Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata. Diana, draga de tine! Nici nu stiu ce sa ma zic. Fetelor, haideti sa stabilim o ora comuna in care sa ne rugam toate pentru Mirciulica. Ce parere aveti? Mi-as dori atat de mult sa ne auda Dumnezeu si sa ii dea sanatate cat mai curand acestui copilas! Sa ii revina pulsul la 150-160 pe minut cat mai repede. Abia astept sa ne dea Diana vestea asta!

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

I m in Anitta

Ioana, mamica lui Cristian 28 saptamani +

Life is the best thing that can happen to us, the best gift we are offered...so full of surprises! We should cherish every single second! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Neata burtici!

Diana te incurajez sa fii in continuare puternica si sa rezisti, sa crezi in ideea ca tu faci tot ce-ti sta in putere si doctorii la fel, dar Dumnezeu decide care-i va fi soarta. Anitta bine a zis sa ne rugam toate, pentru ca doar in puterea lui sta tot. Nu-ti imagina ca sunt o mare credincioasa, sunt un om cu frica lui Dumnezeu, dar pacatoasa pentru ca de cele mai multe ori ma gandesc la Dumnezeu decat daca nu mi-e bine, dar ma gandesc si acum pentru ca imi dau seama prin ce suferinta si lupta treci. Sa-i ajute Dumnezeu lui Mirciulica sa vina pe aceasta lume cu o inimioara puternica si sa va bucure fiecare zi ca si cand ar fi ultima.

Deea 23+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Diseara, ora 20 - ora Romaniei e bine?

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata, burticutelor!

Anitta, esti o draguta . Tare va multumesc pentru tot suportul moral. Pana la urma, o sa o ducem la capat si pe asta. Partea buna (?) e ca timpul trece. Indiferent ce aduce, vine si pleaca. In trei luni, o sa fie sigur cumva. Ca, niciodata nu o fost sa nu fie cumva.

Ma simt vinovata ca nu petrec destul timp cu fiul meu (doar noi doi intinsi, salutandu-ne si vorbindu-i) si de aseara am inceput sa o fac. Mi-a crescut moralul, parca am devenit mai optimista, am inceput sa am mai multa incredere in el, in luptatorul meu inimos. Daca a rezistat (neasteptat de bine - fara sa dezvolte malformatii la inima, cu cantitate minima de lichid in locurile cele mai putin grave) 9 saptamani cel putin, mai poate inca 4-5. Mai ales ca acum il incurajam si ajutam cat putem. Eu asa sper.

Cu logistica sper sa-mi iau azi o piatra de pe inima, ca vine un asistent social sa discute cu mine si asa o sa stiu 100% care e situatia si nu o sa mai am emotiile a ce va urma la externare. Am gasit si ceva hoteluri pentru sotul meu si de duminica se muta aici cu o parte din lucruri. Celelalte incercam sa le trimitem cu Atlassib-ul in Romania. Incet incet se aseaza si astea.

In plus, cei de la munca mi-au spus ca incearca sa rezolve ei cu concediul medical ca sa incep sa il primesc cat mai repede (cu toate ca nu e datoria lor sa faca asta). Si, mai mult decat atat, mi-au zis ca pana incep sa primesc medicalul ei continua sa ma plateasca ca si cum as merge normal la lucru (din nou, incredibil de frumos din partea lor). Seful (CEO-ul cu care am relatii destul de apropiate) mi-a trimis un mesaj tare incurajator in care se declara alaturi de noi si ca "imi tin scaunul cald pe cand ma intorc", dupa concediul de maternitate. Tare rau o sa-mi para sa ii las dupa concediul de maternitate, o sa-mi crape obrazul de rusine la cat de... nu omenosi, ci peste asta au fost cu mine. Din foarte multe puncte de vedere. Practic, nu-mi amintesc sa fi cerut ceva si sa nu fi primit (de la zile libere in afara concediului de odihna cand mergeam in Romania sa-mi dau ultimele examene la master pana la trimis pe proiecte in strainatate si platit cheltuieli si salarii cand nu e nevoit si nici nu produc practic nimic).

Ioana, ma bucur pentru ciorba ca a iesit bine. Mai ales ca e o incurajare buna de inceput de drum. Singurul secret e ca la inceput sa iei retete din surse sigure, cat mai bine explicate, pentru ca nu ai inca experienta necesara sa le adaptezi ori completezi cu "tips & tricks" stiute deja. Net-ul e din pacate (mai ales revistele de "femei independente") plin de tot felul de retete "sofisticate" scrise extrem de prost. Dar sunt si multe locuri unde sunt (foarte) bine scrise.

Elena, cred ca a durat atat de mult pana a fiert pentru ca nu era inmuiata. Bio-nebio, trebuie inmuiata, ori sa te inarmezi cu multa rabdare.

Deea .

Inteleg ca azi e ultima zi fara Elly?

Diana 28+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Diana, unde aveti lucrurile? Sotul meu e prin Europa, vi le-ar putea aduce el daca s-ar nimeri sa fie aproape de locul unde el aveti voi. Acum, de exemplu, e foarte aproape de Geneva, stiu ca ai pomenit si de Geneva. Din pacate eu nu pot lua legatura cu tine pe nr pe care mi l-ai dat si cred ca nici tu cu mine (pt ca ai spus al un mom dat ca o sa-mi trimit un sms, n-am primit nici unul), asa ca ne ramane comunicarea aici, pe forum. Te pup, ma bucur ca esti puternica! Noi suntem cu tine, incercam sa vaslim impreuna cu voi!

