Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Clubul cartilor

Si azi citim. 2

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 20

glimmer

1405 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite glimmer un Mesaj Privat
Galisia, nu vreau sa las intrebarea ta fara raspuns, in acelasi timp nu stiu ce raspuns sa-ti dau. Ma gandesc ca poate n-am folosit prea inspirat sintagma "placere personala", pentru ca in general citesc de placere, chiar si atunci cand ma simt "obligata" sa citesc un autor pe considerentul ca e un clasic despre care "nu se cade" sa nu stiu si eu cate ceva sau e un contemporan apreciat de lume, de critica sau un autor despre care prea vorbeste lumea ca sa nu incerc si eu etc. Totusi, nu sunt adepta "torturii de dragul artei", ce nu merge, nu merge si gata.
Nu vreau sa lungesc vorba fara sa zic nimic. Sunt destule carti, care la vremea cand le-am citit au fost "in top" si repede "detronate" dupa o noua lectura. Un exemplu care imi vine acuma repede este "Mananca, roaga-te, iubeste". Mi-a placut tare mult cand am citit-o, si la scurta vreme n-am mai stiut de ce, chiar daca imi aminteam clar ca m-a facut si sa zambesc, si sa lacrimez. Deci, ar fi pe lista, pentru ca mi-a placut atunci si n-ar mai fi pentru ca nu ma mai impresioneaza amintirea ei. In general, lectura care imi este cea mai placuta este cea din prezent. Daca insisti () o sa ma straduiesc pentru o listuta, intr-o ordine aleatoare... Habar n-am cand ar fi gata.
Mergi la inceput

galisia

142 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
glim, multumesc de raspuns.
te intrebasem pentru ca "m-am prins " ca citesti mult si cu pasiune si gustul ,parerile ,experientele celor ca tine ma intereseaza si ma inspira.
sigur ca nu o sa-ti cer acum o lista ,da pe parcurs ce-ti vin idei,posteaza cate un nume,un titlu,o impresie
Mergi la inceput

glimmer

1405 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite glimmer un Mesaj Privat
Ma faci sa ma simt responsabila.
Am sa incep de la prezent, insa s-ar putea sa nu-ti placa faza prin care trec. Si anume cea a "concretului", ca sa o numesc asa, dupa ce am avut un serios conflict intern de rezolvat. Am terminat de curand, Evelyne Lever - "Pe esafod, Maria Antoaneta ultima regina a Frantei", in paralel cu Benedetta Craveri - "Amante si regine. Puterea femeilor" (se poate descarca aici) acum citesc Carolly Erickson - "Viata extravaganta a lui Henric al VIII-lea" si se pregateste, de aceeasi autoare, "Elisabeta I, regina virgina".
Mergi la inceput

galisia

142 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
[b]glim[/b,literatura cu subiect istoric e una din favoritele mele; m-au fascinat mereu personalitatile care au facut epoca.
"Amante si regine" mi-a placut mult de tot,intelegi din ea ca marile destine au platit cu vieti pe masura.
din acceasi categorie merge henri troyat/ecaterina,ivan cel groaznic,tarinele...ca si cartile lui zweig/maria stuart,maria antoaneta
Mergi la inceput
Mystique2012
Mystique2012

13 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mystique2012 un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

la marea repezeala:
Ion
[portretul lui] Dorian Gray

Kim - Rudyard Kipling
Mergi la inceput

hannen

5616 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui hannen Adauga semn de carte la raspuns Trimite hannen un Mesaj Privat
Eu acum savurez si ma declar de Harper Lee`s "To kill a mockingbird".

Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

viviana

3953 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite viviana un Mesaj Privat
Sa va spun ce carti am comandat aseara:

Pentru fata: Jocurile foamei - ca tot insista.

Pentru mine: Jose Saramago - Evanghelia dupa Isus Cristos

Pentru Celcesforaie: "Civilizatia. Vestul si restul" - Niall Ferguson; "Reflectii asupra unui secol XX uitat" si "Cabana memoriei" amandoua de Tony Judt.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi
Mergi la inceput

Laura25

13160 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLaura25 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Laura25 un Mesaj Privat
Printre picaturi, cand prind un pic de timp, zilele astea citesc Martin, 'Peregrinarile lui Tuf' (inca nu am iesit din 'starea SF')

Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me
Mergi la inceput

Mik

4739 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mik un Mesaj Privat

Am terminat o carticica mica cu 2 nuvele de Carlos Fuentes. Mexican pina in virful unghiilor. Recomand si celor carora le plac vampirii si alte de genul asta.

Am inceput "Souvenirs d'enfance" de Tagore. Sper sa gasesc timp sa citesc in week-end-ul asta prelungit cu toata treaba pe care o am.

Mik.
Mergi la inceput

glimmer

1405 Mesaje
Pentru cine nu este deranjat de lectura electronica in limba engleza, aici este o interesanta "trecere in revista" a nuntilor regale din Anglia.
Mergi la inceput
Pag. din 20 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com