La multi ani !!! Fluturasi de 2011 (132)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

eu m-am hoatarat! azi bag cizmele in cutiisi apltonul in husa, sunt anuntzate temp cu plus toata luna, cea mai mica 8 grade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

La multi ani sarbatoritilor care au implinit un anisor...sa cresteti mari, sanatosi si sa va bucurati parintii zi de zi .

Pentru cine vrea sa stie, noi suntem bine, am trecut prin faze de otite, am scapat(sper), raceli si acum ne vedem de treburile noastre. Nu mergem inca in picioruse singurele, doar pe langa canapea, mobile dar cel mai mult ne place taras pe fundulet(nu a mers deloc de-a buselea). Avem 2 dintisori de sus iesiti, si au inceput sa se arate si ceilalti 2 de jos...Ne place sa ne jucam, sa tipam, sa ne enervam daca nu ne iese ceva, sa ne suparam, dar ne trece daca suntem lasate in pace. Suntem dependente de mami, papam bine mancarica si tatzi. ..crestem ...

Numai bine la toate si sanatate multa la puiuti




Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mamici mai scrieti ce dati de papa la copilasi in special dimineata si dupa masa ma intereseaza.
de ex L a papat azi asa:
dimi: 1 banana, 1 clementina si 1 kiwi.
pranz: ciorbica de pui si pireut cu carnita . asta fiind la ora 13.30. deci pana la laptele de seara mai avem 2 mese principale. pt care sunt in pana de ideei... am scos un iaurt de la frigi dar pt el este cam putin asa simplu plus ca s a cam saturat de iaurt. apoi ma mai gandeam la un gris cu lapte/taitei/orez....nici nu stiu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

si inca o intrebare: cat mai dorm copilasii care au 1 an??? L tot asa , de abia i am scos al 3 lea somn acum are un somn de dimi de la 10.30 +/- la 13.30 +/- si inca unul de pe la 16.30+/- la 18.30+/- deci cam 5 ore/zi iar seara doarme de pe la 21.30=?- pana dimi 7.30-8....

si la noi e cam brrrrrrrrr 4-5 grade dar decat sa fie cu minus e bine si asa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

facuse miki o budinca cu taietei cu lapte si ou...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Ally, parca si vad fereastra vostra deschisa Va urez plimbare placuta pe seara

yasmi, nu stiu ce sfaturi sa-ti dau..Cata nici nu mananca si nici nu doarme asa mult ca Lucas de cateva luni bune are doar un somn pe zi de 1.5 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

picky, ma bucur ca ati scapat de raceli. Si noi stam bine la cap asta, de vre-o luna si ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

delia asvrea ceva mai rapid/usor ca azi nu e zi de gatit

mada, doar sa imi spui ce ii mai dai catalinei dupa masa de papa. cu somnul am inteles. dar cata doarme mai mult dimineata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-yasmi- si ai mei ar vrea inca 3 somnuri pe zi- de-abea ma tin sa-i obisnuiesc cu 2dc se scoala la 7.30-8, la 10 sunt franti. dorm frecvent de la 10-11, alteori 10.30-12.30 si apoi 16-18, sau 11-12, si apoi 15-16.30.dar la 20 sunt rupti..ca au cam 3 ore de activitate toleranta, si dc se scoala devreme, ar veni al 3-lea somn, pe la 19, si nu vreau sa se culce tarziu, la 9.30 mi se pare super ok.
- de mancat ei mananca ce le dau- eu nu prea le diversific..ieri si azi am avut dim mere- 3 mere mari cu branzica din 250ml lapte, apoi un iaurt de 200g la amandoi, alteori in loc de branza- 1/2 banana de persoana, sau 1/2 avocado la amandoi.
- la pranz- de 2 zile am facut mancare de gulii- rase plus morcovi, pastarnac, dovlecel-rase- si la final 2 lg-te de faina dizolvate cu lapte, si peste 10 min. 2lg.smantana.apoi ciorba de legume cu pui.plus 2 lg-te de iaurt -sa le taie greata
- seara le fac pene amestecate cu branza si cu iaurt 200g la amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusha spune:

Cu mult mai tarziu decat am zis...am revenit...

Acum citeam ce zicea yasmi despre mancare si am inceput sa ma mir pt ca cristi mananca putiiin de tot dimineata...gen o feliuta de mar, cereale cheerios(asta e ultima descoperire dupa ce au fost nepoatele la noi)...cateva feliute de portocala...uneori cereale topfer cu lapte, cam 150 grame...iaurt cu cereale, omleta din 1 ou gaina sau 4-5 prepelita... painica cu unt si parmezan sau cu branzica dulce...

Seara tot chestii de genul asta mananca...si ii mai fac uneori budinci...cea cu mere de aici de pe forum...cu macaroane dar greu greu a mancat din aia...

Cristi doarme de 2 ori pe zi: 10:30-11 pana la 12:30-13:00 si 15:30-16:00 pana la 17:00-18:00

Au fost si la noi la mare 2 zile cu caldura si am iesit din casa zici ca eram sechestrati...am stat 2 zile numai in plimbari, azi n-am iesit ca am fost eu aglomerata si nu am mai avut cand sa-l scot...

Azi ma jucam cu el si era cu gurita cascata si am vazut ca avea gingia la un premolar vanata/inchisa la culoare...m-am speriat si primul gand a fost ca ii creste dinte cariat..cu problema...Am sunat repede doctora si mi-a zis ca este un hematom gingival, ca apare atunci cand e groasa gingia si nu poate trece dintele si ca o sa treaca de la sine si sa "tratam" cu calgel si jucarii de la frigider. Na minune, cand vad chestia aia neagra/vanata in gura la el, ma apuca nervii.

Copiii vostri au vanatai in genunchi si coate? Cristi zici ca se bate in fiecare zi cu cineva, ca are genunchii vineti si coatele la fel si asa mila imi e cand il vad...de la mersul de-a buselea pe parchet...

Sa aveti saptamana frumoasa!!

Mami fericita de Cristi!!! 09.03.2011

Orice cauza are efectul sau, orice efect are o cauza!

Mergi la inceput