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Pun si aici link-ul, pentru cine nu are facebook.
www.qbebe.ro/nasterea/dupa_nastere/recoltarea_de_celule_stem:_beneficii,_proceduri_si_preturi" target="_blank">http://www.qbebe.ro/nasterea/dupa_nastere/recoltarea_de_celule_stem:_beneficii,_proceduri_si_preturi

Ce parere aveti?

Deea 23+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ClaraJ

Vai, Blanca, hai ca-i haioasa rau Eva. Vezi ca asa m-am procopsit si eu cu numele de Clara.:) Tot de la sor-mea mai mare si tot ca se uita la desenele cu Hedi, fetita muntilor. :)
Am avut si noi controlul de 28 saptamini + testul de glucoza. Toate bune si frumoase. Saptamina care vine zburam catre Atlanta sa-l vedem pe tati, abia asteptam ca ne e un dor de el...:)

Va pup,

Clara - mami lui Bryce si Kaeden- 28+


ce tare Clara ...asta e chiar haios..

Ma bucur ca la control totul a fost bine si drum bun catre tati. Sa faci poze.
Pupam pe Bryce.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 24s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Elena vad ca ai 28 sapt implinite deja, ziceai ca pe la 33 sapt te intalnesti cu bebe. Daca e sa fie asa o sa se nasca in zodia berbec si uite luptatorul adevarat care o sa treaca cu incapatanare peste toate asa cum o face si acum.
Tinem pumnii sa fie totul bine cu micuta inimioara, tu sa te incurajezi si sa ii vorbesti mult.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 24s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Buna dimineata.
La mine e buna si nu prea..a luat Cezar o amenda si merge sa o plateasca.E destul de mare, dar asta e, incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca banii vin uneori si pleaca mai des.
Am vorbit pentru cursul prenatal, ne va suna cand incepe o noua clasa. Vine si tati si primeste atestatul pentru cele 10 zile de stat acasa cu bebe. El va sta doar 15 zile lucratoare( 5 de la stat si 10 de la curs), mai mult nu pot sta cei de la servici fara el.
Diana, nu stiu cum as putea sa te incurajez.Chiar daca nu scriu mereu, astept vesti de la Mirciulica si chiar imi doresc sa fie totul bine. Se pare ca vei fi prima mamica din odiseea noastra??? Parca incep sa am emotii.
Am vazut poze cu burticile pe picasa, eu n-am curaj sa va prezint burtica, cred ca e cea mai mica . La sfarsitul lunii merg la medic si mai vedem putin bebelusul..pana atunci ma amuz de loviturile lui( puternice uneori).
Elena, m-am tot gandit la tine.Am vazut ca te stresezi din cauza masuratorilor de la eco. Uite ce a rezultat la noi, la morfologie( ma speriasem si eu, insa dr a zis ca toate corelate rezulta un bebe normal). Desi pana acum mereu dr spunea ca bebe e mai mare...acum bebe e normal pt varsta lui.
Biometrie fetala: DBP 50,0mm-21sapt+4zile
CA 170,0mm-21 sapt+5zile
PC 188,0mm-21 sapt+0zile
LF 35,6 mm-20 sapt+6zile
Rezultatul ar fi: 21 sapt+2zile, DPN-02.06.2012
De la un bebe mai mare cu 4-5 zile, am ajuns la un bebe mai mic cu doua zile.Poate nu pare mult insa am inceput si eu sa imi fac mii de ganduri, am inceput sa iau si vitamine...ma speriasem destul de rau. Am vorbit apoi si cu medicul gin. si a zis ca e ok, masuratorile vor fi diferite pana la nastere, depinde de medic si ecograf, insa copilasul e sanatos si asta conteaza. Mi-a placut ca m-a incurajat putin, pentru ca toti din jur imi spun ca am burta prea mica, iar ea a zis :"Noi vrem un bebe de 3kg ca sa-l nasti natural si usor, nu de 4kg. Burta si bebe sunt exact asa cum trebuie". Sper sa fie bine si la tine, sa iti revii si sa te convingi ca bebelusul tau e foarte bine.
Incep oamenii sa ma intrebe daca am emotii cu privire la nastere. Sincer, evit sa ma gandesc la asta.Emotii nu am, nu stiu ce ma asteapta, insa am si mare incredere in dr mea, stiu ca va fi langa mine(mi-e aproape ca o prietena). Siner, mai multe emotii am pentru ce va fi dupa nastere: alaptare si...cei din jur( cum ii conving sa ma lase in pace, sa fac ce simt eu si nu cum vor ei---pareri, si nu doar, primesc de pe acum din partea rudelor).
Ellyshor, cred ca nu mai vrei sa auzi de spital mult timp.
Mirina, cand ai examenul pt permis?
Virginia, mamica sexy! Nu se vad kilogramele puse.
Pupici la toti bebelusii.

Mihaela25+ cu Edward-Flavius

Mergi la inceput