Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Astero, inainte sa spui cine erau prietenele care te-au suparat, chiar voiam sa zic ca eu de aceea nu dau aici prea multe detalii despre mine (nume real, data nasterii etc.) tocmai ca sa nu pot fi "identificata" de persoane care ma cunosc si carora nu le-am spus anumite lucruri (imi aduc aminte cum una din fetele care a facut amniocenteza a trebuit sa stea sa-si consoleze mama, in loc sa primeasca incurajari din partea ei).
Dupa ce am aflat ca e vorba tot despre prietene din mediul virtual, recunosc ca nu reusesc sa inteleg reactia lor. Doar ai scris pe un forum public, acelasi pe care le-ai cunoscut si pe ele si unde stiai ca pot sa te citeasca. Nu ai incercat sa te ascunzi deloc de ele.

Despre prietenele lui Virgi si Andra... Au copii? Poate nu stiu sa gestioneze subiectul sau isi doresc si ele sa ramana insarcinate si nu au cum. Sau se simt tradate fiindca li se pare ca acum nu mai au cu cine sa mearga in excursii? Stiu ca suna stupid, dar e greu sa intelegi ce se intampla in sufletul fiecarui om. Eu refuz sa cred ca exista oameni rai pur si simplu, in afara eventual de unele cazuri patologice. Nu spun ca au dreptate (sau ca eu as avea dreptate), incercam sa gasesc posibile explicatii.

Tzuky, daca medicina nu ar fi avansat atata, unele fete de la odiseea asta ar fi inca la "aspirante" sau ar scrie la "mame de ingeri". Ca sa nu mai vorbim de ce zicea si Diana: inainte mortalitatea infantila si materna era mult mai mare. Intr-adevar, intr-o sarcina fara probleme toate testele astea sunt un factor de stres. Dar fara ele am trai cu stresul ca oricand se poate intampla ceva neprevazut si nici macar nu am putea afla de ce. Cazul lui Mirciulica e un bun exemplu.

Anitta, asta intrebasem si eu: oare nu se poate sa fiu eu in concediul ala pre-post-natal si tatal in CIC? Problema e ca nu stiu cine ar putea sa ne dea un raspuns. La noi chiar ar fi util sa fim amandoi pe metereze, ca ne asteapta munca grea

Fetelor cu copilasi bolnavi: le doresc multa sanatate nazdravanilor vostri. Cred ca e foarte greu si pentru ei si pentru voi. Nici nu-mi pot imagina cum e s#259; ai ditamai burtoiul si sa trebuiasca sa ai grija si de un copil, mai ales cand e bolnav.

Eu nu prea am noutati. Am prins un val de energie, probabil de cand am hotarat ca trebuie sa fiu puternica pentru ratustele mele, asa ca m-am apucat de curatenie generala. Deocamdata vad ca-mi face bine activitatea. Am fost si la inot dupa o pauza de cateva saptamani si tare bine mi-a prins.
Fetele sunt in continuare zgubilitice. Au inceput sa se vada deja loviturile. Atunci cand dau cate un sut mai convingator, imi sare un pic burta ca si cum mi s-ar zbate un muschi. Tare mi-e drag de ele cand fac asta. Deocamdata nu au suficienta putere sa ma cotonogeasca asa cum pateste Anxy, dar promit sa nu ma plang cata vreme sunt amandoua bine-santoase. Sa-mi aduceti aminte de promisiunea asta, ca tare mi-e ca o uit

Elly, multumim pentru inventar si pentru ""

Nu-mi vine sa cred ca au inceput nasterile la martie-aprilie. Acusi vine randul nostru! Parca ieri urmaream odiseea brumareilor ca sa-mi fac curaj. Mi se parea ca mai e asa de mult timp pana ajungem si noi la rand! Sper sa nu inceapa nasterile la noi inainte de Pasti, mai ales ca, desi sunt pe la sfarsitul listei, tare mi-e ca v-o iau inainte .

