Clubul "babelor" FIV-oase 10

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Anaasta, merci mult pt in. Spune-mi de unde iau faina de mei. Si pudra de orz.am gasit la un plafar de fitze, faina era vreo 30 roni 500 g, iar pudrisoara aia era 72 roni un capacel de vreo 100g.exista varianta mai ieftina?
Si te rog sa ne tii o prelegere si despre lapte. Mai bem sau nu?


Revin, mikado are niste poze la papa bun de innebuniti.

Lara se amuza maxim cand i se pun intreberi de deconspirare, asa cred eu. Asa ca mai bine sa o lasam sa tina numai pt ea.

Ioanaaaaa, gimme hope, joanna, gimme hope, before the evening comes!
Vedeti ca maine bag capul in revizie ca sa arat ca o doamna la meetinguiala.par si ten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ari,
da, da, ia-ma la rost, doar nu te dezminti acum, altfel ma oftic ca-mi dai ignore..
so, fisa postului o gasesti la cap.4, pg.16 (aici, logic)
sotzul e perfect, din toate punctele de vedere; trompe am..nevoie..daca aflu de unde sa-mi iau unele bune, zic; oo multe si bio, de era PK sa ma propuna pentru cartea recordurilor de la Kaali, embryo grasuni si perfecti (seamana cu my better half); de ce RIF? e o intrebare la care mai degraba as astepta raspuns de la Sami, decat PK..PK mi-a zis ca poate nu-i momentul meu sa fiu pregnant, da' io-s stubbern si insist..
dap, cetesc din 2009, cred, dar sunt constiincioasa si am cetit si din urma..nu am fost tentata sa scriu, eram asa, mai cum e tannoo "ochiul" big brother, dar m-a cucerit intro-ul tau de la club (am 'mirosit' filoloaga imediat) si am apreciat calitatea membrilor fondatori..
PK, desigur, pentru je, the one and only si cred ca sunt gata sa-i mai dau o sansa..in cursa mai sunt si cei de la KW-GK, tentatia e mare, Viena fiind my home away from home, acolo mi-am petrecut (la propriu si figurat) tineretile,in cadrul unei burse de studiu..ah si mai e si limba, care la mine e materna..engleza e doar o mare pasiune, de pe vremea cand vroiam sa merg la LMA (deutsch-english), de ciuda ca nu m-au "lasat" sa fac medicina..
acum, telul suprem e, sa prind lista ta de gravi/mamici, de preferat pana se-ncheie anul..wish me luck!!!


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ioi, Ari, sunt fertilizate si plantele la el, deci?!


Adina, pe scurt, eu zic un mare NU la lapte si branzeturi!!! Nici din comert, dar nici de la tara. Cel mult, se poate de vreo doua ori pe saptamana niste lapte CRUD de capra sau iaurt prins in casa din lapte crud de capra (prins simplu, la temperatura camerei, fara alte adaosuri). Pe langa faptul ca proteina din lapte (cazeina) este foarte cancerigena, prin fierberea lui mineralele se transforma in forma anorganica ceea ce duce la acidifierea organismului. Pentru a combate asta, corpul foloseste rezervele de calciu din tesut, oase, dinti etc. Deci, e un cerc vicios. Asa se explica faptul ca multe persoane au spasmofilie / deficit de calciu desi consuma multe lactate. Pe langa asta, e teribil de indigest creand balonari, crampe, acid in exces. Spun lapte de capra deoarece este mult mai slab decat laptele de vaca, continutul in proteine fiind mult mai mic. Plus ca susanul contine mult, mult mai mult calciu decat laptele, la fel si semintele de chia etc. Deci, exista alternative mult mai sanatoase pentru calciu.


Pudra de orz - la plafar ai incercat?! Este destul de scump, uite aici un link http://www.naturaplant.ro/produse/600/Biovital_-_suc_din_orz_verde


Faina de mei - e foarte scumpa. Eu iau mei boabe si il macin la ranita de cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

beeeey, io nu retin nicio planta de la PK din birou, nici verde si nici ofilita, desi n-am de ce sa n-o cred pe d-na profesoara, ca la ea atentia distributiva e subinteleasa..deduc, in consecinta, ca altceva imi acapareaza cu totul si cu totul atentia?

le: Adina, mi-am luat eu pudra de orz verde de la un Bioplant, 52 lei/ 500g, made in New Zealand, ca si gust e ..arrrrggggghhhhhhh...in rest, e minunata
Ana, ai ascultat seminariile dr. Calin Marginean? (exista pe net sub forma de video-file), eu le-am 'audiat' la birou, DJ-ul e un coleg, 100% raw-vegan..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Da, da, Lara, la fel ca mie, sigur... De aia nu m-am mai concentrat la ce era in jur, eram numai ochi si urechi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Multumesc mult,anaasta, mai am o nelamurire (azi):faina de mei merge cand sunt eu la dieta de slabit?adicatales discurile alea despre care ziceai in cap anterior merg ca o gustare la cafea?
Ma impusc de cand citesc despre lapte. Eu sunt fan fructe, oua, lapte. Cand tin post sunt disperata din motiv de oua si branza. Carnea poate disparea de pe terra, dar branzicutza si oushorul...offffff

Zi, ma, lara, sutele alea de km sunt metaforice sau adevarate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Oh, m-ai omorat cu asta! Eu nu sunt pro diete, deci habar nu am cum functioneaza si nu am stat sa calculez sa vad cate calorii are. Teoretic, e super ok daca nu ii mananci pe toti o data...


Doamne, sunt cu adevarat o baba sclerozata, atat pot edita de mai rar asa ceva... Mai doream sa spun ca faina de mei este alcalina, deci ar fi mult mai sanatoasa o paine facuta din faina de mei, dar e scumpa rau faina asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sunt adevarate, mai Adina, sunt si eu acasa intr-o "capitala", doar ca nu-i cea a Romaniei, e cea a Ardealului si activitatea (s)ilnica din campul muncii, mi-o desfasor la cca 100 km distanta..deci e mai complicat..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

fara carne pot dar fara lactate si ousoare nu pot.

azi am mancat dimi 2 felii de paine de-a mea cu taratze cu felii transparente de branza cu mucegai si jumatate de ardei gras.
pe la 12 am mancat un iaurt mic 0% grasimi cu seminte crude de floare si dovleac si o lingurita de sirop de agave.

lara si faci zilnic naveta de 100 km???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Mai fetelor chiar ca sunt babaciune. Acum m-am uitat pe rezultatul de la beta la ultimul fiv unde am facut si progesteronul si rezultatul a fost 43.76 nmol/L. Help me...cum a fost?????
Atunci nici nu m-a mai interesat, dar acum....incepe sa ma intereseze

Mergi la inceput