Calendarul gradinarului vesel (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Ma uitam aseara pe prognoza pentru Bucuresti - de vineri cica se incalzeste si simbata ar fi soare si 10 grade!! Nu va zic ce dor imi este sa vad firul ierbii...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Gradinareselor, am descoperit cum pot sa scap de insectele care imi dau probleme cand aduc plantele in casa iarna.
Am un lamai care saracul a fost napadit de niste puricei care lasau o substanta lipicioasa, musculite si vai de el.
Am o carte cu recomandari de gradinarit ecologic si am ales reteta insecticida cu ...piper.
Vestea buna este ca insectele au pierit dar nu a pierit si lamaiul,.
Iat-o:se pun la infuzat 1/2 ora, 150g piper macinat in 5 l de apa clocotita (eu am facut mai putin pastrand proportiile);se strecoara si se stropesc( eu am folosit o sticla de la sol. de spalat geamuri) plantele dupa ce s-a racit solutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

B.nica, am sa notez reteta ta de insecticid, mai ales ca mi se pare foarte usor de facut! La mine cea mai mare problema o constituie cosenilele - periodic apar pe plantele de interior si am pierdut multe din cazua lor - mai ales violete de Parma - daca alte plante am reusit sa le mai salvez, violetele au fost distruse 100% din momentul in care au fost atacate...

Eu ma tot intreb citi din bulbii mei au supravietuit iernii si zapezii asteia...si ce s-o fi intimplat cu zmeurii, coacazii, capsunile...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Leelooo, nu cred ca este bine sa stropesti frunzele de violete de Parma.Eu stiu ca udatul se face numai in farfurioara pt. ca se pateaza frunzele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

B.nica ai picat la tzanc cu reteta asta. Tot strigam dupa asa ceva acum putin timp in urma. Si la mine o iau razna plantele cand le mut in interior si nici de data asta nu s-au lasat. O sa aplic si eu reteta, sar'mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Tala scumpo, stii cum se spune copilul care nu plange ramane nemancat!
Uite, de dragul tau dau numele cartii pt. ca este f. interesanta si sper sa nu supar Adminii:"Gradina de legume ecologice" de Agnes Gedda

Edit. daca am gresit ii rog pe moderatori sa stearga numele cartii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Tala scumpo, stii cum se spune copilul care nu plange ramane nemancat!
Uite, de dragul tau dau numele cartii pt. ca este f. interesanta si sper sa nu supar Adminii:"Gradina de legume ecologice" de Agnes Gedda

Edit. daca am gresit ii rog pe moderatori sa stearga numele cartii.


Nu cred ca se supara careva, doar nu faci concurenta aici. Chiar abia astept sa o citesc (am comandat-o deja ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Tala, sunt si eu convinsa ca patronii acestui site sunt oameni cum zice romanul "de omenie" si separa intentia buna de smecherii comerciale.
Le multumesc daca nu interpreteaza gresit demersul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

am comandat si eu seminte, chiar daca mai am vreau sa incercam si soiurile lor, doar ca am facut cererea in numele altcuiva...
astazi a fost soare si cald si am scos muscatele de la depozitare, le-am fasonat radacinile si tulpinile, le-am muiat radacina in apa si apoi le-am pus in ghivece cu pamant, trebuie sa stea la lumina pana cand se vor putea planta afara; vecinii m-au invatat si eu probez acum primul an, cam 25% din plante par uscate, eu le-am pus totusi in pamant, poate mai dau si din ele. de fapt se procedeaza asa doar cu plantele bine dezvoltate, cu tulpini groase si doar muscatele drepte, nu si cele curgatoare, eu am depozitat tot ce am avut de aceea si procentul de pierdute...
apoi am completat lalelele din jurul terasei, nu stiu de ce dar f. multe au pierit, unele jardiniere sunt pline, in altele ncic o frunza! e adevarat ca eu nu scot bulbii dar nici in gradinita din fata casei nu ii scot si totusi acolo sunt toti mai mult sau mai putin inmultiti, si am folosit aceleasi soiuri...ma gandesc ca la vara sa-i scot pe toti si sa pun bulbi noi in toamna, iarasi pe culori ca acum i-am amestecat rau



gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Simona poate au inghetat bulbii din jardiniere, in pamant sunt mai protejati.
Ce bine de tine ca poti incepe pregatirile de primavara. Pe noi ne mai sacaie gerul alternat cu flescaiala maxima si in peisaj inca avem munti de zapada pe langa case.

Mergi la inceput