Alma 23+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Alma, cat de mult imi place zambetul care se desluseste printre cuvintele pe care le scrii! Imi place atat de mult sa cunosc oameni pozitivi, energici, puternici! Spor la curatenie! Si eu abia astept concediul, ca sa ma apuc de acelasi lucru, am un chef de treaba ceva de speriat.
Sunt de parere ca pana apucam sa nastem noi se va aseza intr-un fel informatia asta cu taticii care trebuie sa stea acasa in locul nostru. O solutie pt noi poate ca ar fi sa se dea sotul meu afara de la munca pentru o luna (el are firma lui) si atunci n-o sa mai aiba continuitate cele 12 luni, nu? Ar fi in regula ideea asta?
Pe tine te va ajuta cineva la cresterea fetitelor? V-ati gandit la asta? Cred ca va fi foarte greu, mai ales cand sunt micute si vor sa manance in acelasi timp sau cand au colici.
M. sa razgandit in privinta numelui fetitei noastre: Diana in loc de Smaranda (are o fetita in clasa pe care o cheama Diana si el o indrageste mult). Imi place si mie mult, dar inca nu stim daca va ramane asa. V-am zis ca si cand s-a nascut el, numele i l-am stabilit abia dupa ce s-a nascut.
Tzuky, pe timpuri nu se cautau mamele asa cum o facem noi, insa mancau mai sanatos, respirau mai sanatos, nu aveau stresul serviciului sau a lipsei lui. Mureau mai multi copii in primul an de viata sau la nastere, mureau mai multe mame la nastere, insa nu era mediatizat lucrul asta cum e in timpurile actuale. Eu sunt in mare masura de acord cu urmarirea atenta a femeii insarcinate si a fatului, fara a se exagera cu controalele daca nu sunt probleme. Insa cazurile de feti sau gravide cu probleme reale de sanatate, daca nu ar fi atent urmarite, rezultatele ar fi tragice.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna dimineata fetelor.
Va servesc cu o cacao sau un ceai fierbinte.
Noi ieri am fost la un botez si am dansat putin. Mai mult a dansat Edi care a facut pur si simplu sou. A fost un dulce.
Eu sunt foarte racita. Abia mai am voce si din pacate si Edi e racit.
Fetelor nu stiu daca vi-am spus dar data mea de nastere e 28 aprilie. In ultimele dati amandoi doctorii au spus ca aceasta data e data limita. Si daca seamana cu fratiorul o sa nasc pe la jumatatea lui aprilie, asa ca sunt putin stresata ca mai am putin. Dar in acelasi timp abia astept sa il vad.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 30+ Robert Aaron
AMR 10 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Buna dimineata mamici dragute!

Alma te admir mult, ca si pe Diana, Anitta, Virgi, Elly si lista continua. Inspirati multa energie, pozitivitate, si-mi transmiteti cu succes si mie. Mi-e drag si citesc cu placere si admiratie postarile vostre.
Incerc sa fiu si eu la fel de pozitiva de ceva timp si sa nu ma mai plang si panichez aiurea si chiar imi reuseste.

Imi pare rau sa aud de copilasi bolnaviori, mai ales ca si nepotelul meu scump e bolnavior, a facut otita si dupa o saptamana de tratament este in continuare fara vlaga si trist. Aseara am fost la el si mi-a rupt sufletul in 2.
Sper sa se faca toti cat mai repede bine, pentru ca sunt sigura ca nici pentru voi, mamici cu burtici, nu este usor.

Despre dolofanul meu pot sa va spun ca este foarte activ de pe la 4-5 dimineata pana in jurul pranzului, apoi smecherul baga somn. Dar am inceput sa ma obisnuiesc cu orarul lui si nu ma mai trezesc odata cu el.

In schimb la mine in organism se produc niste modificari, un pic dureroase. Ma dor costele si picioarele sus la incheieturi. Percep durerea ca pe o febra musculara. Voi simtiti asa ceva?



Deea 24+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neataa!!!
Astazi dam de baut ca am schimbat prefixul!!!
Nu-mi vine sa cred!



Cum puiul meu sughite tot mai des, am mai cautat pe net si iata ce am gasit:

In saptamana 30 bebelusul poate sa exerseze miscarile respiratorii printr-o succesiune regulata a diafragmului. Aceste miscari succesive pot sa il faca sa sughite. Pe masura ce el face aceste miscari din ce in ce mai puternice, poti observa mici zvacniri ale uterului, ca niste spasme.

Corina stiu de Dexa, se face 1 injectie pe saptamana, in sarcinile cu amenintare de nastere prematura.
Cand merg la dr o sa o intreb si eu de asta.
Ma bucur ca Vladutul tau este in grafic. Lasa nasul baiatului in pace, breeee. I-auzi la ea...! :)))))

Tzuky sanatate multa! Sper sa nu fie cazul de preeclampsie.


Legat de prietene, eu nu mai comentez. Am avut surprizele mele, din pacate. Dar cele mai mari surprize au venit din partea rudelor. Daca prietenele mai dau un telefon, sau vin la mine cand pot...am 2 "cumnatzele" care nici macar atunci cand am fost internata n-au sunat, dar sa ma mai si viziteze.
Asta in conditiile in care una dintre ele a nascut acum 4 ani, iar eu am fost alaturi de ea ca-mi era tare drag.
In fine, fiecare cum l-a lasat natura.
Dar pe viitor o sa tin si eu cont de tot.

Diana pupicei pe obrajori si un megapup pt Mirciulica, pt ca e baietel cuminte, creste mare si frumos si reactioneaza bine la tratament. Ma gandesc sa-i dau si-un premiu pentru buna purtare

Alma, Roxy

Ramona eu te ce te-am trecut in lista de aniversari cu 1 aprilie?
Pupicei sa-ti treaca raceala!

Deea sa stii ca si eu mai am diferite dureri.
De ex, bebe a mai coborat si face box cu vezica mea. Nu stiu cum se misca uneori ca simt niste junghiuri in ea de nu mai pot.
Iar pe mine ma mai doare uneori pe sub coaste.

Pupicei! Mergem sa papam si noi un pic.


