Si azi citim. 2

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Salutare,

Eu sint inca in vacanta si ma bucur de lectura :) M-am apucat de 'Infidel' (Necredincioasa) si m-a prins bine de tot. Lumea Islamului mi- e total necunoscuta, dar e o carte excellent scrisa, dura dar onesta, in acelasi timp trebuie sa ai starea de spirit necesara sa citesti despre circumcizia fetelor, si multe alte traditii islamiste...dar v-o recomand, e o carte care se merita sa o citesti cel putin o data in viata!

Despre Stephen King, am citit cateva romane ale lui, plus am vazut filmul Kujo, si mi se pare prea mult pt un copil de 14 ani. Fiimea a citit plina de entuziasm 'Hunger Games', foarte populara, pe aici am vazut ca si adultii o citesc...Nu stiu daca a fost tradusa in romaneste, insa.

Hannen, personajul meu favorit e Atticus :)

Altceva, cu ce va mai delectatii voi?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Merci, Kristhin, am sa-ti raspund si la celalalt subiect. Am notat "Hunger game" ca sugestie de cadou.

J G, nici mie nu mi-a placut ultimul Anna Gavalda "La consolante", e scris tipic insa e urita si trista.

N-am timp de citit serios, citesc numai nuvele (si carti de ale mele), am mai gasit una faina de Carlos Fuentes : "Curvele si Apolo". Cel mijlociu a vazut cartea si s-a inrosit cind a citit titlul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

cu intarziere, dar doar acum a ajuns la mine: cea mai tare carte de citit in locuri publice / metrou!!! cea mai cool & fashion!

"Lorem ipsum" by Tobias Mueller
http://blogs.gnome.org/muelli/2011/07/my-new-book-lorem-ipsum/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

JG, nici mie nu mi-a placut "La consolante". Am citit-o pt ca mi-a placut atit de mult "Ensemble c'est tout", dar am fost extrem de dezamagita - oribil de dezlinata, fara subiect adevarat, bleah...

Eu l-am descoperit pe Dan Lungu cu "Sint o baba comunista", mi-a adus-o maica-mea in vara asta. Si am fost entuziasmata. De aceea as vrea sa citesc si alte carti de acelasi autor. Ce-mi recomandati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui crini

Eu am terminat 'Un veac de singuratate', frumoasa dar foarte alerta. A trebuit sa-mi fac o schema sa nu ma pierd in atatea personaje, multe cu aceleasi nume.


Si eu ma apuc de "Un veac ..." dupa ce am terminat "Dragostea in vremea holerei" :) ... foarte diferita de ce ma asteptam eu, adica prea putina dragoste impartasita, mai mult idile, aventuri si obsesii ...
... primele 150 de pagini m-au plictisit , a doua parte si finalul deosebit de induiosatoare. Mi-a placut mult Fermina ! ... si am retinut ideea cu magia iubirii la orice varsta, chiar si doi batranei de peste 70 de ani se pot iubi cu aceeasi pasiune si daruire si pot fi la fel de fastaciti ca si adolescentii .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Tocmai am terminat "Confesiunile unui bancher toxic"- Cresus; usor de citit, dar care mi-a ridicat semne de intrebare.
As vrea sa citesc "Era turbulentelor"- dar am inteles ca e tradusa rau in romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Manuelacrina, a iesit acum citiva ani filmul. Imaginile din carte se regasesc bine si peisajele sunt magnifice :
http://en.wikipedia.org/wiki/Love_in_the_Time_of_Cholera_%28film%29



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Multumesc mult Mik ... stiam ca au ecranizat si film dupa carte, dar tu mi-ai dat impulsul sa-l caut si aseara m-am delectat cu el

... desi dureaza mai mult de 2 ore mie mi s-a parut ca a galopat prin actiunea din carte; e adevarat ca a surprins scenele si replicele esentiale din roman, dar s-a terminat repedeee ... si intr-adevar imaginile sunt impresionante; de un mare efect este si coloana sonora, cu melodiile intercalate in spaniola.
In film joaca exceptional Javier Bardem, este perfect pentru Florentino Ariza, a fost si nominalizat la Oscar pentru rolul asta. De Fermina mi-a placut mai putin decat in carte, parca nu a mai fost la fel de "ferma" .

... pentru cine nu l-a vazut, merita sa va gasiti putin timp pentru film ... nu stiu daca varianta originala a fost in spaniola sau in engleza ?

http://www.filmepeales.com/love-in-the-time-of-cholera-online.html

http://www.youtube.com/watch?v=1VO9J0gABkA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=oC5rxsrpZwU&feature=related





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Filmul original e in engleza, eu l-am vazut in spaniola. Chiar mi s-a facut dor sa pun seara asta DVD-ul. Banda muzicala e cu Shakira, se pare, dar eu nu remarcasem nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Hmm... e clar ca de citit, cititi in continuare si nici nu cred ca deodata v-a pierit cheful de impartasit impresii.
In concluzie, unde ati emigrat? Ca-mi lipsiti

Mergi la inceput