Si azi citim. 2

Si azi citim. 2 | Autor: corap

Link direct la acest mesaj

citim in continuare.

(si pun si niste linkuri mai vechi de la clubul cititoarelor, 's interesante)

clubul cititoarelor 2 (unu s-a pierdut)

clubul cititoarelor 3
clubul cititoarelor 4
clubul cititoarelor 5
clubul cititoarelor 6
clubul cititoarelor 7
clubul cititoarelor 8
clubul cititoarelor 9
clubul cititoarelor 10
clubul cititoarelor 11

(nostalgia, maica...)

edit: bine-nteles ca am uitat linkul la partea I

SPOR la citit (si la povestit)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Eleganta Ariciului, luata dupa ce am gasit pareri despre ea pe forum .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Nitica antropologie

"Violenta si Sacrul" - René Girard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

da corap, si de draga ce-mi e cartea azi m-am dus cu autobuzul undeva (sa pot citi, ca la volan mai greu ) si m-a luat mama naibii de frig ca eram imbracata ca pentru masina

Crez ca diseara o termin. O sa o propun si la ce citim impreuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu citesc acum zenobia - dupa ce o parasisem cu foarte mult timp in urma dupa doar cateva pagini - nu-mi imaginez de ce... ma gandesc ca a dat sesiunea peste mine si am uitat de ea si asa mai departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

eu citesc acum zenobia - dupa ce o parasisem cu foarte mult timp in urma dupa doar cateva pagini - nu-mi imaginez de ce... ma gandesc ca a dat sesiunea peste mine si am uitat de ea si asa mai departe


Dupa ce termini Zenobia, iti sugerez sa incerci si "Despre interior exterior. Dialog cu Sanda Rosescu". Este o culegere de interviuri cu Gellu Naum. Mi-a placut foarte mult. . . si am putut intelege mult mai mult 'stilul' suprarealist folosit in Zenobia.
Foarte interesant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Andrei Makine, Cartea scurtelor iubiri eterne. Foarte vizual in descrieri, fotografic de-a dreptul.

Scriam cu putin timp in urma despre Padurea norvegiana si spuneam ca nu sunt foarte cucerita de ea, asa ca ma simt datoare sa-i fac dreptate la final. Poate ca nu m-a incantat cu fiecare fraza, dar este un roman bun. Un contact cu realitatea tinerilor japonezi, "Moartea nu se afla la polul opus vietii, ea face parte din viata". M-am trezit intrebandu-ma care-i rata sinuciderilor in Japonia, avand asa o imagine cu iepurasi (duracell) incarcati cu optimism, Watanabe rezista, in jurul lui se prabusesc pe capete...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Ati citit ceva de Zully Mustafa? Este Sandra Brown varianta Orient sau e ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

zully mustafa e dobrogeanca din medgidia,probabil dintr-o familie de turci sau tatari.
a lucrat o vreme la "tritonic" unde a si publicat
spirit aventuros,liber - a plecat apoi in dubai,sau undeva pe acolo
are un blog in care,din pacate a scris din ce in ce mai putin despre carti si lecturi si din ce mai mult despre micile ei fronde cu viata.
are un ochi bun dar stilul voit si fortat nonconformist,uneori neglijent ( ma refer la blog) - sfarseste prin a obosi;oricum nu am mai vizitat-o de mult
nu stiu cum e in postura de scriitoare,nu m-am incumetat sa ma risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Multam Galisia.

Mergi la inceput