Elly 30+ cu Babyboom

AMR 9+ saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Ciao fetelor dragi!!!
Va multumim ptr urarile de sanatate, se pare ca au avut efect, Eva se simte bine de ieri, a si papat binisor ieri, azi mai cu chinuiala, dar e ok.
Noi ne rasfatam azi, avem curatenie, avem papa, suntem sanatosi, asa ca stam in motzul patului si ne uitam la tom si jerry! Mai tarziu rasfatul va fi maxim ptr ca e aniversarea cununiei noastre religioase, avem tot si sampanie eu deja am papat jumate de profiterol.
Fetelor am vazut ca aceasta directiva europeana "geniala" este contestata in justitie de o asociatie de tatici, nu stiu amanunte ptr ca am prins pe final stirea.
Va pup va doresc o duminica frumoasa si linistita.

Multumesc ptr rasp ref la linia neagra. La Eva am avut-o si mi-a aparut relativ devreme, de aceea intrebam.
Fetelor mai e putin si vine primavara, abia astept nu mai suport vremea asta de kko si zapada asta mocirlita.
O sa am o saptamana supergrea si stresanta la munca, ma gandesc cat de curand sa o termin cu biroul. Maxim martie voi mai merge.
Aaaa dureri am inceput si eu sa am, ligamentele uterului ma dor destul de tare, oasele dintre picioare la fel, si mai nou ma chinuie un nenorocit de hemoroid...
Pupici

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Neata fetele!

Sper sa nu ma fi inteles gresit...Nu am spus ca as fi impotriva testarii de toate felurile si culorile in sarcina. Numai eu stiu cite teste am facut de data asta, fiindca asa am avut oarecum sentimentul ca am un oarecare control...
In saptamina a 17-a cred, am facut AFP-ul (alphafetoproteine) si mi-a iesit usor peste limita. Desi transparenta nucala iesise bine (1.41cm), faptul ca AFPul mi-a iesit mare ar fi putut insemna ca puiul meu nu are Down, dar ar putea avea trisomia 18 sau spina bifida sau probleme cu inimioara. Si faptul ca avusesem singerari cu o saptamina inainte nu ma linistea absolut deloc. Am facut un fel de morfofetala amanuntita la un spital in Stuttgart si inca o data, dupa doua saptamini, in Ludwigsburg. Totul a iesit in limite, am refacut AFPul si a iesit bine, deci primul a fost fals pozitiv. Culmea, dupa ce amavut rezultat bun la AFP, s-a oprit si singerarea.

Si asta e povestea mea cam pina in saptamina 21...apoi a inceput dansul cu aceasta preeclampsie.

Ceea ce am vrut eu sa transmit in postul anterior a fost ca unora dintre noi cu probleme sau doar cu risc de a avea probleme, ne trebuie multa tarie si stapinire de sine, dar ca o s-o scoatem cu bine la capat si ca odata ce am aflat ceare-i problema si incercam tot ce ne sta in putinta pentru a-i fi bine lui bebica, mai departe e treaba lui Doamne Doamne si ca trebuie sa ne lasam si in baza Lui.

Sa aveti o duminica frumoasa !

29+ cu Stefan Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Elly scuze, cred ca neuronul meu de gravida isi spune cuvantul, ma refeream ca data la care trebuie sa nasc cel tarziu e 28 aprilie. Data mea de nastere e 1 aprilie, sunt un mare pacalici..
Scuze inca o data proasta mea informare si inducerea in eroare.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 30+ Robert Aaron
AMR 10 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Apropo de date si listuta, am vazut ca sunt trecuta cu 31 iunie. Probabil pentru ca am scris prima data 30 iunie - 1 iulie. Daca poate cineva sa corecteze cu 30 iunie (nu de alta, dar nici nu exista 31), multumesc frumos!

Duminica frumoasa tuturor!

Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (ian 2011) si 22s
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Vreau sa fac niste mentiuni despre dexametazona!
E adevarat ca se administreaza pt grabirea maturarii sistemului respirator al bebelushului,atunci cand EXISTA o amenintare concreta de nastere prematura(cum a spus si ELLY),dar nu e un medicament pe care-l facem care si cum avem chef,asa ca pe vitamine.Nu trebuie uitat ca pe langa beneficiul major pe care-l aduce fatului,mai are si o serie de alte efecte pe care nu trebuie totusi sa le ignoram:creste glicemia,creste retentia de apa in organism,scade imunitatea,poate reactiva un ulcer.Este contraindicat cand in corp ezista infectii fungice,boli virale.Este un steroid,care realmente ”prajeste”ficatul si de aceea trebuie calculata bine balanta avantaje -dezavantaje ,cand avem in vedere administrarea dexametazonei.
Sa dea Dumnezeu sa ajunga cat mai putine dintre noi la necesitatea administrarii acestui medicament....asta e ,de dragul binelui puilor nostri...o facem si pe asta..
Eu am fost in dimineata asta cu trupa si ne-am facut stocul de martisoare pt 1 Martie.Abia astept si eu sa intram macar calendaristic in primavara...chiar daca stiu ca va mai dura o vreme pana scapam de-a binelea de mocirla si frig...(pana-si mai dau si babele jos
cojoacele...)

Virginia 29+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput