Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

pardon, in scoala nu se preda religia, ci ortodoxia. in unele scoli chiar indoctrinare. daca un pastor penticostal/baptist/evanghelic ar preda religia copiilor majoritar proveniti din familii ortodoxe, cu rugaciune pe genunchi si altele de gen, sunt convinsa ca parintii ar fi in secunda doi la scoala.

si indiferent ce credeti voi eu raman la parerea mea. religia, la forma actuala nu are ce cauta in scoala.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



pai ce sa faci daca asa e declarata tara...oamenii spun ca sunt crestini ortodoccsi, daca sunt mai multe biserici ortodoxe decat de alte dominatiuni? asta e rezultatul firesc.

nu spun asta ca sutn de acord personal, dar e logic ce se intimpla.

si eu as dori ca in Romania sa nu aiba intiietate religia ortodoxa...
(no offence fetelor credincioase ortodox.)
dar asta e, daca oamenii prefera asta si se autodenumesc din lipsa de cunostiinta...
daca la botez alegi sa iti botezi copilul la biserica ortodoxa, nu vad ofensa ca la scoala sunt invatati despre religia din care fac parte.
probabil daca bisericile baptiste, penticostale, evangeliste...etc vor lua amploare, peste ani si ani in locul unui preot va veni un pastor si altfel va fi situatia.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Nelia, eu am inteles ca religia in Ro nu e obligatorie ,ca sint useri ai caror copii nu fac, am citit cu ochii mei, n-am citit despre ateu sau evanghelic sau catolic obligat sa faca religie ortodoxa,dar daca ziceti voi ca asa e,fara drepturile omului in Ro, asa o fi, poate nu vad eu bine, nu mai am de zis, interventiile mele au fost pt ortocosii credinciosi care au reticente impotriva religiei ca disciplina scolara, eu am gindit ca e mai bine sa fie, ca sa ai de unde alege si ce respinge,dat fiind ca nu se face cateheza niciunde si nici toate familiile nu sint instruite in domeniu, m-am gindit la cei a caror unica sansa si sursa de informare e scoala, va doresc sa fie asa cum vreti voi pt copiii vostri si toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

michelle, eu am avut copii la scoala in Romania si stiu bine ce spun. si nu, nu vreau sa ofensez pe nimeni. vreau doar sa existe respect ptr copii, respectul ala de care vorbeam cu pagini in urma.

sincer, eu n-am energie ptr dezbatrei virtuale interminabile si chiar fara rost.
religia e obligatorie, chiar daca se tot flutura ca nu-i asa. copii care nu doresc sa frecventeze orele de religie, din motive intemeiate, sunt cumva obligati s-o faca. sa asiste numai la ora. ca ceilalti copii sa nu se intrebe "asta de ce nu-si face curce? e pacatos? e pocait?" si alte batjocuri, doar asa ca intre copii. cu binecuvantarea profesorilor, desigur. ca sa primeasca o nota care atarna mult la media de sfarsit de an scolar. asa ca un mic santaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

nici eu nu vad de ce se face mare caz din predarea religiei in scoala.
atita timp cat 80+% din populatie e declarata crestina ortodoxa, cat se boteaza si se cununa in biserica,sutn biserici ortodoxe la fiecare cartier cu multi enoriasi inscrisi, preotii sunt primiti in case de zile importante...totul e cat se poate de acceptat, dar culmea nu se accepta sa fie predata in scoala.

eu cred ca problema intervine cand, in scoala copiii invata ce inseamana religia ortodoxa, si incep sa spuna si acasa ce au invatat, iar parintii care doar sunt declarati crestini ortodocsi dar habar nu au cu ce se maninca, nu mai sunt de acord cu ce aud...

deci eu situatia asta cu predarea religiei ortodoxe in scoala, o vad ca un fel de iluminare, in primul rind a parintilor(prin copii) despre credinta declarata...dar neinteleasa si nepracticata.

michelle


Michelle, eu imi trimit copilul la scoala sa invete stiinta. Daca vreau sa invete religie, il trimit la biserica.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Xio, un crestin care nu crede in Biblie nu stiu exact cum se numeste. Eu stiu ca si protestantii, catolicii, ortodocsii cred in Biblie si nu intr-un Dumnezeu independent de Biblie.
Asadar. . . credinta ta personala, atata vreme cat nu se inscrie intr-o religie (islam, budism, catolicism, etc.etc) nu se poate preda in vreo scoala sau biserica.

Victoria_Mami, crezi ca cineva in Romania isi da copilul la scoala ca sa invete cum se fac martisoare? In toate scolile din Romania primeaza stiinta si materiile laice (limbi straine, matematica, istorie, literatura, chimie, biologie, fizica). Nu poti sa dai bacul la religie si sa intri la liceu pt ca stii religie. Sa fim seriosi.

