Transfer scolar din Italia in Romania

Transfer scolar din Italia in Romania | Autor: Onegoyta

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.Am nevoie urgent de un raspuns in ce priveste fetita mea,pe scurt am fost nevoita sa plec in Italia acum 2 ani iar acum sunt nevoita sa ma intorc .Fata a terminat clasa intai aici iar acum e in clasa a doua,intrebarea mea e...o pot transfera in timpul anului la o scoala in Bucuresti?Va multumesc aniticipat pentru raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

da, se poate face transfer si in timpul anului daca este vorba de schimbare de domiciliu. aduceti situatia scolara a copilului din italia si mergeti la scoala unde vreti s-o inscrieti in ro. apoi trebuie sa faceti echivalare de studii la minister. luati legatura cu cineva de la departamentul de echivalari studii din cadrul ministerului si intrebati exact ce acte va trebuie. in principiu ar trebui sa aveti foaia matricola din italia, acceptul unei scoli din ro ca o inscrie si o cerere de echivalare, dar intrebati inainte.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onegoyta spune:

Multumesc mult pentru raspuns

Mergi la inceput