Simt ca-l pierd!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asta va fi o discutie tot timpul. Confortul material este si premiza confortului relational. Oamenii au obiceiul (prost) de a subestima aportul altora in raport cu propriul aport. Este doar o constatare.
Asa cum tatii "nu stiu" cum este sa duci o sarcina si sa nasti un copil - tot asa de multe ori mamicile "uita mult prea repede" ca multe lipsuri nu le-au avut datorita aportului material al taticilor.
Aceasta separare sau individualizare a aportului fiecarei parti "scoasa la inaintare", este unul din semnele erodarii relationale. Este de asemenea tot o constatare.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

marius ai mare dreptate in tot e spui...dar ce sa faci fiecare vede contributia sa mai importanta decat a celuilat ...
scuze de off topic...ma uitam acum la tv, se da in direct demisia presedintelui Germaniei, si nu puteam sa nu remarc multumirile pe care si le tot aduc, cu toate ca a fost obligat sa demisioneze din cauza coruptiei, dar tot ii multumeste de zor sotiei care alaturi de el a facut toate acele lucruri care l-au adus in pragul demisiei.
Atunci hai sa ne multumim si noi unii altora...ca doar impreuna am putut sa ajungem aici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy

Dar atunci cand tu ca mama ai lasat tot si ai crescut acest copil cu tot ce inseamna asta sa vezi ca el il alege pe tatal care a fost doar cu numele alaturi de el pana atunci nu prea iti cade bine...




Nu roxy, nu-ti cade bine de loc. Dar ce faci, il tai in doua?
Apoi, chestia cu banii. Stiu ca, in general, tatii cu serviciul si banii si mama cu smotrul. Un lucru prost -asta este parerea mea, a fost si va fi. Cumva, insa, este acceptata de toata lumea. Banii trebuiesc, smotrul trebuie de asemenea. Daca ambii parinti accepta asta...de ce in caz de divort sa punem problema ca mama stie cu ce se mananca copilul, tatal a fost doar musafir?

Edit: hai ca vad ca asta zice si Marius, ma repet doar...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy
Asa gata crescut si cu lectiile facute e usor sa-l ia...nu credeti? Eventula cu schema de functionare dupa elsi adresa servicului unde sa caute ajutor (ca tot se facea pe aici referire la masini ).Ca doar la astea se pricep tatii...

Dar atunci cand tu ca mama ai lasat tot si ai crescut acest copil cu tot ce inseamna asta sa vezi ca el il alege pe tatal care a fost doar cu numele alaturi de el pana atunci nu prea iti cade bine...

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)




Pai ce conteaza cum ii cade mamei? Ca nu asta este obiectivul principal. Si nici nu conteaza ca ii e mai usor tatalui sa ia un copil gata crescut! Conteaza numai si numai cum ii este copilului - si nu in toate cazurile unui copil ii este mai bine langa mama.

Acum sigur ca fiecare poate avea tot felul de comentarii sau nemultumiri referitoare la modul cum sotul/sotia isi educa copilul.

Si in cazul cuplurilor foarte stabile exista situatii cand tatal se comporta exact asa cum este descris in subiectul de fata. Doar ca nimeni nu mai face atata caz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

A-Iulia asa o fi cum spui tu , primeaza binele copilului.Mai spun doar asta si ma retrag din aceasta discutie care ma depaseste recunosc.
Acest bine al copilului e atat de relativ si cine anume il stabileste.As dori sa stiu asta pentru linistea mea nu pentru altceva.Nu vreau sa ma bag in subiectul lui " made_in_ro".
Binele copilului este langa tata, avand de toate material, satisfacandu-si orice dorinta ce se poate realiza cu bani , dar neavand langa el dragostea mamei lui...sau binele copilului este langa mama, intr-o locuinta mai obisnuita, cu mai putin lux, dar stiind ca mama e langa el oricand si il ajuta sa isi gaseasca un drum in viata.A fi mama nu inseamna ca faci doar smotru...cum probabil se subintelege , iar daca esti tata si aduci bani nu inseamna ca atunci cand vii acasa te tolanesti pe canapea si iti iei berea.
Totul e atat de relativ si poate afecta uneori iremediabil destine.
De aceea sa fii judecator care traseaza traictoria pe care vor merge cei carora le dai verdictul e atat de plina de responsabilitate si nu orice judecator se ridica la inaltimea acestei functii.
Posibil am batut campii cu gratie ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm2011 spune:

