Simt ca-l pierd!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Cred ca face asta doar ca sa-l castige de partea lui. Daca tu il vei asigura ca nu ai nimic impotriva sa ramana copilul cu el, daca instanta va hotara ca este mai bine pentru copil, el va inceta manipularea si va reveni la normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns made_in_ro spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Situatia acasa este aceeasi, chiar daca aseara am incercat sa vorbesc cu sotul meu si sa-I explic ca greseste procedand astfel. Nu am cu cine sa ma inteleg, a zis ca e treaba lui si ca va reusi sa mi-l ia pe baiat. Da, Ioanamatei, mi-a spus ca eu vreau ambii copii cu mine pentru ca vreau banii lui…Si ca, poate nu-l va creste singur, ci isi va reface viata…
Cu fetita se joaca, dar nu e asa legat de ea cum e de baiat. Cred ca asta e cauza pentru care il vrea doar pe el. Va dati seama ca ar fi foarte greu pentru un barbat singur, fara ajutor, sa aiba grija de 2 copii, dintre care unul asa mic. Am incercat sa vorbesc si cu baiatul, cred ca a inceput sa inteleaga ce se intampla, de ce se poarta tati asa frumos cu el. Nu stiu ce sa zic, sper sa fie destul de matur sa poata sa distinga manipularea.
Baiatul meu stie cat il iubesc, niciodata nu i-am aratat ca ar fi altfel, chiar daca m-a suparat foarte mult ceea ce se intampla acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Orice, dar nu te supara pe baiat... cred ca asta au zis toate raspunsurile. Iti urez multa multa bafta... incearca si ce a mai zis o fata... sa renunti la o parte din pensia alimentara daca iti da baiatul. Oricum in locul tau nu m-as baza pe banii de la el pentru ca nu vor fi prea multi, in orice conbinatie.
Pacat, mare pacat ca se ajunge aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu ce sa zic nu as dori sa dau senzatia de a fi contra - insa sunt cazuri suficiente in care un copil este la mama alt copil la tata sau ambii copii la tata si bineinteles ambii copii la mama insa pentru fiecare din cazurile de mai sus s-au descurcat bine si mama cu copiii si tatal cu copiii indiferent de combinatia avuta. Ba mai mult cunosc caz concret in care tatal si-a refacut viata (s-a recasatorit) si este bine merci cu copiii in noua familie. Deci se poate ceea ce a spus sotul tau sa se intample in realitate. Desigur eu ma bazez doar pe posibiitati nu sunt certitudini dar nu este absolut deloc imposibil.
Pe de alta parte este responsabilitatea voastra a amandorora in absolut egala masura pentru situatia in care va aflati. Asa incat nu mai tot cautati vina in cealalta parte ci cautati variantele cele mai bune pentru copii vostrii de comun acord. Voi nu faceti decat sa va bateti intre voi si "sa va scoateti ochii" cu cine ce vina are cine ce credeti fiecare ca greseste.
Daca voi oameni maturi si parinti de copii amandoi adica nu el sau tu ci amandoi, nu sunteti in stare sa va gasiti raspunsul mi se pare corect sa o faca justitia si nu va ramane decat sa acceptati decizia ei luata in locul vostru ca va convine sau nu.
Asta e.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Marius este foarte logic si corect ce spui aici si as fi de acord in conditiile in care tatal nu i-ar face rau copilului. Este greu ca mama sa ti se mute copilul de acasa la 11 ani, mie una nu mi-er fi bine, dar lasand sentimentele la o parte, nu este ceva imposibil, se intampla si in timp se vede ca viata merge inainte. Ce mi se pare mie demn de luat in seama este ca baiatul prin influenta tatalui nu mai are o viata normala varstei lui, iar tatal nu-l influenteaza pozitiv dupa cum se vede. Cu asta nu mai sunt de acord si eu una mi-as lua masuri ca lururile sa fie cunoscute in instata. Sa se stie ca nu-si mai face lectiile cum trebuie, nu mai invata, nu se culca la o ora decenta, asta ar trebui sa stie instanta.Ce sa va intampla cu el si viitorul lui daca va fi incredintat prin instanta tatalui? Este un tata responsabil?

NUmai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Scuzele mele insa mama nu este tot parinte ca si tatal? Este semiparinte? Atata vreme cat este in casa si copilul este acasa ce anume o impiedica sa-si exercite obligatiile parintesti? Nu si le indeplineste tatal? Ok e treaba lui. Insa eu tot parinte absolut la fel ca si celalalt parinte cu absolut aceleasi drepturi si aceleasi obligatii ma rog de ce nu mi le indeplinesc?
Ca in proces pot sa vin eu o parte si sa spun ca pe perioada X cealalta parte nu si-a indeplinit din pct meu de vedere obligatiile ce-i reveneau si justific aceste afirmatii asa si pe dincolo e una. Dar sa acuzi dar tu sa nu faci nimic in afara de a constata care este diferenta in esenta?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Pai Marius, si ce sa faca mama, daca, sa zicem, are de-a face cu o situatie de genul: e seara, il pregateste pe copil de culcare, si vine tatal si ii zice copilului "hai sa mai stam si noi doi la calculator, sa ne jucam nitel". Sau daca e timpul pentru lectii si tatal vine cu aceeasi idee. Cum se poate proceda, la modul practic, in afara de a incepe o cearta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Astea sunt presupuneri sa inteleg, ceva de genul hai sa ne inchipuim cum ca...


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Nu, nu sunt deloc presupuneri. Sincer eu n-am citit toate postarile si poate altii cunosc mai bine ca mine, dar sunt locuri in care mama copilului povesteste situatii concrete cand a incercat sa rezolve problema, sa explice, sa vorbeasca, dar nu a avut cu cine vorbi.Poti spune cel mult ca mama ar trebui sa se impuna mai mult, dar n-o poti condamna de rea- credinta. Si in conditiile de fata de ce am banui-o pe ea de pasivitate, si l-am ignora pe el care clar da dovada de manipulare si la modul in care ii dauneaza copilului. POate ca ar trebui sa privim situatia NUMAI din perspectiva situatiei copilului, asa cum ar trebui s-o faca instanta. Ce e bine pentru copil si nu altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Iar aceasta se bazeaza pe depozitiile ambelor parti.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput