Pufi de ian-feb 2010 (65)- LMA Mara si Plateea !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ce tare,Blue
Nu m-am gandit asa...tot desparteam si eu in bucatele,dar era "de ce nu e la" si nu avea sens hahaha...

Ia sa vedem,Dece,asa e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Ce tare,Blue
Nu m-am gandit asa...tot desparteam si eu in bucatele,dar era "de ce nu e la" si nu avea sens hahaha...

Ia sa vedem,Dece,asa e?

Lara


dap....cam asa e..

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

...deci...problema mea s-a rezolvat astfel...m-a sunat acu soacra mea plangand ca isi cere scuze, ca nu-si explica cum mi-a stricat hainele, ca mi le plateste...mi-a explicat tot procesul cum a pus ea hainele, cum a facut cu detergentul....de aflat a aflat de la bona pentru ca eu dimineata cand am vrut sa imbrac fusta si am cosntatat problema m-am dus direct la bona si am intrebat-o daca ea a pus hainele la spalat pentru ca stiam de data trecuta ca soacra mea nu se mai baga la activitati din astea, doar asa spusese. Ea mi-a spus ca le-a pus soacra mea si atunci i-am spus ca daca o mai vede pe soacra mea ca imi pune haine la spalat sa ma anunte...eram atat de nervoasa mai mult pentru fusta ca era noua, nu am apucat sa o port mult si imi placea tare mult...cum am plecat din casa plina de nervi s-o fi gandit bona ca e groasa rau si i-a spus ea soacrei mele ca sunt suparata...no, acu ma simt prost...soacra mea plange...ma simt vinovata ca sunt doar niste haine pana la urma...am incercat sa o linistesc si sa-i explic pe un ton cald nu de repros, ca eu hainele le pun in functie de material, si aleg turatia, temperatura, programul, detergentul etc...o sa o sun diseara sa vad daca i-a trecut...cert este ca sigur s-a lecuit sa mai imi puna haine la spalat...de asta sunt sigura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Efectiv nu mai fac fata cu gestionarea timpului... binenteles ca nu am recuperat, binenteles ca nu reusesc sa tin pasul cu urarile, macar sa va spun despre noi...

Mama? Nu s-a recuperat aproape deloc (vizavi de hemipareza stanga), e in continuare la Buc la sora-mea, o mai vizitez din cand in cand (rar) si eu (prin nameti abia am razbit saptamana trecuta), mai o internam prin spitale de recuperare, din astea... Cert e ca nu e bine, bani de tratament si de ingrijit corespunzator nu prea avem (mai ales ca e nevoie de spagi), dar incercam sa mergem mai departe si sa facem cat putem. De luna viitoare o sa o iau pentru prima data de la a.v.c. sa stea si la mine... nu am inca solutii cum ne vom descurca, dar timpul curge oricum, asa ca incercam sa ne invatam si obisnuim cu problemele nerezolvate .

Noi? Momentan suntem raciti cobza toti 4, varza din punct de vedere psihic, financiar, emotional etc... efectiv nu prea mai intrevedem luminita de la capatul... crizei... cel putin nu pe termen scurt (aka 1-2 ani). Ma rog...

Fetele? In afara de raceala sunt bine. Le place mult la gradi (pacat ca va trebui sa renuntam la gradi asta in viitorul mai mult sau mai putin apropiat), sunt ingrijite bine, deseneaza, nu impart jucariile cu ceilalti copii, inca sunt cu pampersi, inca ne toaca nervii cu incapatanarea si negarea a tot, dar, zic eu, supravietuim si speram sa trecem peste perioada asta dificila fara sechele psihice (pt ele). Oricum, fetele se dezvolta frumos, nu fac chestii iesite din comun, nu cred ca sunt precoce, dar sunt dragalase, iubitoare si iubite, mai nervoase (dee, mostenirea parintilor ), dar cu personalitate deja in curs de definire...