Dap, tatal doar foloseste baiatul ca arma impotriva mamei. Cand aveam 10 ani parintii mei s-au despartit pentru un an si jumatate, nu au divortat, pur si simplu s-au certat rau si tata s-a mutat la cealalta casa pe care o aveam. Ca sa se razbune pe mama, ca mereu ii zicea sa plece sa nu il mai vada, deh, la nervi cand se certau ei, m-a manipulat si pe mine in aceeasi maniera: "cumparatul". Mama nu a incercat sa ma convinga sa raman cu ea, mi-a zis daca crezi tu ca e mai bine cu tatal tau, stai cu tatal tau. Eu am ales sa stau cu tata. A fost bine decat 3 zile pentru ca eram la sfarsit de vacanta de vara trebuia sa incepem pregatirile pentru scoala: rechizite, haine, carti s.a.m.d. Aici tatal meu nu a vrut sa se implice si pur si simplu mi-a zis sa ma duc la mama ca ea l-a alungat de la casa si ea sa ramana sa aiba grija de copii, nu el, la el sa nu apelez. Mi-a ramas chestia asta in suflet si acum si cred ca o sa ramana pentru toata viata. Din fericire nu au divortat atunci ca sa am de ales cu cine sa raman ca sa fac greseala de al alege pe el.
S-au impacat abia dupa un an si jumatate, au mai convetuit 14 ani si au divortat. Acum ca sunt divortat, chiar daca noi suntem mari nu il intereseaza nici macar daca suntem bine.
P.S. Mama mereu ne-a zis ca si-a dorit copii nespus demult si ca pana sa apara toate aceste probleme de familie a crezut ca pentru el copiii lui sunt totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cazuri si cazuri. Toate valabile.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Eu nu sunt de parere ca incredintarea baiatului tatalui ar fi un lucru atat de cumplit. Poate pentru orgoliul mamei o fi cumplit. Dar in practica, atata timp cat tatal il iubeste, exista posibilitatea ca instanta sa decida (pe buna dreptate) ca baiatului i-ar putea fi mai bine cu tatal lui si sa hotarasca domiciliul cu tatal (de vazut totusi unde va fi acest domiciliu...)

mai cred ca tatal isi va schimba comportamentul dupa ce isi va rezolva problema (si anume obtinerea domiciliului comun cu baiatul). Se pare ca el stie bine ce face acum.

Totusi legislatia actuala implica custodia comuna. Nu e usor sa iti cresti copilul intr-un mod civilizat chiar si atunci cand sunteti divortati, dar nu e nici imposibil. Trebuie doar sa vreti amandoi.

Ar fi bine sa se inteleaga ca parinti sunt amandoi si ca amandoi au exact acelelasi drepturi. E simplu sa-i ceri celuilalt sa-si puna coada pe spinare si sa paraseasca casa...lasand acolo copiii. Cate dintre noi am face-o? si de ce cerem barbatilor sa accepte treaba asta?



Tu crezi ca o mama isi vrea copilul langa ea doar din orgoliu???

