Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 32

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Citat:

Eu am o stare ciudata... nu am chef de nimik...nici semnatura nu am modificat-o ca sa nu ma panichez ca nu am dr in oras...

Mami fericita de strumfita si 35+ cu Motzata


Eu ce sa zic, ca dr mea are mana rupta, ieri urma sa o scoata din ghips, azi o vizitez ca merg la tns si imi spune cum se simte. Imi zicea ca, daca nu se precipita treburile, sunt sanse sa ma asiste la nastere, dar... nu prea stiu ce sa zic, eu am avut 2 fracturi la o mana si refacerea nu e super rapida. Si ultimul gand care ma macina, vazand intr-un filmulet cu nasteri cat de alunecosi sunt bebelusii cand ies si cat de rapid sunt "proiectati" in ultima parte a expulziei, era ca daca o scapa Totusi, n-as vrea sa nu ma asiste ea, nu vreau pe altcineva...



Anca, 37+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

buna fetelor,eu azi m-am trezit putin cu susul in jos si vremea de afara ma ajuta e un viscol.... dara am descarcat filmele, am si vazut din cel mareiti multumesc frumos la fel si fetelor care au pus materiale pe docs

30+ Maria-SiminaDoamne ajuta-ne sa fim cu totii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Sovi, eu mai aveam putin si gandeam ca baietelul tau, ca tot in sus se impingea.

Dana, pentru 2 ani, eu stiu ca iei tot 75%, dar max 1200 (nu 3400, ca pt 1 an). Initial si eu am zis ca clar voi sta doar 1 an, dar acum mi se pare ca o sa cantareasca foarte mult importanta de a ma ocupa de dezvoltarea ei in cel de-al doilea an... Daca as lua pe cineva, nu s-ar ocupa de ea ca mine si ar costa cel putin 800 ron. Parintii niciunuia din noi nu sunt in oras. Pe de alta parte, e clar ca sunt foarte importanti si banii, si noi suntem cu rate...

Anca, 37+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

dana, iei 600 ron daca ai pe cm minim pe economie pe studii medii.. care pe 2011 a fost parca 720 ron. in 2012 pe studii superioare era 1200 ron.
uite ce am gasit pe net:

Parintele opteaza pentru ramanerea in concediul pentru cresterea copilului (CCC) pana la data la care acesta implineste varsta de 2 ani.


Parintele va primi o indemnizatie lunara in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni, care nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei. In cazul acestei optiuni stimulentul de insertie nu se acorda.


la care se adauga cei 200 ron alocatia.. nu e excelent.. dar prefer asa decat sa las bebelusa cu soacra si eu sa ma enervez cu toti nebunii la munca.

AMR < 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dap, scuze, ai dreptate. Dar din pacate tot e putin pt mine, ca abia acopera rata (asta daca n-o ia eurul razna iar)

"În situatia în care parintele, tutorele etc. opteaza pentru ramânerea în concediu pentru cresterea copilului pâna la data la care acesta împlineste vârsta de 2 ani, conform OUG 111/2010, acesta va beneficia doar de o indemnizatie lunara în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni, care nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Irina, am aflat ca la Medicover in primul an e inclus Infanrix de 4 ori (exista 2 tipuri de Infanrix) in acel abonament standard de 350. Asta ar insemna de ex. 255 lei x 2 + 282 lei x 2 = 1074 lei numai vaccinul asta pe an (la 2 luni si la 6 luni se face infarix HEXA si la 4 si 12 luni se face Infarix IPV+HIB). Am intrebat care mai sunt incluse, de ex. eco de sold (cea intre 4-6 saptamani, parca) 120 lei, sau screening auditiv 260 lei (cele 2 etape, OAE si ABR).
In anul 2 ar fi inclus Priorix ala e vreo 446 lei. Dar chiar ca n-as mai face de 350 in anul 2. Cred ca nici in primul. Ma mai gandesc.
Tre' sa aflu ce alte vaccinuri mai trebuie facute in plus fata de Infanrix. Ca nu prea merita ala de 350, doar cel de 150.