Tot spun ca acum sunt ok, pt ca am avut o perioada creata si cu ele... coincidea cu perioada de convalescenta a mamei si ne bulversase de tot. La analizele de 2 ani le-a iesit un rezultat aiurea rau (fosfataza alcalina enorma) de am investigat apoi o groaza prin analize, radiografii, peregrinari pe la medici (locali)... Cert e ca dupa ce ne-am perpelit vreo luna cu diagnosticul de "sechele de rahitism" (in conditiile in care am urmat mereu fara intrerupere comportamentul si tratamentul preventiv) dar si cu o analiza cu valori aberante (care putea indica diverse, inclusiv metastaze & co). Cert e ca dupa analize aprofundate plus repetarea inclusiv a fosfatazei incriminante, rezultatele au fost ok, adica un pic marita doar in cazul Nataliei si in limite normale in cazul Alenei. Am ramas cu tratament pt rahitism (cica nu foarte avansat sau foarte grav) cu o doza de 1000 ui/zi de vigantoletten si cu repetarea unor analize la 3 luni. Doctorii la care ne-am dus cu rezultatele (un pediatru gastro-enterolog si un endocrinolog) nu ne-au dat nici o explicatie pt valoarea aberanta iesita prima data si confirmata la o saptamana distanta. Deci nu-mi ramane decat sa cred ca de vina a fost vreun medicament sau vreo substanta care a alterat valoarea analizei respective, desi doctorii au exclus aceasta varianta. Ma rog... acum ne-am linistit... macar din punctul asta de vedere...
Pt intarirea linistii noastre ne-am programat la Thiery pe 27 febr, dar cel mai probabil nu vom ajunge ...

Cam asta despre noi...

Va scriu de la servici, asa ca nici nu pot spera prea curand la o informare despre voi... va rog sa ma iertati daca am picat in mijlocul unor evenimente de care nu am cunostinta...

Macar sa urez si eu un


LMA sarbatoritilor! Mici si mari!







Sondaj de sezon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Larisel
Imi pare nespus de rau, ti-am citit mesajul de vreo 3 ori, nu pot decat sa-ti zic sa incerci sa fii mai optimista. Cu siguranta vor veni vremuri mai bune si pt voi.

M-ai cam speriat cu analiza aia, n-am inteles prea bine ce analiza e si de ce ati facut-o. Daca ajungeti la Thiery dati un semn, poate ne vedem. Daca nu reusiti sa ajungeti si nu aveti pe nimeni care sa aiba nevoie de programare, poate o duc eu pe Mara. Acum sunt asa cu un mic morcov, ei i s-a inchis fontanela cam tarziu, iar cu administrarea vigantolului nu mai zic ca ma alearga Tomaca pe tot forumul.

Pup gemanutele, pe mami a lor si sper sa vii cu vesti bune cat mai curand.

Cumpara martisoare de suflet si vei ajuta un copil!
_

Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Of Larisel, am intrat putin pe forum si vad prin ce treci. Doamne cate probleme. Iar sperietura cu fetele a fost teribila.
Eu cred ca pur si simplu au gresit analizele si nu vor sa recunoasca.
Daca ai putea veni la Thiery ar fi bine.



Cat despre mama ta, poate ca exista sanse de recuperare. Si bunica me a patit ceva similar si s-a recuperat aproape miraculos. Dar in timp mai indelungat. Aproape 1 an. Cand au duso acasa (adica la tara) nu se putea misca, si si-a revenit. Poate va ajuta si pe voi Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

BF vreau si eu VS daca faci comanda, doar ca as prefera sa ma anunti din timp ca sa imi pot alege ceva. Am cochetat cu ideea vara trecuta dar pana m-am mobilizat eu trebuia sa plecam si nu imi ajungea comanda la timp.
Iar cu rezervarea si mie mi se pare destul de scump booking. Pana acum au fost diferente pe aceiasi destinatie fata de agentie.
De ce nu vrei Turcia?

