Clubul "babelor" FIV-oase 8

Clubul "babelor" FIV-oase 8 | Autor: aristica

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7

Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dara fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Roamnia, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta.
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; In pregatire FET martie 2012


Tatici
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel


PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Lara deci...PRIMAAA!!

Ari

o sarcina obtinuta natural in 2009 - oprita in evolutie la 7 saptamani
2 IA nereusite, 2 FIV nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Ioana ochii nu i-am vazut, dar sigur erai tu...ca te-am vazut in poze la Lori
Nu te mai gandi asa mult la hematomul ala fata draga! Il bagi prea mult in seama si-ti faci ganduri negre si nu-i faci bine pustoaicei. Da-i cu ignore si o sa "crape" de ciuda.

o sarcina obtinuta natural in 2009 - oprita in evolutie la 7 saptamani
2 IA nereusite, 2 FIV nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

elenush ultimaaaaaaa!!!!!!!
(chiar si dupa ce a deschis ari cap. nou, io tot mai scriu)
postez si aici:

balanta, really? adica stil PK, doar 600 utro la KW? ma pregateam sa caut in urma la FIV Europa, la cap. unde ai anuntat sarcina si tratamentul primit.. cum ti-ai luat progynova din Austria fara reteta? eu oricum ma voi baga la creatie, sunt dispusa sa-ncerc orice face sens pentru mine si n-am incercat..

ady, 'regina RnB' (Cristina Spatar) stiu sigur ca a fost la Cezara si zicea (la kanal D) ca si Luciu a avut acelasi tratament (i-a zis Cezara)..nu c-ar conta..si Simona Patruleasa a facut fiv, si Sanda Ladosi (7 IUI, si 2 fiv, fiv-urile reusite cu cate-un bb, <- pt. ingerash)

Ioana, stiu de greci. m-am tot gandit ce a fost diferit la goggy (la Biogenesys), fata de PK: prednisonul si estrogenul in schema de sustinere..

beey, hotarati-va cu Luciu, ca m-ati inebunit..eu o cred pe regina

tubal infertility
DH all normal
TTC since 2009
2 IVF, 4 FET - BFN
struggling with RIF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Lara du-te si mai baga un rand ca te-a luat Looana.

Io zic ca pe Luciu a lasat-o Maruta, ca el se pricepe la toate

Acum, vb serios si eu tot de Predoaica stiam, ca am auzit-o eu pe Lucioasa cand zicea la tivu. Uite aici:

http://www.protv.ro/stiri/nicoleta-luciu-cand-am-aflat-ca-am-tripleti-m-am-bucurat-doar-pe-jumatate.html

o sarcina obtinuta natural in 2009 - oprita in evolutie la 7 saptamani
2 IA nereusite, 2 FIV nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

wowwww, aici e ziua si capitolul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Elenush, o sa o sun si eu pe lori sa vad ce face
Tot in spital saracutza?


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Lara madam Luciu era vazuta la usa cabinetului la monitorizari, so... oricum nu are importanta unde si cu cine
PS Eu am facut fiv la greci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hello girls
ce faceti???

aveam multe de spus...da am uitat!!!

mikado,imi pare rau pentru nereusita.

eu bantui de dimi...azi am zi de salarii.
mi-am cumparat si vit.E,vit.A,colagen,elastina,AHA,coenzima q10 si cu uleiu de jojoba de acasa imi fac diseara crema pentru fata,decolteu,gat si maini.
mai am in plan si unt de shea combinat cu ulei de grapefruit pentru coprp ca eu am pielea uscata rau.

am terminat cumparaturile pentru Sambata...dupa ce m-am batut cu babele pe mere la oferta...am vazut un palet plin nu lazi cu portocale frumoase,coapte si mari si am lasat merele si am luat 50 de portocale.

am mai cumparat si Crom picolinat si Zinc pentru ca de prin Martie incep sa ma pastilez.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

hello fetele
ioana mi-a incoltit si mie ... cand am vazut raspunsul lui imre bodo, cand am vazut ce a scris si cris si cand m-am mai gandit la viata asa in general ...ca e ceva in neregula cu genele astea disparate pe care le analizam noi ...
nu stiu ce stiu astia de la synevo sau alte laboratoare care fac analize de mutatii, nu stiu ce stie dr U dar eu simt un iz de marketing de nu-l pot descrie.
in buletinul de la pai spune la 4g/4g homozigot ca se recomanda control familial...si eu ma duc la doctor, asta ma intreaba daca am avut in familie atacuri cerebrale sau infarct (se pare ca asa pricep ei sa faca control familial). bunul simt te face sa crezi...dom'le ok...am o mutatie dar poate am si alta cu care se anuleaza (sunshine daca va uitati la trombofilie are factor 13 si pai si absolut contradicatorii interpretarile).
revin...daca ma iau mai ales dupa bunul meu simt...cred ca problema trebuie musai aprofundata mult mai bine.
nu e vorba de mine...eu am doua "homozigoate". mai vad cum o dreg. ziceam asa ca e posibil sa functionam bine noi si familiile noastre chiar si cu mutatii.
na acum...o sa va ganditi la familii. si eu le-am luat pe toate partile si culmea am dubioase cazuri in familie relatate istoric cu istoric la doctor. n-are treaba dom'le ca matusa a pierdut sarcini, ca matusa a nascut un singur copil si ala cu malformatii, n-are treaba nici bunica si nici mama. infarct? nu. atac? nu. raspuns: nu clexane.
n-am ajuns inca sa ma mobilizez sa iau legatura cu dr. avram...
dar o voi face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Tot in spital... :(

o sarcina obtinuta natural in 2009 - oprita in evolutie la 7 saptamani
2 IA nereusite, 2 FIV nereusite

Mergi la inceput