Ai avut dreptate, nu mereu sunt pediatri la hotline si salvare!!! Cica doar uneori.

LE:
Cica-s incluse si screeningul auditiv de 260 si eco de sold de 120.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Rugaminte, stie cineva DJ rezonabil ca pret, care sa se priceapa mai mult la muzica veche, eventual disco/pop/latino, dar nu manele, hore, sarbe sau muzica populara, lautareasca, etc.? Adica pt. Bucuresti.
Sau daca are cineva playlist cu asa ceva :) - pentru dans adica. Ca cica restaurantul accepta sa te duci cu laptop.

Si daca ati gasit cumva comprese sterile de 10 cm x 20 cm? Voi faceti torsoanele cu comprese de 10x8 sau 10x10? Sau taiati din fasa de tifon?

Chito, Lelu, ce faceti?



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dara, eu am luat comprese 10*8 dar le-am luat pt buric. Pt mine, pt tampoane, am luat fasa tifon 20*5 si o sa tai din ea.

Ti-as recomanda un DJ care e de fapt solist intr-o trupa folk (gasesti pe youtube Nocturn sau Eugen Stan Band). Eu vorbesc de Dany (Daniel Stan), fiul lui Eugen si al doilea solist al trupei. Pe ei i-am avut la nunta si cand faceau pauza punea Dany muzica (d'aia veche, pt ca asa am vrut eu, dar are orice, exclusiv manele!). Ii poti auzi live dc vrei in Excalibur Academiei in fiecare Vineri si in Excalibur Kogalniceanu Sambata. Ca pret nush ce sa zic, dar nu cred ca sare calul ca-s finuti de felul lor. Daca vrei pot sa fac o intrebare, sau iti dau nr lui sa intrebi tu.

Uitai - eu am un playlist care asta e, o lista cu melodii, nu am si melodiile in sine. Am facut-o pt nunta si i-am dat-o lui Dany inainte orientativ sa stie cam ce vreau. Pot sa ti-o trimit pe aia daca te ajuta. Sunt in total 95 melodii care insumeaza vreo 6 ore (354 minute sa fiu mai exacta).

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Dara, interesant ce spui de glicemie. Dar oare care e explicatia pt care glicemia ar trebui sa scada in sarcina? Mie mi-a scazut clar, 73 am avut-o dupa ce am tot mancat dulciuri multe, nu par a fi probleme din punctul asta de vedere, dar ca si curiozitate

Aredwyn, eu optez pentru un an, ca si irina parca, nu imi permit altfel.
Bine ca ne-au lasat macar optiunea cu un an cu 75%, ca altfel, doar cu 600 ron cum era inainte, ar fi fost crunt. Pt 2 ani asa stiu si eu, max 1200 ron.
Eu aleg un an, si daca cumva reusim si ne descurcam cu mai putin, poti alege sa ramai inca un an acasa fara plata. Si iesi tot pe acolo. Depinde la fiecare in parte, cum ies socotelile.



32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

2 ani stau si eu, ca la bani tot acolo sunt..

dana, super filmuletul, dar sper sa nu am nevoie; la matei nu am facut nici macar o manevra de masaj, nu am pus o compresa, se pare ca a stiut el tot ce era de facut si eu eram cu temele facute. poate am noroc si la bb2!

ared, hai, mai, cum ti-a urcat burta??

dara, acum nu o sa am nevoie sa merg cu tampoanele mele, la matei am taioat tifon din fasa, nu am invelit vata in comprese sterile.

nelli, deci prin rotatie fiecare avem zilele noastre cu fundul in sus..daca la tine e si viscol ai toate scuzele!

ronina, eu sunt pesti ca zodie si recunosc, nu am cel mai fericit fel de a fi..sensibilitatea nu te ajuta la nimic in viata




meg,dematei(9.02.2007) si cu 35+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput