Puls 132 in sarcina 33 saptamani

Puls 132 in sarcina 33 saptamani | Autor: p@ulici

Link direct la acest mesaj

am avut si am pulsul putin marit ... dar acum cateva minute era 132, v-ati confruntat cu asa ceva?

Cateva minute mai tarziu a fost doar 101 dar m-am speriat vazand asa mare puls.


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Da, eu am avut mai ales cand luam Gynipral. Trebuie sa vb neaparat cu doctorul tau - mie mi-a schimbat tratamentul si a reusit sa imi reduca pulsul putin. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna!

Nu ca sa te sperii, dar eu m-as gandi serios sa merg la medicul care ma are in grija (ginecolog) si i-as spune.
Sa dezvolt putin: prin saptamana 31 am inceput si eu asa, aveam zile cand era totul ok si zile cand pulsul urca, desi eram in stare de repaus; am vorbit cu medicul ginecolog si asta i-a atras atentia mai mult asupra mea; am mers si la cardiolog; am primit in saptamana 32 tratament pt tahicardie supraventriculara, dupa ce cateva zile la rand am fost monitorizata, am facut EKG si eco-cardiografie; asta dupa ce se vedea ca pulsul urca la doua zile, cand si cand. Mi s-a explicat ca deja, dc ajungeam la 140 puls e cam grav.
Am stat acasa, monitorizata (am avut muuuulte zile aparatul Holter pus pe mine).
Abia intrata in saptamana 37 de sarcina, aparatul a inregistrat pe perioade lungi puls 160 si apoi 190, desi eu eram in repaus.
Am sunat medicul ginecolog, l-am anuntat; in seara respectiva am fost consultata de cardiolog. A doua zi am mers pt "control" la medicul ginecolog. Spun "control" pt ca a fost de fapt ziua in care am nascut; intrasem in preeclampsie si s-a actionat LA MINUT; desi s-a lasat cu luare de decizii, si eu si bebe am fost ok.

Repet: nu e intentia mea sa te sperii! Ci doar sa-ti explic de ce medicul tau ar trebui sa stie fazele astea. Si evident, eu m-as mai verifica, cand si cand.

Multa sanatate si sarcina fara probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

po@lici,fuguta la doctor.
nu e ok.si peste 100 nu e ok.
ai luptat mult pana aici si te admir pentru curajul tau.
du-te la doctor sa vezi ce si cum.
hai,ca bebe e deja mare, e sanatos, o sa fie bine.
o sa ajungi la acele a34 de saptamani si chiar la 36(spun asta pentru ca stiu cazul ei si cat de luptatoare este).
poate medicatia?
in orice caz, fuguta la dr.
cel mai important: stai relaxata, bebe de s-ar naste va fi ok! strumf s-a nascut la 31 de sapt si am ditamai flacaul,cei drept are mai mult creier decat kile,dar meerge!
poate e medicatia pe care o iei tu in mod curent.
hai, fuguta la dr!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

eimotto la prima sarcina si eu luam gynipral si crestea pulsul pana pe la 120, acum nu iau gynipral deloc, iau doar vitamine si anticoagulantul

Cellia stai linistita vroiam sa stiu cine s-a confruntat cu asa ceva, sincer, pentru ca pe cardiolog nu pot sa il sun pana la 16, ginecologa stie ca ajungeam si la 121, zicea ca pana la 120 e in limita, dar de aceea ma punea sa imi monitorizez pulsul si tensiunea zilnic si sa ma duc la cardiolog, am fost m-a programat cardiologa nu am putut sa ajung pe cand m-a programat, dar mi-a spus ca oricum tratament nu imi poate da (atunci cel mai mult avusem o data 121 si de vreo 5 ori 116). desi pulsul era asa mare tensiune aveam doar 112/75, iar cand mi-a scazut pulsul la 101 la a doua masuratoare imi crescuse tensiunea la 130/82
La a treia masuratoare aveam 121/80 si puls 103

Va multumesc de raspuns


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Histamina pana la 120 puls in sarcina e ok
Am vorbit cu ginecologa mea mi-a zis sa iau la nevoie propanolol sau asa ceva, sa ma relaxez si sa nu ma agit maxim 2/zi la nevoie si sa ma odihnesc.

Off topic Histamina raspuns la mesajul privat ... nu stiu, voi afla la nastere


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

p@ulici ai grija!
sa dea DD sa fie bine!
iti tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Si eu am avut puls ridicat in sarcina, constant 100, dar mai saream si calul la 110 - 120. Stiu ca peste aceasta valoare devine anormal, insa trebuie consultat totusi un cardiolog si mai ales, monitorizata tensiunea si atentie la alte simptome :edeme, picioare umflate, ameteli, etc .
Creste cantitate de sange circulant, odata cu dezvoltarea bebelusului si la unele femei pot aparea aceasta tahicardie dar fara sa fie nimic periculos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

imi monitorizez zilnic tensiunea iar simptome precum edeme, ameteli, retentie de apa nu am ... la prima sarcina chiar aveam dar acum nu, desi atunci pulsul imi era mai bun decat acum. Oricum mi-am mai luat tensiunea pulsul de atunci si sunt f bune ... m-a agitat o veste neplacuta si ma gandesc ca de la asta.


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

p@ulici nu stiu sa iti raspund, dar iti tin pumnii de pe margine sa fie totul bine pt tine si bebe

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Si eu faceam foarte des tahicardie supraventriculara in sarcina anterioara, dar treceau daca imi schimbam pozitia sau daca tuseam. Parca am luat si Magnerot pe atunci, dar uite ca nu-mi mai aduc bine aminte. Cellia, tu ai avut si HTA de ai ajuns la preeclampsie? Eu am avut HTA, pe care am tinut-o sub control cu regim si tratament. Nu am avut preeclapsie, totul s-a derulat cu bine in final.
Paulici, poate si vestea neplacuta ti-o fi pus putin in alerta inima.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 23+

Mergi la inceput