Pot fi soacrele dragute?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui S_Elena


Dar mie nu mi-ar placea sa aflu ca soacra nu a fost de acord cu relatia cu mine,desi ar fi aratat asta prin comportamentul ei.



Cred ca nimanui nu i-ar placea sa afle asta, tot e bine ca socrela si-a revizuit atitudinea, nu pentru mine ci pentru ca sotul meu chiar ar fi suferit sa trebuiasca sa se imparta intre sotie/copil si parinti.
Soacra-mea recunoaste ca n-a avut un motiv anume doar ca citez "isi iubea baiatul prea mult si nu i se parea nimeni destul de bun pentru el".
In plus i s-a parut ca la 27 ani s-a insurat cam devreme, l-ar mai fi tinut nitel in cuib .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Mie-mi spui? Sotul meu avea 33 si tot i se parea soacrei ca este mic.Socrul meu s-a casatorit la 40 si probabil de asta.Greu mai accepta soacrele ca mai este cineva important pentru copiii lor.Copii vor fi vesnic pentru ele.
Timpul a trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Eu sunt cred ca in top.Soacra mea e cam maica-mea pe cand pentru feciora-sau e soacra.Deci avem gusturi absolut identice,ce-mi place mie este exact cei place si ei.Mai si semanam si avem aceeasi greutate...asa ca cine-i cu toale probate prin garderobe...le dam pe deasupra cabinelor de la una la alta...si ne umfla rasul mai ceva ca doua pustoaice.Daca cumva ne inteapa domnu fiu-sot..ca are naravul asta,ne carambanim frumos in oras sa ne bem cafelele linistite.Deci de dimineata la cafea ne punem la barfit pe telefon...vin eu la tine sau tu la mine...trebuie sa fac o precizare...a venit in ro sa m-a cunoasca...nu vorbea decat olandeza si germana,eu numai engleza.Dupa sase luni am venit eu in germania si....vorbea engleza.Mi-a spus ca a facut un curs intensiv de engleza pentru ca nu concepea sa nu poata vorbi cu mine...si acu nu ne mai opreste nici naiba din vorbit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Soacra-mea este draguta, dar sa vedeti cum o sa fiu euMa pregatesc din timp.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Lulu, de acord. Sunt si soacre care cicalesc; ele te cicalesc nu pentru ca sunt soacre, ci asa sunt ele, asa este firea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Poate ale altora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Bai ce de-a soacre dragutze aici! Eu zic asa (din experienta mea): socarele sint foarte dragute. Cu cit sint mai departe, cu atit sint mai dragute :)

Andacos, sigur ca tu esti o norocoasa, cum a spus Rufus. Iar Emma e exceptia care confirma regula. Ema, chiar asa, acum in ce limba te
intelegi cu socrela acum? Dac aea a invatat engleza ai invatat si tu germana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Monabella, tare frumos ai formulat si sunt intru-totul de acord: cu cat soacra e mai departe, cu atat e mai draguta
Enuntul asta ar putea fi adaugat cu brio la "Legile lui Murphy"

Mie imi spune socrul de soacra: acum ca amandoi copiii sunt la casele lor (de peste 10 ani) nu mai are pe cine controla, asa ca numai eu am ramas sa fiu controlat. Ma tine ca-ntr-o oala cu capac pe care-l mai ridica din cand in cand

Cel mai bine este fiecare la casa lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Monabella,am fost nevoita s-o invatda mi-a luat vreo 13 ani!Cu Inn vorbesc acum...ce imi vine la gura...ca incepem in engleza,terminam in olandeza...mai zicem si pe germana una alta...daca stranunt..imi tranteste si-un"noroc" pe romaneste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Ema,
super soacra-ta . Ea nu e romanca asa ca nu ma mir. Si aici am vazut soacre din astea.

In Romania mamele de baieti se agata obsedant de baieti chiar si dupa ce se casatoresc . Aici e o relatie mult mai sanatoasa, la 18 ani deja se intreaba cand are de gand printisorul sa se mute de acasa .

Soacra-mea a facut o cadere nervoasa cand ne-am casatorit. Aveam amandoi 19 ani .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput