Gravidute cu tromobofilie -cap 14-

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Buna tuturor
Musette ma bucur mult pentru vestile bune, pt ca bebe e mare, rezistentele bune, legat de aspenter, eu l-am scos la 32 de saptamani, pt ca a existat riscul nasterii premature, altfel urma sa il scot la 34 saptamani

Dara deci mai ai 5 saptamani ... daca ajung la termen, nastem cam de o data

Balanta, ultima data de la Help net le-am cumparat in ianuarie, am platit 31.5 lei pe 30 buc de 0.4.

Cybele felicitari piticoatei lui Toni ... ma bucur nespus de mult pentru ca are o astfel de evolutie ... am trait cu sufletul alaturi de ele de cand am aflat ... este o invingatoare. La multi ani! cu ocazia acestor 2 luni de cand a venit pe lume ...

Eu sunt bine, mai am 2 zile de tratament pentru contractii ... acum am f rar contractii sunt curioasa cum va fi dupa ce termin tratamentul ... Urmatorul control va fi peste o saptamana si o zi, cand voi mai avea 1 luna pana la termen.

34 saptamani si 3 zile




MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Paulici, deci tu esti prima pe lista, apoi Dara si oare apoi gabriela???
Se cam imputineaza gravidutzele sau mi se pare?
Bebeta, unii zic ca trimestrul 3 incepe la 27 s, altii la 28s. Eu o sa ma aniversez joi cu cele 27s. Tu deja ai pasit in trimestrul 3? Parca erai cu cateva zile inaintea mea. Sunteti bine? Tot doar cu aspirina invingeti trombofilia? Da-ne un semn.
amary, la tine cum mai e cu piscina? Mai intrati fetelor sa stim ca e toata lumea ok.


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + 5 Fragmin 2500/saptamana (dimineata - luni, miercuri, joi, vineri, duminica),
3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter
in 26+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Musette, ma bucur ca ti-au scazut IR-urile, acum esti mult mai linistita banuiesc , ca eu la fiecare echo ma stresam sa fie bune IR-urile.

Dara si Paulici, mai e putin si o sa va tineti minunile in brate! Si apoi vine marea oboseala, nesomn, eu am venit zombie din spital si nici acum nu sunt prea departe, la modul ca daca inchid ochii 10 sec imi cade capul efectiv de somn.

Cybele, super vesti despe prichinduta lui Toni, sa le imbratisezi cu drag!

Azi a venit pediatra si ne-a vazut, suntem bine, l-a controlat pe la toate alea si sunt in regula toate. De 2 zile are insa o secretie galbuie la un ochisor si pediatra zise ca are canalul lacrimal infundat. Asta trece cu masaj si niste picaturi, sper, daca nu trece, e mai naspa...Nu am idee de ce are canalul lacrimal infundat Si colac peste pupaza, tati a racit si acum sta numai cu masca cu noi, sper sa nu racim si noi

Mami implinita de bebe Matei Gabriel

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Musete daca te referi la gabrielarusu am gasit ca are DPN 13.03.2012 asa ca e inaintea mea cu mai mult de 3 saptamani. asa ca ea urmeaza, apoi eu si apoi Dara ca si termen ... iar ordinea in care vom face cunostinta cu micutii nostri ... vom vedea.

Carpediem imi pare rau pentru micutul Gabriel, dar fii optimista ca isi va face efect tratamentul.

Noapte buna tuturor

34saptamani si 3 zile.


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Da, Gabriela e la mine la odisee, o sa nasca prima. Apoi sunt Paula si Smaddy, cred, nu? Ca parca era in 34. Eu luni fac 34 si scot aspenter, mai stau 5 zile cu frica. Nici nu mai stiu, de luni seara banuiesc ca e ok sa nu mai iau, sa iau ultima oara duminica. Bine, de fapt stiu ca i se duce efectul in 7-10 zile, parca.



33+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Smaddy spune:

Ce faceti iubitele mele? Paulici sunt inaintea ta cu 1 zi.... Azi am 34 saptamani si 4 zile dar nu am modificat semnatura.

Fetelor sunt nebuna fara acte....azi am facut curatenie generala nu asa...cu faianta, cu dulapuri, cu geamuri parca am intrat in ceasul mortii...dupa ce ca dorm noaptea cate 3 ore ca am insomnii, mananc ce apuc, cand apuc, ca ma preocupa fetita mea de 1 an si opt luni sa-i gatesc, sa o spal, sa o pun la olita...etc etc...de unde am atata energie, ca de contractii nu duc lipsa, ma incovoi ca un covrig, dupa ce ma lasa ma ridic si o iau din loc iar.....ai mei toti sunt disperati, zic ca am depresie...asa o fii.....sper sa ma ajute Dumnezeu si sa nasc la 37 de saptamani, ca imi cam bat joc de mine in ultimul timp....parca o caut cu lumanarea...va pup dulce si sper ca nu sunt singura hiperactiva.

+ 34 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.c spune:

Felicitari Musette pt masuratori, ai depasit pragul critic, acum cred ca esti mai relaxata.
De Gabriela stiu ca sria ea aici la odisee ca ar avea programata nasterea pe 1 martie, dar nu sunt sigura.
Ma bucur foarte mult pt fetita Toniei, de abia astep sa ne scrie ea personal.
Din cate vad intr-o luna urmeaza iar un grup de fete ajunse la termen, felicitari!!!



24+ cu fetita

Raluca.c - mutatia genei MTHFR heterozigot A1298C, 2 sarcini oprite in ev. la 6 saptamani, ultima in iunie 2011, Amh 0.4, Rh negativ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Smaddy imi cer suze de tine am uitat ... legat de treaba nu forta mai ales daca ai contractii.

Eu din 23 cand am fost la control si mi-a dat tratamentul pt contractii am mai avut maxim 5 contractii, si cu toate ca bebe e mare, plamanii sunt maturati eu nu fortez, stau mult in pat, de fapt aproape tot timpul. Doar de maine voi incepe sa fac una alta ... mai exact incep sa spal hainitele si sa le calc, sotul face mancare si curatenie ... e drept ca eu am un sot ... extraordinar ...

34Saptamani si 4zile


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna
fetelor vin de la control totul e ok, colul e neschimbat fata de sapt. trecuta, iar cezariana a fost programata pe 5 martie abia astept sa fac cunostinta cu piticuta mea draga care are o activitate intensa , asa ca duminica nu mai fac inohepul si luni dimineata nemacata, nebauta sa fiu la camera de internari.
va pup


38+ Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

buna fetelor,

si salut cu aceasta ocazie fetele care ma "cunosc"

Desi nu am mai scris de mult timp pe forum si sunt off topic, as avea nevoie de niste sfaturi de la voi;
sunt o mutanta ca si voi, cu MTHFR C677T heterozigot, PAI 1 4G/5G heterozigot si Factor XIII Val34Leu heterozigot.

Am inceput FIV cu doza de 0,4 de Clexane iar vineri - 02 martie voi face punctia;
Datorita faptului ca am 2 sarcini oprite in evolutie (28 s., 7/8 s.) si doza de Clexane indicata de mai multi dr. hematologi inclusiv de dr. cu care fac FIV mi se pare prea mica (am 75 kg), as vrea sa fac analiza Anti FXa la Synevo (nu sunt din Bucuresti sa pot merge la Fundeni).

Cand ar fi mai bine sa fac aceasta analiza ? acum inainte de punctie sau dupa embriotransfer ?

Voi cum v-ati monitorizat ?

Multumesc mult !

Mergi la inceput