Calendarul gradinarului vesel (23)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Multumesc Simona pt lamuriri
Totusi n-am vazut nici o lighioana pe yuka si e singura care are chestia lipicioasa pe ea. In schimb pe kanlanchoe sunt (sau au fost sper ca le-am cules) si nu e nimic lipicios. Abia astept sa se faca putin mai cald afara sa le pot scoate si sa le stropesc (o sa incerc cu un coktail de piper si ardei iute). Pe lantana am avut niste fluturi mici albi (probabil acel stadiu de care ziceai tu) am zis ca am scapat de ei pt ca le-am tuns drastic, dar se pare ca doar s-au mutat in alta parte (la mine sunt si cam buluc plantele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Buna dimineata

Georgi,faci si tu ca mine?Anul trecut am aruncat 17 tuia ca i-am plantat in mai si pana in iulie erau uscati bine.Am vorbit apoi cu cineva priceput in asa ceva si mi-a spus ca cel mai sigur e in Noiembrie sa plantezi.
Ma dispera zapada asta.Uneori am senzatia ca voi avea zapada in curte pana la vara.Am incercat noi s-o mai dam din stanga in dreapta dar degeaba,e terenul mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Zuzi.simona, poate cadem la pace si gasesti naibii fluturele omizii tale ca sa-l pui in locul ei!
Tu chiar nu stii ce terore poate sa fie atunci cand invadeaza omizile!Acum, ori le invoci sa te napadeasca ori le indepartezi, wow!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

am facut pozele astazi dar n-a fost soare...
am mai plantat un alun, o iasomie si un bujor, am retusat si pomii, toni a lasat balta pictura si am amanat plantarea capsunilor ca totusi e devreme, s-a mai racit si aici putin...iar eu plec dimineata la vapor


gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Am avut si la gloxinie cosenile - am stropit-o (am o solutie nemteasca luata de la hornbach, singura care a avut efect) dar totusi a trebuit sa o tai - si-a revenit, acum pare sa fie ok. problema este ca de cosenilele astea nu poti scapa - revin periodic... Iar de paduchii testosi eu nu am reusit sa scap neam - ii am de peste 3 ani, le place mult pe crinii amarillis - sunt plini cam toti - am incercat si cu chestii chimice, am incercat si sa-i adun si sa sterg frunzele cu spirt...nu a dat nimic rezultat, iar astia chiar se inmultesc intr-un ritm fantastic...

Am facut si eu citeva poze in weekend - mi-au rasarit o gramda de ghiocei, au dat "cu nasul" de soare si citeva din zambile si lalele, iar narcisele rasarite din decembrie au inceput sa-si ia "avant"!
Gasiti aici cateva poze edificatoare...
Ce sa va spun...abia astept sa vad primavara intr-adevar - sa vad verdele ala crud de pe muguri, sa vad frunzulitze, sa vad forsithia inflorita...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Simona - ce frumos e la tine, lalelele sunt chiar maricele! Am vazut ca ai pus si hortensiile inflorite - la tine chiar e primavara!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Am primit si eu semintele de la banca de gene, sunt foarte incantata. De abia astept sa le plantez.

Noi am racit toata familia, zacem care pe unde poate, inclusiv sotl este la pat! Asa ca nu ajung prea curand la casa sa vad ce mai e pe acolo. Sper ca intr-o saptamana sa ne revenim si sa incepem sa punem tara la cale.



Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Eu n-am primit nimic ca de obicei - ce nu e plata ramburs nu ajunge la mine, dar de data asta cred ca ma duc la posta si fac un scandal monstru.
ah! ce suparata sunt!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Buna

Azi am facut aprovizionare cu seminte si pastile de turba pt. rasaduri.Am cumparat tot ce vreau sa pun prin gradina dar sa vedem daca am loc sa le plantez pe toate.Cam jumatate din gradina mi-a ocupat o sotul cu pomi.Deja negocierea e stransa pt. fiecare palma de pamant.Pana si pe terenul din spatele casei a fost negociere stransa.I l-am lasat lui ca mai avea putin si plangea ca nu are unde sa-si puna pepenii.Pt. moment pot planta si printre pomi ca sunt micuti dar in cativa ani vor fi suficient de mari sa nu mai pot planta sub ei.

Despre ce banca de gene e vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

mersi gabi, din pacate s-a racit si la noi putin, chiar ma gandeam sa le pun hortensiilor inflorite cate o punga in cap dar vad ca nu au patit nimic ieri noapte si acum e vremea la fel, oricum mai putin de -2 nu vad la prognoza iar de sapt. viitoare se incalzeste
asadar toni nu a iesit nici azi sa mai coloreze drept pt. care am infrumusetat eu teava cu niste primule, am pozat si furtunul ca uitasem si muscatele de anul trecut
la vapor am plecat si ne-am intors din drum ca s-au schimbat termenele...asa ca mai stau vreo 2 zile acasa
si bineinteles am mai cumparat ceva bulbi, cum spuneam nu ma pot abtine, sa vad unde ii pun ca n-am idee pe unde-s cei de anii trecuti ce nu au rasarit inca
alinaxeni este banca de gene suceava care trimite seminte gratuit doritorilor, vezi la: http://www.svgenebank.ro/distribution_ro.asp

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput