Esti pregatita pentru al doilea copil?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si eu cred ca decizia de a face al doilea copil trebuie calculata in functie de resursele existente si de planurile pe care le avem pentru acesti copii.

Resursele cuprind :
- varsta parintilor,
- cariera lor - un copil pune orarecum profesia "on hold", al doilea cred ca are risc de a o pune pe o panta descrescatoare pana la a o ruina.
- ajutorul disponibil,
- diferenta dintre copii - o diferenta mai mare de 4-5 ani nu favorizeaza o legatura intre frati in schimb o diferenta prea mica solicita parintii mult mai mult,
- posibilitatile materiale - daca planul este doar sa ajunga maturi atunci cred ca putem da verde la oricat de multi copii ...daca insa se doresc si alte investitii (cursuri, sporturi, vacante, fiecare camera lui) atunci ele chiar pot dezechilibra un buget foarte limitat

De semenea mai trebuie tinut cont de faptul ca al doilea copil NU va fi DELOC ca si primul - daca primul a fost dificil, al doilea va fi mult mai "easy going" si invers ... in aceeasi nota, al doilea copil se creste mai usor din toate punctele de vedere, pentru ca exista deja antrenamentul cu primul.

Cel mai simplu a fost la mine - pe al doilea nu l-am dorit, nu l-am planificat, a venit asa ca o surpriza, pe fondul convingerii ca nu se poate sa raman insarcinata in conditiile in care facusem tratament pentru primul si si alaptam. O surpriza careia nu am putut sa-i spunem NU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

In cazul nostru din pacate nici nu se poate vorbi de nr 2 . Eu sunt destul de batrana si nu cred ca ma mai tin neuroni pentru un alt maraton .
Mai punem in balanta si situatia economica dezastruoasa care ne apasa greu in aceasta perioada.
Eu cred ca trebuie sa privesti dincolo de primi 5-6 ani , greul incepe abia cand v-a incepe scoala si te vei confrunta cu probleme care zic eu- chiar daca multi nu vor sa recunoasca- , ne dau multe batai de cap.Si cine spunea ca educatie se face si la stat si la privat , nu a luat in considerare si calitatea serviciilor nu doar aptitudinile si personalitatea copilului.

https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/08Dicembre2011fotoGiuliPiazzetaSassari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Daca esti pregatita sau nu... oare aceasta sa fie intrebarea?
Eu nu m-am simtit pregatita nici pt primul, dar s-a asteptat bietul sa astepte si a venit in cele din urma nechemat...
Pt al doile am zis: ok, acum ori niciodata! - la aproape 6 ani de la primul.
Nu a fost bine ales momentul, dar daca nu m-as fi hotarat (intr-un mod absolut iresponsabil, de altfel...) sa il fac atunci... Probabil nu l-as mai fi avut niciodata. Ca in varsta am inaintat oricum, am mai si divortat intre timp, iar financiar... o duc mai rau decat inainte, cand credeam ca imi era greu si ca nu ma voi descurca cu 2 copii.

Privind in urma si privind inainte... ma bucur ca am facut cei doi copii... chiar daca nu am fost pregatita pentru niciunul.

Si, da, sunt lucruri pe care i le-am oferit primului copil si pe care nu i le mai pot oferi celui de-al doilea... si dpv financiar, dar mai ales nu-i mai pot oferi tineretea si exuberanta pe care o aveam mai demult... Nu ii mai pot oferi familia intreaga, chiar si asa, cu multe minusuri, cum era la primul copil.
Si totusi, ii pot oferi alte lucruri, care poate nu le-a avut primul copil... Cel mai important: un frate mai mare!
Mai multa maturitate din partea mea, sunt mai relaxata, mai bine organizata si... cu toate ca sunt muuult mai aglomerata cu treaba, sunt mai linistita decat atunci cand aveam un sot... cu bune si cu rele. Al doile copil imi mangaie sufletul ziz de zi, iar eu stiu ca voi face tot ce imi sta in putere pt el.
Iar primul copil a avut si el mult de castigat avand un fratior... nici nu mi-am imaginat ce mult il va schimba in bine...

Si ne e greu, foarte greu uneori, si nu ne permitem multe, dar ne bucuram de putinul pe care ni-l permitem, invatam sa ne bucuram impreuna de acest putin si... chiar sa-l impartim cu altii.

Cat despre educatie... asa e, am renuntat la orele de germana pe care i le dadeam baiatului mai mare, dar le vom relua la un moment dat, daca e sa fie. In rest, amandoi copii vor invata la gradi si la scoli obisnuite, vor merge la cercurile gratuite de la Clubul Copiilor, la sport... Isi vor gasi drumul in viata. Am pastrat multe hainute si jucarii de la primul copil, ceea ce ne ajuta. Mai primim si de la rude, prieteni, daca au de dat, nu ne sclifosim. Si dam, la randul nostru mai departe...

