Si azi citim. 2

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu citesc "Escape" de Carolyn Jessop - este povestea unei femei nascuta si crescuta printre mormonii poligami din Utah, profund religiosi, care a reusit sa fuga, impreuna cu cei 8 copiii ai ei, in lumea larga, civilizata. A fost casatorita de la 18 ani cu un barbat cu 32 ani mai mare ca ea, care avea deja 3 neveste si 30 de copii.

Povestea este cutremuratoare mai ales ca este reala ... nu stiu daca s-a tradus in romaneste dar ultima carte de la clubul de citit m-a inspirat sa ma apuc de aceasta.

Pentru curiosi iata un link :

Dear all,

http://en.wikipedia.org/wiki/Carolyn_Jessop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Am o mare stare de neliniste, nu ma pot concentra si deci nu pot citi ceva serios.

Ce imi propuneti? Ceva alert, actiune, politiste, aventuri?


Un roman umoristic cred ca te-ar scoate din starea asta. 'Trei intr-o barca' poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Viviana, ia ceva care te face sa rizi sau sa surizi. Pe linga ce spune Ioana î#539;i propun Medelenii, vol 1.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oh, mersi de sfaturi.
Mi-am amintit de O. Henry - Niciun fel de povestire - pe care il prefer lui Jerome K Jerome.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

In sfarsit am terminat aseara Sangele florilor. Ioana se lupta cu o viroza destul de urata, cu febra si trezit in miez de noapte.

De data asta o sa fiu eu Gica Contra.
In mare mi-a placut, m-am simtit putin ca in copilarie. Defapt cred ca ar putea s-o citeasca si fiica-mea fara probleme. E o poveste simpla, se desfasoara pe un singur plan, descrierile si ideile se cam repeta. Si ce m-a deranjat cel mai tare e stilul de explicare, in special la final, dar nu numai. Totul e explicat pana la ultima implicatie posibila, sa fie sigura autoarea ca nu ne-a scapat ceva. Are ceva scolaresc... Nu prea m-am dumirit de ce a avut nevoie de 9 ani ca s-o scrie. Un best-seller Probabil vom vedea si un film...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Rrox, dar capitolul final nu face parte din carte - si din partea mea puteau lipsi atatea explicatii.
Cei 9 ani i-a folosit pentru documentare, sunt bucuroasa sa aflu ca detaliile povestii toate adevarate si conform culturii si epocii.

Pe mine, am mai spus-o , m-a incantat povestea pentru adulti, simplista si liniara cum o fi. Dar forma e in perfect acord cu continutul, stilul, epoca...

M-a mai impresionat sirul lung de greseli, gasirea caii si iertarea din final.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Maria_alexia ziceam de ultimul capitol care face parte din carte, nu de cel in care ne explica de unde s-a documentat.
Referitor la asta cu documentarea, m-as fi asteptat sa fi consultat ceva autori iranieni, mai mult decat occidentali.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ups. mie imi placuse ca n-a servit pe tava solutia salvatoare, s-a oprit firul fix la timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

ups. mie imi placuse ca n-a servit pe tava solutia salvatoare, s-a oprit firul fix la timp.


nu l-a pus in fapte, dar ni l-a povestit pe indelete, sa nu ramanem cu frustrari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Hop si eu cu ceva vechi si ceva nou , ca primavara , si , eventual , pot sa le imprumut

Intai ceva care relaxeaza in sens estetic-meditativ , despre dragostea dintre carti si o cititoare-scriitoare-profesoara , Ioana Parvulescu , " Intoarcere in secolul 21"(a aparut in 2009 , eu o recitesc cand am nevoie sa schimb atmosfera ).

Revenind in prezentul editorial , a aparut o carte pentru tinerii cititori si , eventual , scriitori in devenire , "Ce poti face cu doua cuvinte" , o antologie coordonata de acelasi Liviu Papadima , care a initiat colectia Arthur de la editura Art , cu "Care-i faza cu cititul" .
In cea cu cele doua cuvinte gasiti o invitatie cu instructiuni la un concurs de creatie a unei povesti sau a unei ilustratii , pentru copii cu varste intre 9-15 ani (mai multe detalii sunt de gasit pe site-ul editurii) .
Simpaticele perechi de cuvinte care au fost deja folosite si dau capitolele umbrela ale cartii sunt : aripi-lacrima , cocolos-explorator , tatuaj-pelerina , si sunt combinate in tinute de poveste de 18 scriitori cu chef de joaca .
Ilustratiile si formula grafica a cartii cu marginile paginilor colorate in functie de capitole sunt minunate .

Acum citesc "Fotografie de grup cu scriitoare uitate" a Biancai Burta- Cernat , despre care am aflat de aici , de pe forum , multumesc de recomandare .

Mergi la inceput