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Eu nu sunt de parere ca incredintarea baiatului tatalui ar fi un lucru atat de cumplit. Poate pentru orgoliul mamei o fi cumplit. Dar in practica, atata timp cat tatal il iubeste, exista posibilitatea ca instanta sa decida (pe buna dreptate) ca baiatului i-ar putea fi mai bine cu tatal lui si sa hotarasca domiciliul cu tatal (de vazut totusi unde va fi acest domiciliu...)

mai cred ca tatal isi va schimba comportamentul dupa ce isi va rezolva problema (si anume obtinerea domiciliului comun cu baiatul). Se pare ca el stie bine ce face acum.

Totusi legislatia actuala implica custodia comuna. Nu e usor sa iti cresti copilul intr-un mod civilizat chiar si atunci cand sunteti divortati, dar nu e nici imposibil. Trebuie doar sa vreti amandoi.

Ar fi bine sa se inteleaga ca parinti sunt amandoi si ca amandoi au exact acelelasi drepturi. E simplu sa-i ceri celuilalt sa-si puna coada pe spinare si sa paraseasca casa...lasand acolo copiii. Cate dintre noi am face-o? si de ce cerem barbatilor sa accepte treaba asta?



Tu crezi ca o mama isi vrea copilul langa ea doar din orgoliu???

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Nu cred ca se subintelegea ca din orgoliu in mod exclusiv, eu am inteles ca vrea sa spuna ca pentru mama e o lovitura sa vada cum copilul prefera dragostei, devotamentului si grijii ei libertatile cu care in mod evident il "cumpara" tatal. In afara de dragoste, devotament si grija pentru viitorul si educatia copilului este o componenta de orgoliu ranit. Pentru ca si mama stie ca tatal in mod normal accepta regulile stabilite pentru binele copilului si ca probabil odata ce castiga custodia le va reinstitui. Mamica ce a deschis topicul asta nu a pus la indoiala dragostea tatalui pentru copil ci modul necinstit in care il atrage de partea lui.
De fapt titlul spune "simt ca il pierd" nu "simt ca se pierde" sau "simt ca e in pericol".....

Nu vreau sa ma gandesc cum e sa fii pus intr-o situatie atat de ingrata, cu totii stim ca un copil are nevoie in mod ideal de doi parinti, impreuna sau separati dar care sa vorbeasca aceeasi limba in ceea ce-l priveste. Baietelul este la o varsta delicata si riscurile sa "deraieze" ca forma de protest pana cand se linistesc apele intre parinti sunt mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Nu cred ca se subintelegea ca din orgoliu in mod exclusiv, eu am inteles ca vrea sa spuna ca pentru mama e o lovitura sa vada cum copilul prefera dragostei, devotamentului si grijii ei libertatile cu care in mod evident il "cumpara" tatal. In afara de dragoste, devotament si grija pentru viitorul si educatia copilului este o componenta de orgoliu ranit. Pentru ca si mama stie ca tatal in mod normal accepta regulile stabilite pentru binele copilului si ca probabil odata ce castiga custodia le va reinstitui. Mamica ce a deschis topicul asta nu a pus la indoiala dragostea tatalui pentru copil ci modul necinstit in care il atrage de partea lui.
De fapt titlul spune "simt ca il pierd" nu "simt ca se pierde" sau "simt ca e in pericol".....

Nu vreau sa ma gandesc cum e sa fii pus intr-o situatie atat de ingrata, cu totii stim ca un copil are nevoie in mod ideal de doi parinti, impreuna sau separati dar care sa vorbeasca aceeasi limba in ceea ce-l priveste. Baietelul este la o varsta delicata si riscurile sa "deraieze" ca forma de protest pana cand se linistesc apele intre parinti sunt mari.




Da-mi voie s afiu foarte sincera. Daca eu as divorta si as sti ca asa imi pot atrage copilul sa aleaga sa stea la mine, si eu as juca murdar. Stii tu, in dragoste si razboi... cred ca (sper ca) tatal face asta ptr. ca isi vrea copilul langa el, pentru ca isi iubeste copilul, nu ca sa o raneasca pe mama. Si daca asta e cazul, atunci e... justificat...

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput