limba engleza

limba engleza | Autor: MIRCLAU

Link direct la acest mesaj

buna ziua
ma intereseaza un curs de limba engleza pt baietelul meu care are aproape 7 ani,as vrea sa fie undeva in sectorul 5 sau apropiere si sa nu fie foarte costisitor,ceva idei?
sau este mai bine cu o profa acasa?

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Parerea mea este ca cel mai bine este acasa.
Asa profesoara stie unde a inteles si unde nu.
Se concentreaza doar pe el,daca copilul nu a inteles ii mai explica.
Eu dau meditatii.
Daca vrei mai multe detalii da-mi detalii pe PM.Eu stau in sectorul 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Eu lucrez la un centru de predare a limbii engleze si as recomanda sa faca intr-o grupa pentru ca se antreneaza sa invete cu ceilalti copii si la varsta asta se invata mult mai usor jucandu-te in perechi si grupulete. Din pacate nu stiu nicio varianta care sa se potriveasca dpdv sector si bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Noi ne am agitat foarte tare inainte sa mearga Alexandra la scoala. A urmat jumatate de an la Eka (pe la Tineretului) si a facut progrese incredibile, am inscris o la scoala direct la clasa de avansati. Sunt grupe cu mai multi copii, metoda de predare e atractiva. Inca o mai ducem, desi face multa engleza la scoala, dar ii place tare. Anul acesta l am inscris si pe pitic si suntem multumiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alemam spune:

Personal, nu pledez pentru invatarea unei limbi straine acasa! O ora sau doua pe saptamana nu inseamna nimic! Iti recomand English Kids Academy. Cred ca Roxana se refera la acelasi lucru.Vezi ca au un sediu si la Plaza Romania, pe bld.Timisoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

multumesc mult pt toate parerile,o sa incerc la EKA sa vedem pe unde au sedii si ce ofera,va tin la curent
nici eu nu prea vreau acasa pt ca este mai greu sa invete copilul singur,cred ca e mai bine in colectivitate

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu daca as trebui sa-mi mai pun copiii sa invete engleza i-as duce la british center. Cred ca limba invatata cu vorbitori nativi este cea mai sfanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Studiul limbilor straine acasa nu este prea eficient, pentru ca lipseste exact factorul de baza: comunicarea/ conversatia. Sunt peste 20 ani de cand lucrez in particular cu cursanti de diferite varste, insa in ultimii 10 ani am indrumat pe toata lumea spre scoli de limbi straine. Prefer sa ma ocup acum de crearea de materiale/ cursuri, proiecte etc si accept lucrul 1 la 1 doar in cazul celor care au nevoie de o pregatire intensiva intr-o nisa neacoperita de scolile specializate: fonetica, drama etc. (cu alte cuvinte, in special cei care se pregatesc pentru emigrare). Exista scoli de limbi straine in tot Bucurestiul, unele cu traditie si renume european. Nu as merge pe varianta profesorilor nativi, pentru ca nu sunt chiar cei mai avizati in domeniu: ceea ce noi numim profesori nativi sunt de fapt vorbitori nativi ai limbii engleze, fara studii pedagogice sau cu un curs intentsiv, sunt persoane care isi permit sa calatoreasca si stau 1-2 ani in fiecare tara, mai mult pentru experienta personala, decat pentru pasiunea didactica. De aceea sunt licee care au renuntat la colaborari de acest gen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

Marina interesant...o sa ma interesez....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui analias

Nu as merge pe varianta profesorilor nativi, pentru ca nu sunt chiar cei mai avizati in domeniu: ceea ce noi numim profesori nativi sunt de fapt vorbitori nativi ai limbii engleze, fara studii pedagogice sau cu un curs intentsiv, sunt persoane care isi permit sa calatoreasca si stau 1-2 ani in fiecare tara, mai mult pentru experienta personala, decat pentru pasiunea didactica. De aceea sunt licee care au renuntat la colaborari de acest gen.


Te rog sa verifici inainte de a generaliza. Profesorii la centrul unde lucrez eu au oblgatoriu CELTA/DELTA iar cei care lucreaza cu copiii au CELTYL/DELTYL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Ioana_Pos, fara indoiala ca sunt centre care isi permit sa angajeze profesori nativi cu toate calificarile.Insa numarul lor nu este prea mare. Eu i-as recomanda pe acestia mai degraba pentru un curs de Public Speaking (si am vazut rezultate cu adevarat remarcabile in urma unei asemenea colaborari). Sunt insa multi asa cum am spus mai devreme si cunosc destule cazuri. Unii au fost angajati chiar de centre de prestigiu. Stiu chiar cazul unei profesoare cu un CV impresionant, 'vanata' de cateva scoli din Bucuresti. Noi ne stiam dinainte de a veni in Romania, de pe vremea cand preda in Corea si stiam ca preda cate un an in fiecare tara, doar din plictiseala. La finalul anului scolar petrecut in Romania ... cursantii profesoarelor romance erau mai fluenti in engleza decat cursatii ei. Eu mizez tot pe profesorii romani care, in cazul in care au imbratisat cariera didactica din pasiune, sunt excelenti. Fiind in domeniu de atata timp, am avut posibilitatea sa aleg chiar pentru fiica mea - si am ales varianta: scoala de limbi straine, profesor roman. Si nu e vorba de patriotism ... :)

Mergi la inceput