Nasterea la Arcadia - Iasi - Bv Simonik! (33)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Felicitari Simonik! Sa ai un bebe sanatos si o recuperare rapida!

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Lena, trece-o repede la burtici pe Melise, saraca ca de cateva capitole nu mai ajuge sa fie trecuta la burtici, o sa sara direct la mamici.Dr Mihalceanu, baietel, DNP 28 febr.Mai erau cateva detalii dar le-am uitat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Multumesc frumos pt felicitari! Stefan Darius il cheama, 54 cm, nota 10.
Am o problema :(( si aceea in legatura cu lapticul. Ii dau de la san si nu se satura si cei de la spital mi au spus sa i dau completare cu lapte praf...nush cum sa fac. Am mai auzit k nu tre sa i dai prea des papa k nu are timp sa se digere mancarea si poate sa faca colici.
Se intampla sai dau la 2 ore papa dar si la 1 ora. E bine? I as da numai de la mn laptit dar il tin si cate juma de ora si tot nu se satura. Ouff!!!!!! Helpp!!


Mami fericita de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

simonik,30min. NU E MULT,a mea a stat si o ora la san,la inceput, cu pauze mici in ora asta. daca ai laptic, mai ales cred ca e colostru, e esential sa-i dai doar pe acesta.nu te gandi ca nu se satura,lasa-l sa stea cat doreste.ai incredere.
poate te mai ajuta ionela ,ea iti poate explica f binemai pe larg.
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Simonik la mine manca si in jumatate de ora iar cerea , sau aveam zile cand manca din ora in ora, sau noaptea statea incontinuu la san si papa si de crescut a crescut f bine 1200g pe luna.
Nu te descuraja, doar e alaptare la cerere.Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

http://www.bigstep.ro/15-lichidare#/
la LICHIDARE sunt cateva perechi de papucei frumusei si la preturi acceptabile -transpoerul e gratuit din cate am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Felicitari, Simonik!!! Sa ai un bebe sanatos si frumos!
Nu exista ca nu se satura bebe daca tu ai colostru sau laptic. Bebe are un stomacel atat de miiiic! Lasa-l la san cand si cat vrea si in timp isi va regla singur mesele. Nu-i mai da lapte praf, ca mai rau faci. Risti sa ramai fara lapte, iar el sa se obisnuiasca cu bibe. Ai incredere in tine si in bebe si totul va fi perfect.
Eu vorbesc din experienta, bebele meu a papat (din pacate totusi) lapte praf doar 1,5 zile din viata lui. Apoi doar san, exclusiv pana la 5,5 luni. Si va mai papa sper pana pe la 2 ani. E o mare fericire atat pt mine, cat si pentru el.

Claudia, astept feed-back. Eu nu renunt la idee

Iulia, din cate stiu eu de la medic, Colargolul usuca mucoasa. Noi il folosim cand curg mucisorii ca apa si actioneaza foarte repede. La noi merg foarte bine pe mucisori si aerosolii. Intr-o zi incepusera sa curga aposi, am facut o sedinta de aerosoli si am pus o data Colargol, seara, si a doua zi dimineata nu mai avea nimic. Pentru nasuc infundat trebuie altceva, care sa fluidifice. pentru ca sa poata respira noaptea cand au nasul infundat, puteti lua Karvol, sa-l puneti undeva alaturi.

Lena, succes! Si eu am avut in intentie sa incerc BLW-ul, dar cum m-am intors la serviciu si nu-l mai hranesc eu in timpul zilei, am renuntat. Si nici nu-mi place sa-l vad murdar pe el si totul in jur. Am o fobie

S-aveti week-end placut si calduros!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonik21

Multumesc frumos pt felicitari! Stefan Darius il cheama, 54 cm, nota 10.
Am o problema :(( si aceea in legatura cu lapticul. Ii dau de la san si nu se satura si cei de la spital mi au spus sa i dau completare cu lapte praf...nush cum sa fac. Am mai auzit k nu tre sa i dai prea des papa k nu are timp sa se digere mancarea si poate sa faca colici.
Se intampla sai dau la 2 ore papa dar si la 1 ora. E bine? I as da numai de la mn laptit dar il tin si cate juma de ora si tot nu se satura. Ouff!!!!!! Helpp!!


Mami fericita de


Simonik, cu siguranta se satura :)
Maia in prima luna statea non stop la san. Pediatru meu mi-a spus sa ii dau la cerere dar nu mai des decat la 2h, ceea ce este o aberatie. Eu i-am dat si din 5 in 5 min. O hraneam, ii scoteam aerul si imediat dupa ce scotea aerul umbla dupa tzitzi. Nici la baie nu reuseam sa ma duc... stateam cu paharul cu apa langa mine si mancam tot alaptand
Si la colici, asa cum i-am dat des nu a avut colici deloc, a luat extraordinar in greutate cate 1200 gr pe luna.
Bottom line:
Hraneste puiul cand doreste, ghideaza-te dupa el.
Daca dupa ce papa adoarme frumos, daca nu e deshidratat (verifici pe burtica... ciupesti si pielea tb sa revina la forma initiala, si verifici fontanela sa nu fie adancita) si daca umple 4-5 scutece pe zi atunci este super ok.
Si cel mai important, relax mami, cand il alaptezi fii cat mai zen, nu te gandi ca nu o sa ai lapte, nu exista asa ceva si bea multe lichide, poti sa bei si ceai de lactatie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui KATY_28

http://www.bigstep.ro/15-lichidare#/
la LICHIDARE sunt cateva perechi de papucei frumusei si la preturi acceptabile -transpoerul e gratuit din cate am vazut.

Mami fericita de bebe Andrei Edward 23.11.2011


Nu e 6-12 luni la lichidare :(


LE: Ba nu marimea 19 de ex e ok pentru 6-9 luni, oare e mai lata sua cum e ca nu inteleg marimile astea... http://www.bigstep.ro/docs/See%20Kai%20Run_sizing_en.pdf oricum eu la vara nu am ce face cu sandale, o sa imi iau la iarna ceva pt frig si apoi de la urmatoarea primavara o sa ne destrabalam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Melise, you're in
Simonik am modificat si datele tale :)

PS: Eu nu am cumparat LP de cand s-a nascut Maia decat pentru ciocolata de casa. Biberoane nici atat. Am primit unul care o sa il transform in jucarie ;)

Mergi la inceput