Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Clubul cartilor

Si azi citim. 2

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 20

buflea

4232 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite buflea un Mesaj Privat
Eu citesc "Escape" de Carolyn Jessop - este povestea unei femei nascuta si crescuta printre mormonii poligami din Utah, profund religiosi, care a reusit sa fuga, impreuna cu cei 8 copiii ai ei, in lumea larga, civilizata. A fost casatorita de la 18 ani cu un barbat cu 32 ani mai mare ca ea, care avea deja 3 neveste si 30 de copii.

Povestea este cutremuratoare mai ales ca este reala ... nu stiu daca s-a tradus in romaneste dar ultima carte de la clubul de citit m-a inspirat sa ma apuc de aceasta.

Pentru curiosi iata un link :

Dear all,

http://en.wikipedia.org/wiki/Carolyn_Jessop

Mergi la inceput

Ioana_Pos

1545 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ioana_Pos un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui viviana

Am o mare stare de neliniste, nu ma pot concentra si deci nu pot citi ceva serios.

Ce imi propuneti? Ceva alert, actiune, politiste, aventuri?

Un roman umoristic cred ca te-ar scoate din starea asta. 'Trei intr-o barca' poate?

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Mik

4739 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mik un Mesaj Privat
Viviana, ia ceva care te face sa rizi sau sa surizi. Pe linga ce spune Ioana #539;i propun Medelenii, vol 1.

Mik.
Mergi la inceput

viviana

3953 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite viviana un Mesaj Privat
Oh, mersi de sfaturi.
Mi-am amintit de O. Henry - Niciun fel de povestire - pe care il prefer lui Jerome K Jerome.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi
Mergi la inceput

rrox3

4833 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luirrox3 Adauga semn de carte la raspuns Trimite rrox3 un Mesaj Privat
In sfarsit am terminat aseara Sangele florilor. Ioana se lupta cu o viroza destul de urata, cu febra si trezit in miez de noapte.

De data asta o sa fiu eu Gica Contra.
In mare mi-a placut, m-am simtit putin ca in copilarie. Defapt cred ca ar putea s-o citeasca si fiica-mea fara probleme. E o poveste simpla, se desfasoara pe un singur plan, descrierile si ideile se cam repeta. Si ce m-a deranjat cel mai tare e stilul de explicare, in special la final, dar nu numai. Totul e explicat pana la ultima implicatie posibila, sa fie sigura autoarea ca nu ne-a scapat ceva. Are ceva scolaresc... Nu prea m-am dumirit de ce a avut nevoie de 9 ani ca s-o scrie. Un best-seller Probabil vom vedea si un film...

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Mergi la inceput

maria_alexia

4022 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite maria_alexia un Mesaj Privat
Rrox, dar capitolul final nu face parte din carte - si din partea mea puteau lipsi atatea explicatii.
Cei 9 ani i-a folosit pentru documentare, sunt bucuroasa sa aflu ca detaliile povestii toate adevarate si conform culturii si epocii.

Pe mine, am mai spus-o , m-a incantat povestea pentru adulti, simplista si liniara cum o fi. Dar forma e in perfect acord cu continutul, stilul, epoca...

M-a mai impresionat sirul lung de greseli, gasirea caii si iertarea din final.

Mergi la inceput

rrox3

4833 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luirrox3 Adauga semn de carte la raspuns Trimite rrox3 un Mesaj Privat
Maria_alexia ziceam de ultimul capitol care face parte din carte, nu de cel in care ne explica de unde s-a documentat.
Referitor la asta cu documentarea, m-as fi asteptat sa fi consultat ceva autori iranieni, mai mult decat occidentali.

Mergi la inceput

maria_alexia

4022 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite maria_alexia un Mesaj Privat
ups. mie imi placuse ca n-a servit pe tava solutia salvatoare, s-a oprit firul fix la timp.
Mergi la inceput

rrox3

4833 Mesaje
Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

ups. mie imi placuse ca n-a servit pe tava solutia salvatoare, s-a oprit firul fix la timp.

nu l-a pus in fapte, dar ni l-a povestit pe indelete, sa nu ramanem cu frustrari

Mergi la inceput

monixy

483 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monixy un Mesaj Privat
Hop si eu cu ceva vechi si ceva nou , ca primavara , si , eventual , pot sa le imprumut

Intai ceva care relaxeaza in sens estetic-meditativ , despre dragostea dintre carti si o cititoare-scriitoare-profesoara , Ioana Parvulescu , " Intoarcere in secolul 21"(a aparut in 2009 , eu o recitesc cand am nevoie sa schimb atmosfera ).

Revenind in prezentul editorial , a aparut o carte pentru tinerii cititori si , eventual , scriitori in devenire , "Ce poti face cu doua cuvinte" , o antologie coordonata de acelasi Liviu Papadima , care a initiat colectia Arthur de la editura Art , cu "Care-i faza cu cititul" .
In cea cu cele doua cuvinte gasiti o invitatie cu instructiuni la un concurs de creatie a unei povesti sau a unei ilustratii , pentru copii cu varste intre 9-15 ani (mai multe detalii sunt de gasit pe site-ul editurii) .
Simpaticele perechi de cuvinte care au fost deja folosite si dau capitolele umbrela ale cartii sunt : aripi-lacrima , cocolos-explorator , tatuaj-pelerina , si sunt combinate in tinute de poveste de 18 scriitori cu chef de joaca .
Ilustratiile si formula grafica a cartii cu marginile paginilor colorate in functie de capitole sunt minunate .

Acum citesc "Fotografie de grup cu scriitoare uitate" a Biancai Burta- Cernat , despre care am aflat de aici , de pe forum , multumesc de recomandare .

Monica , mama lui Victor (2001) si a lui Mihai (2004)
http://bazar-livresc.blogspot.com

Editat de - monixy on 03/04/2012 17:18:50
Mergi la inceput
Pag. din 20 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com