Simply si eu il implic in ce fac prin casa, asa ca acum doar el da cu mopul la intrare (este o portiune cu gresie care se murdareste de cate ori intra cineva si el alearga repede sa ia "dopul" si incepe"ai, ai, oamelii aciia" - adk - "vai, vai, oamenii astia"). II place sa bata oua, sa framante aluat, sa mestece in diverse...in general sa isi bage nasul in orice. Abia aspir de el ca sta in fata mea cu mana pe aspirator. Cand nu am treaba de facut ma joc cu el, ne alergam, ne ascundem, construim cu cuburi, ne prefacem ca ne plimbam cu masina si o parcam, o incuiem, ascundem cheia, pictam etc. Cand este cazul se joaca si singur- puzzle, construit cu cuburi, plastelina, cam asa.

Lali, ma bucur ca s-a rezolvat problema cu soacra. Mai bine sa isi faca ea mustrari de constiinta, decat tu Acum musai trebuie sa fii fata buna si sa o impaci.

Larisel, nu pot decat sa iti doresc sa gasesti multa putere sa treci peste toate!
Multa sanatate, sa va faceti repede bine!

Mire, voi inca dati vigantol? Eu de la 1 an i-am dat cate 10 zile pe luna in lunile cu R osteocare. Asa mi-a zis dr, asa am facut.
A avea fontanela inchisa acum la 2 ani, dar nu de f multa vreme. eu stiam ca este normal sa se inchida intre 1 si 2 ani.

Si inca ceva, de ce ati facut analize la 2 ani? Asa de bilant sau pt gradi? Asta pt fetele care au facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Fetelor, am citit in diagonala, am retinut pe ici pe colo. Sper ca le-ati rezolvat pe toate. Incerc sa intru maine, sunt pe fugi si am niste dileme la care nu ma pot concentra sa ma gandesc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

BF eu acum am vazut mesajul tau, nu intelegeam la ce iti raspund fetele.
Eu tot Grecia vreau si da, mi-ar placea si mie in gasca.

Cu somnul...e mai greu de facut decat de spus. Eu ma lupt cu Mara de cateva zile sa o adorm mai devreme si nu e deloc usor. Simt ca ma lasa nervii in fiecare seara cand stau langa ea cate o ora, o ora jumate sa adoarma. Cand te ocupi singur de copil e mai greu, mai faci compromisuri, lasi copilul sa doarma o ora in plus doar doar reusuesti si tu sa respiri, etc. Nu o zic cu nicio intentie malitioasa, probabil exista si mamici care se ocupa singure de copii si au reusit sa le faca un program. Noi inca lucram la asta...probabil va trece mult timp pana o sa reusesc sa oa dorm la 10, dar nu-mi pierd speranta.

Cu costumele de la VS...am si eu unul (imi plac mult lenjeria si costumele de baie de la ei, sunt f calitative). Doar ca arata muuult mai bine in poza, pe manechin, decat pe mine. Si inainte eram slaba...pe cuvant!

Lore
am uitat sa-ti multumesc pt ca mi-ai satisfacut curiozitatea.

Tomaca sper sa o scoti la capat cu dilemele alea.

Atlantique da, eu stiu ca fetele mai dau. Eu ii dau din an in paste, pt ca uit. Si Marei i s-a inchis tot spre doi ani fontanela.

Simply am vazut printesa delicioasa si tortul fluture.

Am pus o poa cu Mara si Yannis, luand cina.

Cumpara martisoare de suflet si vei ajuta un copil!
_

Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

intru si eu pentru un mic semn de viata, m-am dezobisnuit tare de scris, apuc sa va citesc asa, stil rasfoit....

multumesc tuturor pentru felicitari, urari si intrebari de sanatate....da, mi-e bine, nu ma plang, obosesc mai repede decat de obicei, dar asta e...a, si nu sunt suparata ca e baiat, nu tineam la codite, doar ca asa presimteam, ca era un pic altfel decat la stefan, dar sa fie sanatos, ca altceva nu conteaza.

_
mama lui Stefan, pui scump si 16+ piersicuta cu coditze

Mergi la inceput