Cred ca intrebarea e... cat de mult iti doresti inca un copil.
Daca iti doresti mult... nu mai conteaza daca esti sau nu pregatita. Merita tot efortul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

ufffffffffff!!!!
conform testului nu sunt pregatita pentru al doilea copil! eu mi-l doresc enorm si cat mai curand, ma impiedica mult greutatea pentru a-mi permite o noua sarcina!!!
pe de alta parte ma gandesc ca imi va fi mult mai greu sa ma descurc cu 2 pici prin casa avand in vedere ac sotul meu nu se implica decat la articolul joaca !!1 daca as pleca maine d eurgenat sde acasa el nu ar sti de unde sa ia un body , nu mai zic de restul!!!cred ca in 11 luni daca a schimbat 5 pampers!!! baitza este singurul lucru pe care il facem mereu impreuna la bebe!!!




kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Nu am fost pregatita a venit fara sa ma astept cand fata avea cinci luni nu regret nu ash schimba nimic nu mi vad viatza altfel decat cum e acum ma gandesc serios la al treilea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_starr spune:

buna ziua eu de abia fac fata la fiica-mea dapoi sa am doi nu cred ca sunt pregatita sa mai am unul :) poate peste vreo 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coripin spune:

noi suntem foarte pregatiti pentru al doilea copil. numai ca deocamdata nu vrea sa iasa. cu fetita, am avut de asteptat 5 luni, sper din tot sufletul sa nu fie mai mult acum. daria are 1 an jumate. suntem amandoi constienti ca o sa fie greu, odata cu venirea celui de-al doilea, insa nu ne sperie asta. eu am fost singura la parinti si va spun din proprie experienta ca poate e placut atunci cand esti mic, ca ai parte de toata atentia, de jucarii doar pentru tine, insa de la o varsta incolo simti nevoie sa ai cui spune ceva, sa ai pe cine te baza in anumite situatii (ex mama mea a murit in urma cu 4 ani si tare bine ar fi fost daca as fi avut un frate pe care sa ma pot baza, pe umarul caruia sa plang).sotul meu are 2 frati, cu care se intelege foarte bine.

nu sunt de acord nici cu cele care fac copii numai asa, ca le e lene sa ia o pastila, ii fac pe banda rulanta si ii abandoneaza prin spitale, sau ii arunca la gunoi. dar nu sunt de acord nici cu cei care spun ca un copil le-ar distruge cariera, sau unora le-ar distruge silueta, sau ca nu e momentul oportun ca nu s-ar mai putea distra si nu ar mai putea merge pe nicaieri. dupa ce iesi la pensie, si se termina cariera, dupa ce de la o varsta incolo, cu toate operatiile si tratamentele nu mai arati asa cum ai vrea, ca nu se mai poate, ce mai ramane atunci? varianta azilului, ca nu are cine sa iti aduca o cana de apa la batranete? un copil e cel mai frumos cadou pe care ti-l poate face viata, si trebuie sa ne bucuram din plin de fiecare moment petrecut impreuna cu ei. sunt si momente grele, se acumuleaza si oboseala, insa cand ii vezi cum te strang in brate uiti de toate neajunsurile.

sa va traisca copilasii, sa va bucurati de ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Io nu am de gand sa fac ca asistenta mea care munceste in 3 locuri pt a-i lua fetei de 16 ani un iPhone, geaca de 350 ron si parfum de 200 euro.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


...e pe bune??




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui coripin

noi suntem foarte pregatiti pentru al doilea copil. numai ca deocamdata nu vrea sa iasa. cu fetita, am avut de asteptat 5 luni, sper din tot sufletul sa nu fie mai mult acum. daria are 1 an jumate. suntem amandoi constienti ca o sa fie greu, odata cu venirea celui de-al doilea, insa nu ne sperie asta. eu am fost singura la parinti si va spun din proprie experienta ca poate e placut atunci cand esti mic, ca ai parte de toata atentia, de jucarii doar pentru tine, insa de la o varsta incolo simti nevoie sa ai cui spune ceva, sa ai pe cine te baza in anumite situatii (ex mama mea a murit in urma cu 4 ani si tare bine ar fi fost daca as fi avut un frate pe care sa ma pot baza, pe umarul caruia sa plang).sotul meu are 2 frati, cu care se intelege foarte bine.

nu sunt de acord nici cu cele care fac copii numai asa, ca le e lene sa ia o pastila, ii fac pe banda rulanta si ii abandoneaza prin spitale, sau ii arunca la gunoi. dar nu sunt de acord nici cu cei care spun ca un copil le-ar distruge cariera, sau unora le-ar distruge silueta, sau ca nu e momentul oportun ca nu s-ar mai putea distra si nu ar mai putea merge pe nicaieri. dupa ce iesi la pensie, si se termina cariera, dupa ce de la o varsta incolo, cu toate operatiile si tratamentele nu mai arati asa cum ai vrea, ca nu se mai poate, ce mai ramane atunci? varianta azilului, ca nu are cine sa iti aduca o cana de apa la batranete? un copil e cel mai frumos cadou pe care ti-l poate face viata, si trebuie sa ne bucuram din plin de fiecare moment petrecut impreuna cu ei. sunt si momente grele, se acumuleaza si oboseala, insa cand ii vezi cum te strang in brate uiti de toate neajunsurile.

sa va traisca copilasii, sa va bucurati de ei

Coripin, pe asta cu "cana de apa" o stii? Ia uite:

http://www.youtube.com/watch?v=36Mw76M13HA

Eu o stiu tot de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Era off topic, dar ma ia asa un fel de "batz" cand aud de 'cana cu apa' ...

Mergi la inceput