pret vs original

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Atunci cand poti citi originalul este incontestabil un avantaj;o traducere nu poate fi niciodata ...completa,anumite nuante de altfel sunt intraductibile.
Un alt mare avantaj este acela ca - daca iti place sa fii la curent cu o carte asteptata,sau care face valva - nu mai e nevoie sa astepti traducerea.In fine , si ai nostri la acest capitol s-au prins ca trebuie sa aduca repede o carte in trend daca vor sa nu piarda trenul,dar exista totusi un decalaj.Traducerile noastre se orienteaza dupa premii,topuri,vanzari ,etc. - dar piata de carte din afara are si alte surse credibile,bine autorizate care semnalizeaza aparitii interesante.
Senzatia de a testa si a gusta repede,direct aceste tentatii - este una foarte misto,pentru ca face din tine un cititor ...autonom.
Pledez deci - atunci cand se poate pentru citirea cartii in varianta originala; daca cum spuneai unele dificultati nu te descurajeaza ,iata in plus o cale de a-ti perfectiona limba.
Cat priveste preturile,ce sa zic ?
Mie imi place foarte mult sa citesc cartile mele,asa ca sacrific foarte multe acestui ...lux.Nu am experimentat jucariile digitale ,ma tenteaza ca experienta a lecturii si nu ca economie.
Merg mereu in librarii ,dar nu mai cumpar decat online,cu reduceri substantiale.Si da, am gasit o groaza de carti "la mana a doua",in anticariate virtuale,diverse site-uri sau pe okazii,la preturi incredibil de mici; nu am avut niciodata probleme cu starea lor.
Sunt multe variante si posibilitati,e chiar placut sa le combini,sa alegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Multumesc Galisia. O sa incerc cu SH, deja am doua pareri pro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

un articol despre traduceri (in sustinerea "tezei" mele ca trad. lui hp a fost un succes, in ciuda obiectiilor fondate ridicate de ioana)
http://www.leighkimmel.com/writing/academicpapers/nabokov2.shtml

(articolul in sine e interesant oricum :), mi-a facut placere sa-l citesc.

Mergi la inceput