Kariguld, daca zici ca e o chestie care 'se flutura' . . .e doar vina parintilor si a cadrelor didactice. Parintii nu isi cer drepturile, scolile (LAICE) nu le ofera. Faptul ca esti convinsa ca scoala si religia nu trebuie amestecate este o parere strict personala. Dar atata vreme cat nu e parerea unei majoritati in Romania, lucrurile nu se vor schimba.

Cat despre pastori. . . cum ca ortodocsii ar sari in sus. . . ma intreb: Oare daca la o scoala luterana ar veni sa predea un preot ortodox ar fi primit cu bratele deschise? Sau daca un pastor ar dori sa tina ore de religie la un liceu catolic ar fi toti catolicii incantati? Nu prea cred. In plus asta e o alta discutie total diferita de subiectul de fata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Michelle, eu cred in Dumnezeu dar nu cred in Biblie.

Fara drept de apel, nu esti crestina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Inca o chestie:

Nu inteleg de ce atata reticenta fata de ce vor sa faca altii. Fata de drepturile altora. Drepturile noastre se termina unde incep drepturile celorlalti. Vad ca nu a aparut nici un musulman pe aici care sa zica: "Bai fratilor dar ce faceti voi atata crestinism prin scoli?"

Eu daca am un copil il las sau il retrag de la materia respectiva. ASTA E DISCUTIA. Nu de ce fac ceilalti sau de ce se face nu stiu ce.

Cele care vorbiti aici sunteti ortodoxe? Traiti in Romania? Aveti copiii botezati ortodox?

Daca da. . .nu inteleg care e problema. Daca nu, iar nu inteleg. Problema este ca altii fac religie ortodoxa? Sau ca sunt copii care nu vor (nu pot) sa faca si trebuie sa li se ofere solutii si alternative?

Pt ca ortodocsii constituie o majoritate. . . religia ortodoxa se preda in scoala. Pentru minoritati (de orice fel) trebuie sa se gaseasca o solutie si sa li se ofere drepturi si sanse egale.
De la cine asteptati drepturile astea? De la Biserica? Sau de la stat?

Discutia ar trebui sa fie despre stat /Ministerul Educatiei/ Inspectorate scolare/ Scoli / cadre didactice.
Ori noi discutam despre ce e aia credinta, ce e aia Biblia, ce e religia, ce intelege fiecare dintre noi prin Dumnezeu, pacat sau alte minuni.

In loc sa va infuriati ca nu se ofera alternative (cu toate ca se spune ca da), in loc sa va enervati ca drepturile copilului nu sunt respectate de catre STATUL ROMAN si INSTITUTIILE LAICE. . . voi va suparati ca altii vor sa faca religie. Si culmea, religie ortodoxa. Va enervati si va suparati pt ca statul ofera cuiva niste drepturi.
Mi se pare de-a dreptul romanesc. . . vesnica preocupare pentru 'capra vecinului'.

Cereti-va drepturile si lasati religia si oamenii religiosi sau dornici de a cunoaste/practica vreo religie. Cereti ce vi se promite (de la cine va promite) pentru copiii vostri si nu cereti sa li se ia ceva altora ca sa va fie voua comod. Este ilogic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Victoria_Mami, crezi ca cineva in Romania isi da copilul la scoala ca sa invete cum se fac martisoare? In toate scolile din Romania primeaza stiinta si materiile laice (limbi straine, matematica, istorie, literatura, chimie, biologie, fizica). Nu poti sa dai bacul la religie si sa intri la liceu pt ca stii religie. Sa fim seriosi.






Exact. Si atunci de ce sa se faca religie in scoli? Religia se face la biserica si/sau acasa. La scoala se face altceva, ce nu are nimic a face cu credinta fiecaruia, la scoala se predau chestii probate si dovedite stiintific, de ex. 1+1=2.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Inca o chestie:


Cereti-va drepturile si lasati religia si oamenii religiosi sau dornici de a cunoaste/practica vreo religie. Cereti ce vi se promite (de la cine va promite) pentru copiii vostri si nu cereti sa li se ia ceva altora ca sa va fie voua comod. Este ilogic!


Pai sa practice cat vor, dar nu la scoala. Religia (cum spuneam mai sus) se practica la Biserica si/sau acasa, sau in scoli catolice/ortodoxe, musulmane, de care or fi, dar patronate de biserica, nu intr-o scoala publica.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Capcaune, scrie ca esti crestin daca, crezi in Iisus. Deci sunt.

Maria, eu nu am pretentia ca ideile mele sa fie predate intr-o scoala, am pretentia sa nu se predea cu ochelarii de cal si degetele in urechi.


Mergi la inceput