Si azi citim. 2

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Marox, AG e o pasiune de-a mea de cand eram mai mica si ne jucam de-a detectivii si sailor moon . Cat despre preferinte, daca imi spui ca iti placea si Jules Verne, ma declar sora ta de carte.

Acum m-am oprit la A Carribean Mister si apoi Nemesis cu Miss Marple, ca au un alt personaj in comun. Le prefer insa pe cele cu Poirot, sau mai precis, pe el ca personaj, asa ca am virat spre Murder in Orient Express. Intre timp mi-a venit din UK comanda de Jeeves and Wooster (intotdeauna mi-a placut ca e numele lui J primul ) si am atacat Aunts aren't Gentlemen. Lecturi ideale de vara - si PGW si AG, parerea mea.

Matusile - le-am auzit pomenite, dar nu le-am 'vazut' neaparat in carne si oase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Ai, mey, Ioana, bineinteles ca-mi placea si inca imi mai place Jules Verne! Si stii ce (re)citesc chiar acuma? "César Cascabel"! Mi-e o ciuda de mor, ca am toata colectia aia copertata, 40 de volume (imi lipseste doar n°8 "Doi ani de vacanta", pe care o am in alta editie) si in afara de mine n-o s-o mai citeasca nimeni, pe de-o parte ca-i in româna, iar pe de alta parte ca editiile de astazi sint atit de prescurtate incit ies direct in rezumat, ce sa se mai chinuie bietii copilasi sa citeasca o carte in intregime?!

Dintre romanele Agathei Christie, preferatul meu este "Locul intilnirii Bagdad". Adica imi plac cele fara personaj principal recurent (Poirot/Miss Marple), sint mai putin politiste si mai mult de aventuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Da Marox si mie mi se pare o pierdere faptul ca apar versiunile prescurtate.
In curand Romeo si Julieta o sa fie:
Introducere - 2 pusti pe care nu-i lasau babacii sa se iubeasca
Cuprins - el omoara pe unul si trebuie sa plece de acasa, R si J se duc la un popa sa ii cunune, el pleaca
Incheiere - ea se da moarta dar nu e, el vine si se sinucide, ea se 'trezeste' si se sinucide. The End.

De la JV cel mai mult mi-a placut Vulcanul de Aur, ca avea si o eroina feminista in gandire .

De la AC: inca in desfasurare.

Si eu am completat colectiile preferate cu cate un volum care imi lipsea dar fie-mea le va citit pe e-ceva, sunt sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu am dat un pic in mintea copiilor. Am descoperit seria "Tunele" de Roderick Gordon si Brian Williams.
Pentru cine doreste:
www.scribd.com/doc/87384339/Gordon-Roderick-Williams-Brian-Tunele-01-Tunele" target="_blank">vol1
www.scribd.com/Preda_Mihaela2003138/d/77998583-GORDON-Roderick-amp-WILLIAMS-Brian-TUNELE-02-In-adancuria" target="_blank">vol2
www.scribd.com/Preda_Mihaela2003138/d/77998742-GORDON-Roderick-amp-WILLIAMS-Brian-TUNELE-03-n-Cadere-Libera" target="_blank">vol3
www.scribd.com/Preda_Mihaela2003138/d/77998873-Gordon-Roderick-amp-Williams-Brian-Tunele-04-Mai-Aproape" target="_blank">vol4

Stie cineva daca mai exista vreun volum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu citesc de ceva timp Biografia lui Steve Jobs - Walter Isaacson ... este o carte fantastica, as deschide subiect separat cu cartea asta dar nu prea am o reputatie buna in recomandarea de carti, asa ca ma limitez pe topicul asta.

Va pot spune insa ca de cand o citesc, m-am dus in paralel si am vizionat toate prezentarile lui de produs, am citit despre personajele implicate in viata lui, am vizitat magazinul Apple din Manhattan care se spune ca ii apartine lui Jobs 100% ca si concept si daca ar fi mai aproape, cred ca m-as duce pe strazile din Palo Alto sa ma plimb pe acolo pe unde mergea el descult si discuta business cu toti maestrii businessului secolului nostru ...

Imi place tonul cartii, imi place ca vorbeste fara rezerve despre un personaj controversat, imi place ca se joaca cu sentimentele mele - il dispretuiesc pe Jobs si il admir in acelasi timp, imi place ca vorbeste foarte mult despre legatura asta intre "produs si design", intre sentimentele pe care un consumator le dezvolta pentru un anumit produs, despre experienta unei persoane obisnuite in a descoperi tehnologia ca pe un proces simplu si intuitiv, despre tehnici de marketing si diferenta dintre un produs "de lux" si un produs "de masa", despre cum putem fi manipulati in a ne placea ceva ce nu parea a avea vreo valoare in viata noastra ... aspecte la care nu m-am gandit niciodata si prin care produsele Apple s-au remarcat pe piatza. Ma mai intriga succesul pe care l-a avut in ciuda unei personalitati extrem de dificile, lipsa de respect pe care o avea pentru oameni, mitocaniile cu care isi trata interlocutaorii ... am citit 3/4 din carte si tot incerc sa ii atribui succesul norocului, pentru ca definitiile spun ca nu poti fi un "icon" daca nu esti "om", iar el contrazice definita ... si tare mi-ar placea sa discutam de ce Apple a devenit o legenda si daca voi credeti ii va supravietui lui Jobs.

Poate am convins pe cineva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Am revenit si eu la citit dupa inca o sesiune si intr-o mica vacanta la mare, la soare am terminat Carnetul auriu.

Galisia mi-a placut mult Carnetul, mi-a placut cum scrie Doris Lessing, cum simte si gandeste eroina ei (Anna), mi-a placut gradul ei de constienta si sinceritate, feminitatea ei. Nu stiu, poate ca e o carte despre a trai cu esecul tau, de a te lupta cu dezintegrarea (nu am citit inca prefata scrisa tot de autoare, probabil pe acolo apar clarificari in sensul asta), dar e un fel de a trai bogat, plin de sens, emotii, relatii.
Nu cred ca ar placea unui barbat, mai departe de povestea comunismului occidental (foarte interesanta), probabil ar abandona-o pe drum. Insa doamnelor o recomand, sunt sigura ca se vor regasi emotional macar pe alocuri.

Voi ce mai cititi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu am terminat Biografia lui Jobs si cartea a devenit numarul 1 in topul preferintelor mele si pentru ca mi-a placut asa de mult, am inceput acum sa citesc biografia lui Einstein, de acelasi autor ...caci sunt un cititor impulsiv si daca imi place o carte, incep sa citesc alte romane scrise de acelasi autor desi experienta mi-a demonstrat ca este putin probabil sa gasesc ceva la fel de bun.

Deci acum citesc biografia lui Einstein - de W. Isaacson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Eu am inceput Sa nu pronunti: noapte a lui Amos Oz. La temperaturile de afara mi s-a parut o alegere potrivita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Game of Thrones citeste careva? Citisem mai demult "Regii nisipurilor" de acelasi autor, dar nu l-am mai urmarit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui parpalak

Game of Thrones citeste careva? Citisem mai demult "Regii nisipurilor" de acelasi autor, dar nu l-am mai urmarit.


Eu am citit toate cartile.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput