Clasa I * 2011 - 2012 * [16]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

io nu i am facut ghiozdanul niciodata. e treaba ei. cand si a uitat ceva acasa, tot treaba ei a fost :-) macar cu asta nu mi bat capul, va zic sincer.
nici Giulik nu prea declara nimik. o intreb ce i a placut / displacut, cum fu mancarea, cine s a batut cu cine :-))) de astea.

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Am impresia ca alternanta asta scoala si stat acasa mai rau i-a bulversat. Alexandra e intr-un fel obosita, altfel plictisita. Iar nu e prea atenta si si-a iesit din ritm. Sper ca de acum sa ne putem relua rutina. Deocamdata recuperam teme si lectii din urma. Maine cred ca e Cangurasul, nu am apucat sa mai lucrez cu ea acasa. Si are ditamai tema pe weekend, iar eu sunt plecata. Sper sa se ocupe bunicii.

La subiectul ghiozdan, eu m-am scos ca noi nu primim acasa nimic, decat daca e tema peste weekend. Oricum, la loc tot eu le pun. Daca nu verific eu penarul, nu ar spune ca ii lipseste ceva (gen stilou ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Hello!

Si eu ii fac Ioanei ghiozdanul.

Mai, mi se par tare grele subiectele la Cangur. Sunt lucruri pe care ei nu le-au facut la clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Patrick isi face ghiozadnul de vreo luna. a si uitat cate o materie in cate o zi, cand nu l-am verificat, dar e fix treaba lui - de genul pictura sau abilitati practice, niciodata altceva. un pic de responsabilizare nu strica as zice eu.
as vrea pana la sfarsitul anului sa mai faca si temele singur - adica doar sa intrebe cand nu stie. oi vrea prea mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Mare tragedie cu Cangurasul!!!Si-a adus aminte fiica-mea ca maine trebuia sa aiba "concursul ala...cum se cheama??...ala cu animalu'!"Oare cum se va proceda pt ca la noi nu se-nvata pana luni!
Referitor la ghiozdan...normal ca asta-i treaba mea!Dar i-am zis ca trebuie sa-l verifice in fiecare seara pt ca s-ar putea ca-n loc de abecedar sa-i pun pijamalele...si cand copii vor scoate cartile,ea-si va scoate pijamalele si se poate culca!!!M-a crezut si chiar isi verifica ghiozdanul seara!Oricum... e un inceput!Cateodata mai "sare" peste etapa cu verificatu' si ma-ntreaba pe la jumatatea drumului spre scoala :"Mami,ori mi-ai pus pijamalele ca am uitat aseara sa verific!"O seara buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

7 saptamani poate fi mult insa daca te gandesti ca semestrul se incheie tocmai la vara, mi se par mai usor de suportat!
Ghiozdanul e treaba lui, eu sunt doar superviser...asa a fost din prima zi, ca altfel il facema pana la liceu! Trag de el seara sa si-l faca, il mai "incurajez" ca il trimit cu el gol...chiar l-as trimite uneori, ca tare greut mi se pare!
Maine Cangurasul...fiimiu deja se viseaza in tabara pt castigatori! Am lucrat - inca de s-a inscris - subiectele date in anii anteriori, vad ca se descurca destul de bine, au mai lucrat si la scoala, ca-s vreo 20 din clasa si nu se indura Doamna de ei...ba, spre marea mea surprindere, dar mare de tot, isi bifeaza raspunsurile corecte pe grila de nu-mi vine sa cred...ca asta era stresul meu!
Astazi mi-a zis ca au facut doua simulari - una de cutremur () si una pt Cangurul ...ciudata asocierea insa binevenite amandoua...A venit acasa cu o parola scris cu stiloul pe o foaie de hartie... cica maine trebuie sa o stie ...ghinion, parola nu prea mai e lizibila. Taicasu i-a tinut o lectie despre ce inseamna o parola, acum ce o fi cu parola asta habar nu am! Dar macar a aflat copilul ce-i aia parola si la ce foloseste!
Voi stiti ceva de paola asta? Banuiesc eu ca are legatura cu Canguru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Bafta maine matematicienilor cangurasi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Al meu isi face ghiozdanul singur de cand a inceput scoala. Teoretic eu ar trebui sa i-l verific, practic cam uit (dar, oricum, daca uita ceva e treaba lui, nu a mea, o singura data m-am circulat dimineata cu parul in vant sa ii duc matematica). Se mai intampla (ca ieri) sa-si uite in ghiozdan si materiile din ziua anterioara, practic ieri blegu meu a carat toate materiile pe care le are, mai putin religia si desenul. De fapt eu le-am carat, nu el, de-mi venea sa i-l pun in cap....

Si-al meu are azi Cangurul. Am lucrat un pic pe acasa si i-am dat si fisele la after...nu mi se par foarte grele ele asa, ca si nivel de cunostinte, dar la unele sunt puse ciudat intrebarile. Iar chestiunea cu innegrit ei singurei pe grila mi se pare horror. Am oarece mustrari de constiinta ca n-am studiat ca lumea problema sa-l fi pus sa faca si asta, dar zicea Dna Invatatoare ca se vor descurca. Om vedea, imi promit ca la concursurile urmatoare sa fiu mai responsabila, nu stiu ce-am intrat intr-un iures de oboseala de parca nu mai avem timp de nimic seara cand ajungem acasa. Si el e dat peste cap de oscilatiile astea de program de nu mai stie bietu copil in ce zi suntem. Sper sa se dreaga vremea si sa intram in ritm ca alea 7 saptamani tare multe mi se par......

Eu zic sa nu va mai faceti probleme daca par ametiti si ca nu retin nimic din clasa. Eu cred ca toti is la fel, in lumea lor . Sunt si destul de micuti, incet incet se mai desteapta ei. Si eu trebuie, ocazional, sa aflu de la alti colegi ce ma intereseaza. Dar stiti cum e, intotdeauna pare ca celalalt stie mai multe. Eu cred ca toti is nitel ametiti.



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si noi avem azi Cangurul. Sunt chiar curioasa de rtezultate pentru ca la scoala noastra se merge in ritmul programei, asa ca nu par tocmai usoare toate problemele din anii trecuti.

In alta ordine de idei pleaca de duminica pentru 1 saptamana in tabara de schi cu clasa. Am niste emotii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Nu stiu cum va fi la Cangur, eu sper doar sa fie bine sanatoasa ca face numai prostiute. Ieri s-a tavalit in pauze in zapada, cu hainele subtiri de interior. Avea un pulover care s-a facut fleasca, si a ramas intr o bluzita de strecurai branza prin ea, iar cu blugii subtiri si uzi a ramas pe ea toata ziua pana la 8 seara cand a ajuns acasa de la engleza. Evident se uscasera pe ea. Cu greu am aflat cat de uda fusese, cum a stat cu parul ud, cum inghetase de s-a uscat la calorifer, etc. Asta in conditiile in care ii dadusem pantaloni impermeabili la ea, si avea si un rand de haine de schimb. Cica nu s-a gandit sa se schimbe.

Pentru weekend a primit o pagina de lectura (chiar lejer) si niste fise de lucru la matematica. La capitolul culegeri am lucrat cu ea tot ce era prin Comper.

Nu stiu ce dictari sa ii dau, de unde sa ma inspir. Cica asta ar trebui sa exersam acasa, plus sa alcatuim propozitii.

Mergi la inceput