Buburuze ian-feb 2011 (1) La multi ani!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

buna!!!
ilinca ,aseara,s-a dus in dormitor!!! era lumina stinsa si s-a impiedicat de marginea patului.nu va spun ca m-a luat capul cand am auzit o bubuitura si ,imediat,i s-a umflat pleoapa de la ochiul drept. urlete,tipete cu ta-su,ca deh,eu eram vinovata ca nu am inchis usa.
am decis sa merg la budimex,e la 2strazi de noi....acolo nu au sectie de oftalmologie,au vazut-o cei de la chirurgie,dar nu aveau ce-i face ca nu avea nimic spart.du-te la sp.9,si culmea, chiar au preluat-o pe bebe imediat.nici acolo nu au sectie de ofta.a vazut-o un neurochirurg si a zis ca nu e nimic grav,ci doar sa-i urmaresc simptomele caracteristice unei cazaturi:varsaturi,febra,etc.

eu acum am o alta dilema trecand peste experienta de ieri:
exista cineva care-i da lui bebe nan 3? cum reactioneaza? ilinca bea fff.putin(120-150ml) cu tetina variabila...probabil si din cauza faptului ca este mai gros...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

buna!

may eu ii dau nan3 sa zic de 1 luna. dar nu-s multumita de el din cateva considerente:
- daca nu e f bine dizolvat ramane un aspect sticlos pe interioru sticlei
- zuza se impaca cu el vad dar trage f greu ca e mai gros si cand ermina masa (de 240 ml) e uda fleascha la cap
-la cum arata laptele asta m-am hotara sa o dau pe lapte la tetrapack

asa ca lansez SZ: VOI CE LAPTE DATI LA COPII (din pacate tnuva nu mai e... de vaca vaca mi-e frica sa-i dau am auzit povesti urate si nici nu am pe nimeni sa bag mana in foc; iar de Zuzu... ala nu-i lapte..e doar ideea de lapte) so...ladies ..... astept raspunsurile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

pufoasa laura of, imi imaginez ce sperietura ati tras! Mai, dar eu stiu ca au sectie de oftalmologie la Budimex, am fost acolo cu Robert, cand era micut si ne luptam cu stafilococul auriu...in fine, sa treaca buba repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Andri te intreb asa, intrebator (ca Ana e inca pe LM) - ce are ZUZU mai rau decat altele, decat napolact, mili sau ce mai e. Stii de ce intreb? ca e facut de Albalact, mie imi plac aia, numai d ela ei iau unt. Noi luam si ZUZU 3,5% pt Robert, pt noi. Sau te-ai referit ca nu vrei lapte din comert, ci de ala de la cineva cu o vacuta, cineva cunoscut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

buna lori.

am fost fan zuzu cand a aparut. suuuper bun. a fost probabil o explozie in vanzarile lor. primul tetrapack cu capac+filet....

ideea e ca vreo 6 luni a fost ok dupa care... probabil ca produc mai mult decat se consuma sau ceva.... daca te uiti pe fundul cutiei , sub colturile indoite , intr-o parte e un cod de bare , intr-o parte , sunt niste cifre... acum sunt chiar dispuse in forma de ceas.. ei bine acolo sunt numarul de procesari ale laptelui din cutia pe care o bei tu. asta inseamna ca a cel lapte a fost fiert (sau ceva....) si ambalat de tot atatea ori cat indica numarul de pe fundul cutiei. dr. mecinicopschi a spus doar atat:ce calitate nutritiva sa mai aiba laptele fiert si ambalat de n ori ? akolo exista doar ideea de lapte...

ma impacam cu cel de la tnuva.. acolo 1-2-maxim 3 procesari... si avea GUST DE LAPTE...in comparatie cu zuzu care dpmdv nici nu mai are gust de lapte.... parerea mea .....

cu lapte vaca am spus deja... am de unde sa iau de mi-e asa o teama. ...

si din toata inima spun : palaria jos pt cele care inca alaptati . (eu doar 1 luna am alaptat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

draga mea, e una dintre cele mai mari intoxicari de pe net!!! O sa caut link si-l pun, nu are nicio legatura nr. ala cu nusce' procesari.

iar dr. Menci zice, intr-adevar ca laptele omogenizat si ultrapasteurizat nu mai are aceleasi proprietati; hasta estem, nu toti avem vaci in curte/balcon.

uite, cautam articolul mai "oficial", dar am gasit asta:
http://www.revista-piata.ro/Tetra_Pak_infirma_zvonullaptelui_repasteurizat_-id1706.html

iti citez din el esentialul:
In afara de toate lucrurile de mai sus consideram ca este copilaresc sa crezi ca un producator de lactate ar tipari pe cutie de cate ori a "reciclat" laptele.

Pupi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorich

draga mea, e una dintre cele mai mari intoxicari de pe net!!! O sa caut link si-l pun, nu are nicio legatura nr. ala cu nusce' procesari.

iar dr. Menci zice, intr-adevar ca laptele omogenizat si ultrapasteurizat nu mai are aceleasi proprietati; hasta estem, nu toti avem vaci in curte/balcon.

uite, cautam articolul mai "oficial", dar am gasit asta:
http://www.revista-piata.ro/Tetra_Pak_infirma_zvonullaptelui_repasteurizat_-id1706.html

iti citez din el esentialul:
In afara de toate lucrurile de mai sus consideram ca este copilaresc sa crezi ca un producator de lactate ar tipari pe cutie de cate ori a "reciclat" laptele.

Pupi!


Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011


Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Va iubesc pana la cer si dincolo de el...



lori stiu si reactia celor de la tetra pack.. numaic a eu am vorbit de producatori.
daca te uiti la zuzu uneori ajunge si la cifra 16 pe cand la tnuva de ex. mai mult de 3 nu am vazut , asta 1 in al II-lea rand ... nu ca r fi prosti producatrii sa scrie de cate ori recicleaza ..ei sunt obligati sa scrie ..oricum ar fi ... nois a fim sanatosi si s mancam care cum consideram ... dar pt bb voiam sa fiu mai atenta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmin26 spune:

Hei,spunem si noi PREZENT...;bine v-am gasit la casa noua,va doresc o primavara minunata si multa,multa sanatate copilasilor
Va pup pe toate in parte,sunt asa de morcovita si cu asa de multe emotii incat nici nu am ce sa scriu,se apropie momentul minunat al intalniri magice nr2 din viata noastra,mai este asa putin.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

jasmin26

ura.. scoatem acusi acusi



haide fetelor! la incalzire...
mama mama. .. ce emotii

sa fi sanatoasa , sa fii tare , sa nasti usor... vaaaai.. si ce nume frumos ati ales .....nu mai pot zice nimik decat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

ma bag si eu in discutie!!!
dr.la control de 1an ne-a spus ca putem alege ce fel de lapte continuam sa luam:nan 3 sau lapte comert.decizia mea a fost aceea de a continua macar pana la 1an 1/2 cu nan.ma bate gandul sa combin nan3+lapte comert sa-l fac mai diluat.nu stiu cat de bine fac...intreb si eu pe aici!!!
legat de cifrele de pe fundul cutiei de lapte am auzit si eu,acum nu stiu cat si ce este adevarat! cert este ca ilincai i-am dat numai zuzu 1.5% si a fost fff.bine.
daca o sa trec pe lapte ca si masa de dim/seara,cred ca o sa prefer,totusi,dorna.nu stiu,parca inspira mai multa incredere...
legat de tnuva,ceva s-a intamplat de a dispatut complet de pe piata...

Mergi la inceput