Puls 132 in sarcina 33 saptamani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

QiaoBing sunt bine
Anitta si eu cred ca vestea a fost de vina. Acum citind mesajul tau ma gandesc ca poate si faptul ca de o saptamana cam nu am mai luat MagneB6 ... azi imi pun sotul sa cumpere


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Si eu faceam foarte des tahicardie supraventriculara in sarcina anterioara, dar treceau daca imi schimbam pozitia sau daca tuseam. Parca am luat si Magnerot pe atunci, dar uite ca nu-mi mai aduc bine aminte. Cellia, tu ai avut si HTA de ai ajuns la preeclampsie? Eu am avut HTA, pe care am tinut-o sub control cu regim si tratament. Nu am avut preeclapsie, totul s-a derulat cu bine in final.
Paulici, poate si vestea neplacuta ti-o fi pus putin in alerta inima.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 23+



Anita, da erau zile cand aveam si tensiunea mare; dar nu i-a alertat asta, pt ca de fel sunt hipotensiva, au spus ca putin peste ce aveam eu in mod normal nu e bai; i-au alertat ca aveam edeme, ca eram cat usa, aveam picioarele butuci, retineam apa si din...aer, plus ca pulsul crestea.......
Si au mai fost "ciudatenii" , dar dc vrei, le pot da pe mesaj privat, ca sa nu sperii pe mami de aici.

Eu inainte de sarcina nu am avut probleme cardiace, nici acum; banuiala medicilor este ca m-a terminat faptul ca tatal meu s-a dus pe cand eram in saptamana a-6a. Si am cam tinut-o in stari urate si dupa nastere. Dar asta e alta poveste. Are happy-end povestea insa, bebe e bine acum, eu m-am impacat oarecum cu faptul ca tata e la Doamne-Doamne.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Paulici, sanatate multa!

Indirect mi-ai confirmat ceva: ca nu e regula sa se repete istoria; ai spus ca la prima sarcina aveai edeme, acuma nu; ca eu sunt acum la faza in care ma interesez, fac analize, intreb medici.
Pt ca visul nostru este inca un bebe; peste vreo 2 ani, dar am zis sa incep sa caut niste raspunsuri de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Celia poti sa scri orice vrei ... poate fi util ... nu ma sperie ... poate nu ti-ai dat seama din semnatura mea, dar eu deja am pierdut un copil ... asa ca stiu multe si sunt pregatita pt orice. Cat despre o alta sarcina ... chiar daca pot exista multe asemanari pot fi totusi total diferite.


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Cellia, si eu tot cu edeme masive am fost, inclusiv fata imi era umflata. In sarcina asta sunt insa un pic mai atenta, pe atunci eram aeriana rau. Imi masor TA cam o data pe saptamana, pulsul mai des, mananc mai putin sarat si cam atat. Da, poti sa-mi trimiti mp.
P@ulici, cum e pulsul?

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Anitta e ok pana in 110


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

p@ulici, eu am fost la cardiolog pt ca pulsul meu era frecvent peste 120 (dar si inainte de sarcina era cam 100), si mi-a montat un holter pt 24 de ore, care a inregistrat un puls maxim de 140, iar noaptea, in somn, un puls mediu de 89 bpm. Mi-a prescris egilok 25 mg/2 cps/zi, iar de atunci ma simt mai bine. Acum il mai iau doar la nevoie (se mai intampla sa mi creasca pulsul daca sunt f obosita sau agitata). Mi-a spus ca am tahicardie sinusala.
Sanatate multa si sarcina usoara pana la capat iti doresc

Niko, mami de Alex(1995) si 30+ cu
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

p@ulici eu m-am confruntat cu problema ta toata sarcina unde spui ca am fost internata si de 2-ori prin spital intrucat doca mea a crezut ca e vb de preeclampsie si toate nebuniile. in urma verificarilor totul bine si ok
imi luam tensiunea de 3 ori pe zi si le treceam pe foaie cand mergeam la doca la control le aratam.
pe langa un stil de viata sanatos ,coroborat cu repaos nu au avut ce sa imi faca.
Stiu ca peste 120 nu e ok. si inca ceva cand iti iei pulsul il iei nu imediat dupa ce mai faci de ex. patul ci atunci cand esti cat mai linistita.
Ma gandesc ca doctorul stie problema ta, nu?
sau numai ce a aparut?
Eu ti-as recomanda sa mai ceri o parere la un alt ginecolog. o internarea in spital pentru un diagnostic diferential si observarea cauzei.
iti urez bafta sa ne ti la curent



Edit
numai cem-am uitat pe dosarul sarcinei cu problema la mine ultima mai exact tensiunea a variat intre 9cu 6 pana la 12 cu 7, iar pulsul intre 87 pana la maxim 116.la mine era problema ca saream de la un puls mare la unul mic in interval foarte mic de timp si vice-versa.

Totusi mai cere o opinie, poate tu nu simti insa problema aceasta poate afecta cordul lui bb din burtica.
hai investigheaza mai bine sa afli decat sa va para rau.
stelele mami
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Niko, Eliza pulsul in primele 2 trimestre nu depasea 100, iar tensiunea era in medie 100/75, in trimestrul 3 a inceput sa creasca cate putin dar fara a depasi tensiunea 125/85 iar pulsul 110, ocazional (de vreo 4 ori 116, 1 data 121 la dr cand ginecologa m-a trimis la cardiolog iar cardiologul a zis ca e ok, ca nu imi poate da tratament numai daca creste mult mai mult si 1 data 132 respectiv 123 in ziua in care am deschis topicul, de atunci nu a depasit 105-110, iar tensiunea e ok) cauza cel mai probabil a fost implicarea mea emotionala profunda intr-un caz nefericit ... de atunci le evit ...


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Azi am fost la cardiolog pentru ca de ieri sunt pt o saptamana pe tratament pt contractii si datorita lui am avut iar puls 132, mi-a dat tratament in completare pe langa cel de contractii si acum e ok.


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput