Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si Bianca isi stringe banii (5euro/sapt primeste acum de la tatal ei) si are bani de cadouri apoi (pt mine, pt verisorul ei......chestii micutze, normal).

Assessment Center-ul pp, din ce am invatat eu: faci parte dintr-o echipa, primitzi o Aufgabe sau mai multe, un timp in care trebuie rezolvata si, in acest timp suntetzi observatzi de cei de la HR + psiholog. Sunt grele genul asta de preselectii, plus ca si costa o caruta de bani firmele. Itzi trebuie nervi de otzel Ai deja ceva aranjat?

Si eu am luat azi pauza la curatenie, am fost 2 ore si am alergat+plimbat in padure cu o prietena. Tare bine a fost...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

salutare fetele!
cu banii de buzunar am inceput de luna trecuta, 20 E pe luna, toni face 14 ani la vara...ii mai scapam si inainte cate ceva dar nu regulat si nu o suma anume, ce isi ia sau daca ii va strange o sa vedem
ruxandrav curse low-cost cel mai aproape sunt la stuttgart: blueair
la maastrich eu nu am mai vazut, doar eindhoven dar cei de la wizz zboara si pe dortmund
noi folosim pt. echipaj cursele astea si le stiu pe cele aproape de apa, mai sunt la koln cu germanwings, brussel cu blueair si charleroi cu wizz
noi suntem acasa cateva zile si trebaluim in gradina, curatenia in casa poate sa astepte

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Buna!
Am o mare rugaminte:imi puteti spune prin ce modalitate se pot trimite medicamente(injectii) in Romania?Vreau sa-i trimit mamei mele niste injectii cu hyaluron si niste vitamine.Nu am mai trimis pana acum niciun fel de medicament...
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Probabil ati sarit mesajul meu de la pag 14

Mamici si nu numai,
am aflat marti seara o veste care trebuia sa fie fericita dar nu e complet. Prietena mea din Timisoara a nascut al doilea baietel si din pacate cel mic are sindromul Apert. Se manifesta prin sutura oaselor craniene inca de la nastere, fontanelele sunt inchise deja. In plus sunt malformatii la maini si picioare: degete unite.
Prietena mea si familia ei isi revin incet si greu din soc. Eu incerc sa ii ajut fiindca Stefan va avea nevoie in primul an de viata, adica cat de repede, de operatii craniene, sa i se desfaca sutura placilor ca sa poata evolua normal. Stiti si voi cat cresc creierul si implicit capul unui bebelus in primul an mai ales.
Am gasit o Elterninitiative pentru copiii cu Apert din Germania, am vorbit cu ei. Incercam sa luam legatura cu un medic din München unde se fac operatiile la cap. Acolo vor putea diagnostica corect si complet cazul si stabili o schema de interventii.
Vom deschide caz la umanitare de indata ce primim scrisoarea medicala pentru Stefan.
In cazul lui, problema nu se rezolva printr-o singura operatie. Primele trebuie facute rapid in cateva luni la cap. Cutia craniana se tot dezvolta pana la pubertate, stiti si voi. Apoi vor trebui facute plastii ale degetelor.
Stefan in afara de un sept nazal (respira mai greu) nu pare sa aibe alte complicatii in afara celor specifice sindromului.
Momentan respira independent si e hranit prin biberon cu lapte matern. Azi face trei saptamani.
Pana sa ajunga sa primeasca acceptul la un fromular E 112 care sa le acopere costuri cu OP in Germania poate dura si ei lupta cu timpul.
Va rog mult sa ii ajutati. Daca ii dam un start bun Stefan are toate sansele sa se recupereze, atat cat ii vor permite ingradirile datorate sindromului care vor ramane totusi.
Stim ca e posibil sa aibe probleme de vedere, ortodontice. Va avea nevoie de kineto si logopedie.........
Va pot lasa conturile deschise de tatal micutului pe PM, avem pagina de FB, am accept sa deschis un caz aici pe DC la umanitare, lucrez la un blog pentru Stefan.
Va rog sa nu ezitati sa ma contactati.

Dupa socul de marti seara mi-am revenit un pic datorita initiativei parintilor cu copii cu Apert, citind bloguri si pe forumuri despre copii care se recupereaza, aici in Germania.
Iti poti inchipui ce inseamna boala grava, boala rara vazand cazuri dar cand sunt asa aproape de tine incepi sa realizezi ce inseamna acest lucru.
Familia mai are un baietel cu 6 luni mai mare ca si gaza mea, face deci in aprilie 5 ani. Bunica e langa ei si ii ajuta. Abia au terminat de modernizat o casa batraneasca si se pregateau de fericirea in patru......



Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Aici pagina de FB http://www.facebook.com/SupportStefan .

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Mona primeste de cateva luni (nu mai stiu exact, dar dupa septembrie am inceput) un euro pe luna "bani de buzunar" (adica Taschengeld). Vrea sa-si ia un cal din ei, dar pentru ca i-am spus ca un cal e foarte scump, pana acum i-a cheltuit pe ceva CD-uri (cu Bibi Blocksberg respectiv Bibi&Tina), adica daca si asa e prea scump calul, atunci nici nu merita sa stranga.

Dar citisem candva ca e bine sa primeasca ceva, ca sa invete sa umble cu banii. Oricum, parintii aia care se plangeau de stricat piata, mie mi se par aiurea cu 50 centi pe saptamana, dar bani in plus pentru ajutat in casa, si pentru mine ajutorul e ceva care tine de atributiile fiecaruia, nu ceva care se "plateste".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Buna fetelor! Zilele trecute am facut si eu curatenie de primavara.
Astazi am curatat laditele de flori din balcon, in care de fapt tin capsuni . Mai am niste flori de colt in al doilea an si sunt curioasa cum se vor dezvolta.

Christa, nu e nici o problema pentru lipsa raspunsului. Am rezolvat "dilema" cu ajutorul celor de la "recunoasteri" din Bonn. Theologie-Sozialarbeit, inseamna Telogie-Asistenta sociala. Doar ca informatie suplimentara: cei din Bonn sunt profesionisti in adevaratul sens al cuvantului, adica nemti get-beget . Sunt promti, te ajuta, iti raspund la intrebari. Nu acelasi lucru se poate spune despre serviciile similare din München ... din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Ceska o sa trimit ceva pt baietelul prietenei tale. Trimite-mi pe rog datele pe mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

neatza! la noi este in continuare o vreme superba, numai chef de curatenie n-am. Si nici nu fac, acum plec la spital sa vad un bb mic si voinic si o mamica f mandra si fericita. Din pacate nu continuam ff fericit, pt ca fetei iar tb sa-i scoata un dinte, cel de dedesubt deja a luat-o sa iasa stramb si ortodontul a dat ordine :(( Ma doare sufletul... asta e, sper sa treaca repede ca celelalte 2 au fost masele, mai mari si mai greu de scos. Asta e un dinte normal.
Am avut un weekend f aglomerat, cu Erstkommunionvorbereitung si zile de nastere (la altii, noi luam o pauza). Abia asteptam vacanta

Cam asta-i de la noi, o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Neata!
Corina, daca ai studii superioare, nu mai ai nevoie de permis de munca, conform noii legi din ianuarie 2012. Eu am mers la un interviu si m-au intrebat cum sta treaba, le-am explicat si s-au interesat si ei si mi-au confirmat ca asa este.

legat de zboruri, din pacate singurele mele optiuni sunt Tarom si Lufthansa. Asta e...

Si la noi e o vreme minunata, a venit primavara de-a binelea

Mergi la inceput