. . . Dar ca din banii mei se platesc profesorii de matematica si istorie ca sa invete odraslele altora carte cum e?
Eu n-am copii, dar odraslele altora invata chimie si biologie pe banii mei! Asta e. . . nu imi convine. . . ma mut in Uzbekistan sau unde o fi altfel.

In timp ce din banii tai sunt platiti profesori de religie pentru odraslele ortodoxe, din banii parintilor ortodocsi sunt platiti profesorii care predau ordraslelor neortodoxe materii 'stiintifice'.

Sunt presiuni din partea profesorilor de religie. . . hai ca asta ma face sa rad. Adica ministrii, inspectorii, directorii de scoli sunt presurizati si stransi cu usa. . . de niste amarati care abia au absolvit facultatea de teologie Biserica pune presiune pe scoala si pe sistemul de invatamant? Fara suparare, poti sa aduci un singur argument care sa sustina afirmatia asta? Sau vorbim ca sa presupunem si presupunem ca sa vorbim?

Repet intrebarea: Cine nu ofera alternative platitorilor de taxe si impozite neortodocsi sau cu alte convingeri?



Maria, nu poti avea raspunsuri bune si nici macar raspunsuri si atit la orice subiect. Citesc ce scrii si pur si simplu nu inteleg punctul tau de vedere.

Duci la discutia la Dorel din Cocotati, cind de fapt vorbeam de stat laic = fara religie in institutiile lui.

Se vrea religie in scoli ca materie optionala, intr-o scoala publica normala, fara nici un patronat religios (aici e o discutie lunga, poate ca ar fi interesanta ca sa se vada de ce unele scoli din alte tari au traditie religioasa si respecta inca anumite valori, chiar daca daca la nivel simbolic, dar nu e cazul traditiei romanesti) - eu nu sint de acord nici macar asa, dar sint pentru o materie care sa introduca copilul in religiile lumii, prin povesti, prin texte, cu tot felul de materiale educative pe intelesul si virsta lor - face parte din cultura lor generala.

Dar daca totusi se hotarasc sa incalce constitutia (o incalca si cind intra religia in parlament si fac slujbe acolo, vor slujbe, acestea se fac la biserica) si vor sa bage religia ca materie optionala, drepturile tuturor ar fi respectate daca cei care nu vor sa opteze pentru o asemenea materie ar avea clar, scris negru pe alb, votat si parafat, o materie alternativa: etica, morala, educatie civica etc.... deci o materie care le arata copiilor consecintele comportamentelor si actelor lor.

Se poate hotari asupra uneia dintre ele sau la clasele mici sa fie una si buna vs. ora de religie, o foaie trimisa acasa, copilul si parintele aleg si gata... Dar asta fara urmari, fara ah, uita-te la el, nu crede... ah, dar oare ce fel de familie e asta sa nu lase copilul la ora de religie... si educatoarele, invatatoarele si profesorii sa inceteze sa mai dea conotatii religioase comentariilor lor asupra comportamentelor copiilor - invata, ia note bune, asculta parintii pentru ca altfel superi pe Dumnezeu - parintii le pot spune asta daca vor si cred, dar nu si un cadru didactic, nu e copilul lui, nu stie ce e in familia copilului respectiv, nu e un comportament profesional.


Ce e bolduit din mesajul tau nici eu nu inteleg. Germania nu e stat laic? Sa ne ajute cineva din Germania ca nu mai caut pe google (ca nu iti place si nu vreau sa te supar). Am inteles de la fetele de acolo ca si ei FAC RELIGIE IN ANUMITE SCOLI (care nu sunt patronate de biserica)

Apoi . . .restul mesajului tau nu il inteleg eu. In calitate de parinte. . .alaturi de alti parinti care au aceleasi convingeri/nevoi ca tine. . . nu pricep de ce nu parcurgeti calea legala/fireasca de a cere niste drepturi de care sunteti privati.

In discutia asta am ajuns la concluzia ca scoala, ministerul nu ofera alternative reale. Ce va opreste pe voi (in calitate de parinti si contribuabili) sa va cereti drepturile?
Va impiedicati de Biserica? Va pune bete-n roate vreun popa? Asta este pur si simplu imposibil!

Mergeti faceti o cerere. La sedinta cu parintii manifestati-va nemultumirea si cereti sa vi se dea o solutie. Propuneti cadrelor didactice si conducerii scolii sa alcatuiasca o clasa in care sa se poata studia un optional in paralel cu ora de religie.
Cereti un termen.
Daca nu e respectat termenul, urmeaza o reclamatie la inspectorat. Inspectorii vor trebui sa ia atitudine si sa va solutioneze problema. Daca si acestia se fac ca ploua, urmeaza o reclamatie la minister. Daca nici asa nu vine un raspuns, puteti sa da-ti in judecata ministerul. Fiind un drept constitutional, nu se poate sa nu aiba castig de cauza in instanta.

Daca e vorba de un singur copil. . . lucrurile devin mai complicate. Asta e sistemul romanesc si mentalitatea de aici. N-are nimic de-a face cu religia, ci cu nesimtirea celor de la conducerea scolii. Dar luptand pe cale legala. . . problemele se rezolva.
Pentru un singur copil care nu vine la ora de religie. . . nu se poate face 'o clasa' separata. Trebuie gasite alte solutii.
Daca jumatate de clasa nu vrea religie. . . atunci cursurile alternative sunt solutia.

Eu una, daca as fi in situatia asta, as proceda exact asa. Si in mod cert, as avea castig de cauza. Asta este Romania. Problemele ei legate de nesimtire, abuz de putere, comoditate, birocratie, indiferenta. . . nu au legatura nici cu biserica, nici cu religia, nici cu profesorii de religie, nici cu oamenii credinciosi.

Problema de care va loviti este mentalitatea romaneasca - mostenire a regimului ceausist - caruia nimeni nu are curajul si forta sa i se impotriveasca. Nimeni nu vrea sa lupte pt drepturi, dar toata lumea tipa ca e nemultumita. Ce asteptati? Sa vina nemtii cu o solutie? Nici macar sa ii copiem pe altii nu suntem in stare.

P.S.

De curiozitate, daca poti/vrei sa imi spui: Cati copii din clasa la care e copilul tau vor sa se retraga de la ora de religie? Si cati copii sunt in clasa in total?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

maria, maria...mai iesi afara la aer. zau ca dauneaza atata PC.
nu vrei sa stii ce atitudine am luat eu la scoala fata de orele de religie. si nu la o scoala, la trei! mi-a ramas numele in scripte acolo, si nu la pagina vizitatorilor cuminti, la aia cu cerneala rosie.

cred ca realizei si tu ca ce spui e doar utopie. ca sa nu zic ca vorbesti doar asa ca sa ai ce vorbi.





Tot ce spun eu e o utopie? Dupa mine nu. Dupa tine da.
Si Costica crede ca toate bananele sunt albastre. . . asa si?



asculta fata draga, ai grija ce interpretezi. eu n-am vorbit de Costica si banane albastre. eu vorbesc din punct de vedere realist, ca una care m-am confruntat direct cu problema religiei.
nu ma intereseaza ce crezi tu, nu-mi interprtea spusele dupa bunul tau plac. ok? ai putin respect, as putea sa-ti fiu mama.

te rog sa nu mai rastalmacesti mesajele mele. multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1




Contribuabil zici. . . Dar ca din banii mei se platesc profesorii de matematica si istorie ca sa invete odraslele altora carte cum e?
Eu n-am copii, dar odraslele altora invata chimie si biologie pe banii mei! Asta e. . . nu imi convine. . . ma mut in Uzbekistan sau unde o fi altfel.





Drum bun!
Votez asta ca mesajul anului! Ba nu, al secolului!

Tu Marie tu, dar matale din care bani ai invatat carte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1



Ce e bolduit din mesajul tau nici eu nu inteleg. Germania nu e stat laic? Sa ne ajute cineva din Germania ca nu mai caut pe google (ca nu iti place si nu vreau sa te supar). Am inteles de la fetele de acolo ca si ei FAC RELIGIE IN ANUMITE SCOLI (care nu sunt patronate de biserica)

Apoi . . .restul mesajului tau nu il inteleg eu. In calitate de parinte. . .alaturi de alti parinti care au aceleasi convingeri/nevoi ca tine. . . nu pricep de ce nu parcurgeti calea legala/fireasca de a cere niste drepturi de care sunteti privati.

In discutia asta am ajuns la concluzia ca scoala, ministerul nu ofera alternative reale. Ce va opreste pe voi (in calitate de parinti si contribuabili) sa va cereti drepturile?
Va impiedicati de Biserica? Va pune bete-n roate vreun popa? Asta este pur si simplu imposibil!

Mergeti faceti o cerere. La sedinta cu parintii manifestati-va nemultumirea si cereti sa vi se dea o solutie. Propuneti cadrelor didactice si conducerii scolii sa alcatuiasca o clasa in care sa se poata studia un optional in paralel cu ora de religie.
Cereti un termen.
Daca nu e respectat termenul, urmeaza o reclamatie la inspectorat. Inspectorii vor trebui sa ia atitudine si sa va solutioneze problema. Daca si acestia se fac ca ploua, urmeaza o reclamatie la minister. Daca nici asa nu vine un raspuns, puteti sa da-ti in judecata ministerul. Fiind un drept constitutional, nu se poate sa nu aiba castig de cauza in instanta.

Daca e vorba de un singur copil. . . lucrurile devin mai complicate. Asta e sistemul romanesc si mentalitatea de aici. N-are nimic de-a face cu religia, ci cu nesimtirea celor de la conducerea scolii. Dar luptand pe cale legala. . . problemele se rezolva.
Pentru un singur copil care nu vine la ora de religie. . . nu se poate face 'o clasa' separata. Trebuie gasite alte solutii.
Daca jumatate de clasa nu vrea religie. . . atunci cursurile alternative sunt solutia.

Eu una, daca as fi in situatia asta, as proceda exact asa. Si in mod cert, as avea castig de cauza. Asta este Romania. Problemele ei legate de nesimtire, abuz de putere, comoditate, birocratie, indiferenta. . . nu au legatura nici cu biserica, nici cu religia, nici cu profesorii de religie, nici cu oamenii credinciosi.

Problema de care va loviti este mentalitatea romaneasca - mostenire a regimului ceausist - caruia nimeni nu are curajul si forta sa i se impotriveasca. Nimeni nu vrea sa lupte pt drepturi, dar toata lumea tipa ca e nemultumita. Ce asteptati? Sa vina nemtii cu o solutie? Nici macar sa ii copiem pe altii nu suntem in stare.

P.S.

De curiozitate, daca poti/vrei sa imi spui: Cati copii din clasa la care e copilul tau vor sa se retraga de la ora de religie? Si cati copii sunt in clasa in total?




no bun, ce bine ca ne-ai luminat tu!!!!!! in sfarsit.... Got sei Dank!

va rog doamnelor, incolonarea si dupa avocatul apararii inainte. nu mai sunteti singure (ma refer la cele din Romania) aveti un aparator!!! hai, curaj, lupta e pe jumatate castigata!

in ce tara locuiesti Maria?


editez, Maria ai putin respect fata de autorul subiectului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Unde traiesc eu? In Romania.

Dar tu?

Nu de alta, dar pare ca te afecteaza foarte mult prezenta religiei in scolile din Romania. Eu nu ma agit si nu ma dau de ceasul mortii pt ca in Israel copiii invata cu Torah pe genunchi.
Daca m-as duce acolo. . . mi-as asuma asta si nu i-as injura pe toti evreii ca fac nu stiu cum si nu stiu ce fel. Dar de aici, de acasa. . . mi se pare ca e treaba lor cum se organizeaza si prefera sa studieze si in ce conditii.
La fel si francezii. Daca ei nu vor sa amestece lucrurile, foarte bine. Nu ma apuc eu sa pun etichete si sa spun cat de inapoiati sau prosti sunt unii. E treaba fiecaruia ce face si cum face in tara lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumesc, Maria! Fara tine, nu stiam ce sa fac si incotro sa o apuc. Dar pana pe 1 septembrie cand incep copiii mei scoala si pot sa urmez pasii indicati, imi dai voie sa discut pe forum ? Sau nu mai am voie sa zic nimic daca nu am urmat intai pasii indicati de tine?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Unde traiesc eu? In Romania.

Dar tu?

Nu de alta, dar pare ca te afecteaza foarte mult prezenta religiei in scolile din Romania. Eu nu ma agit si nu ma dau de ceasul mortii pt ca in Israel copiii invata cu Torah pe genunchi.
Daca m-as duce acolo. . . mi-as asuma asta si nu i-as injura pe toti evreii ca fac nu stiu cum si nu stiu ce fel. Dar de aici, de acasa. . . mi se pare ca e treaba lor cum se organizeaza si prefera sa studieze si in ce conditii.
La fel si francezii. Daca ei nu vor sa amestece lucrurile, foarte bine. Nu ma apuc eu sa pun etichete si sa spun cat de inapoiati sau prosti sunt unii. E treaba fiecaruia ce face si cum face in tara lui.



eu traiesc in Deutschland de cativa ani. dar am fost afectata de ce se intampla in scolile din Romania, copii mei au mers la scoala in Romania trei ani. stiu prea bine cu ce se mananca. dar asta deja am mai spus.
iarasi te rog sa nu-mi mai atribui cuvinte pe care nu le-am rostit. nu am injurat pe nimeni, da? nici etichete nu am pus.
dar deja ma repet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Eu am fost multa vreme pentru religia in scoala romaneasca, imi amintesc ca m-am contrazis cindva cu Inaioana ( ce mult lipsesc DC-ului forumisti de calibrul ei) de ex, care era mult mai documentata si obiectiva decit mine; pina cind am simtit pe pielea mea ce inseamna religia predata intr-un mod necorespunzator si ce `arma` poate deveni in mina unui neavenit/indoctrinat.

Aici se preda (si s-a votat materie obligatorie din pacate) etica si cultura religioasa; numai ca invatatoarea copilului de anul asta e cam habnotica...si asa m-am trezit inainte de examenul de admitere cu o prezentare de facut (prezentare inseamna carton mare cu poze/icoane, explicatii, documente anexe, etc) cu tema Sfinta Treime si fundamentele bisericii catolice (eu sunt juma juma, mama catolica, tata ortodox); imi ardea de tema asta inainte de admiterea copilului din franceza si mate, ca unui catel de lat...
Si asa am avut de explicat fiului meu de 11 ani despre Schisma, despre cinzecime, despre treime si tot ce implica; cea urmat? multe nopti in care mi-a sarit copilul din somn visind morti, si cimitire, anxietatea lui legata de moarte, Dumnezeu si ce implica...
Ca sa pun capac am mai avut si o discutie contradictorie cu invatatoarea pe tema asta, ce s-a lasat cu consecinte tot in detrimentul copilului. Noroc ca scoala secundara va fi laica.
Asa mi-am schimbat fundamental parerea: nu are ce cauta religia in scoala publica, in plus poate face mult rau unor minti de copii, in formare.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput