Trombofilia, o cauza a infertilitatii -69-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Fetele, legat de Clexane ... eu am scrisoarea medicala...si ar trebui sa merg cu ea la med de fam. Oare cat e valabila? Ca nu prea am bani de Clexane acuma... Si inca ceva... cam cate fiole mi-ar trebui pt inceput? De cand incep stimularea... pana la BHCG, cel putin, nu? Asta inseamna vreo 20 fiole? Sau 30?


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

MBK, eu zic sa nu te legi asa tare de TSH... pt ca medicii interpreteaza diferit! Mie mi-a iesit in jur de 3 valoarea.... si niciunul din medicii cu care am facut FIV (nica macar PK) nu mi-a zis ca e pb, chiar daca am intrebat. Eu iau Eutirox dupa consultarea cu un medic endocrinolog... care nici el nu vroia sa-mi dea neaparat, dar pt ca am zis eu ca reau sa-i scad putin valoarea, mi-a recomandat o doza mai mica de Eutirox.

Incearca sa ai incredere in medicul tau... si sa fii optimista!


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Cris acum 1 an si ceva scrisoarea medicala era valabila 6 luni, acum nu stiu daca mai este asa. Iti tb pt o luna injectii daca faci din zi 1 de stimulare iar cu scrisoare medicala le iei 50% reduse apoi daca ramai graviduta le vei lua 100% compensat.



Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM (2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

O...e perfect daca e valabila 6 luni. Eu as vrea sa ma apuc luna viitoare de FIV, daca mi se potriveste programul cu a lui PK ... asa ca... nu ma am mult (sper)!

Cam cat e o fiola? Ca pe net gasesc tot felu de preturi!


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

CRIS25-I AM SPUS CA EU AS VREA SA FIE MAI MIC SI MIA SPUS CA NU E NEV CA VAL 3 ESTE F BUNA!LEGAT DE ANTICORPI L AM INTREBAT DE PREDNISON SAU SELENIU-MI A SPUS CA S POVESTI-EU STIU FETE CARE AU REUSIT CU TRATAM ASTEA!MEDICAMENTELE ASTEA CICA AU SI PARTI RELE , DE PARCA STIMULARILE SI TOATE CELE NU AU!ASA FAC!INCERC SA FIU CU MORALUL RIDICAT SI OPTIMISTA!ANUL TRECUT CAND AM FACUT FIV , CU ACELASI DOCTOR AVEA TSH DE 5 SI A ZIS CA E CAM MARICEL DAR NU E PROBNU MAI INTELEG NIMIK, ORICUM LUNI MERG AICI LA UN ENDOCRINOLOG SA II CER PAREREA, DAR IN 2 SAP DACA IAU TRATAM OARE IMI VA SCADEA TSH UL ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

cris cam 14 lei.
mbk nu cred ca-ti scade TSH decat dupa 6 saptamani. eu cand am facut TSH mai devreme de cele 6 saptamani aveam valori mai mari decat cele initiale, probabil de la doza - am presupus ca inca nu era asimilata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Destul de scump si clexanul asta... merita luat cu 50%... economisesc macar banuti sa refac PAI-ul

Apropo de PAIul meu buclucas (scuze ca inca va stresez cu el) ... A facut careva la Synevo? Ca nu-l gasesc Nu e cel 4G/5G... al meu e PAI 844... numa nu-l vad pe lista de analize... please help!!!




Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

cris, ti-am raspuns si la "club".
Ba da, 4G/5G este PAIul ce trebuie facut. Asa se numeste la Synevo, dar este PAIul corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Balanta, am vazut ca mi-ai raspuns, doar ca... sunt doua analize PAI ... si cea de care vb tu mie mi-a iesit ok, deci aia n-o mai repet.


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Cris, la Synevo se verifica gena PAI si poti avea 2 rezultate, pt cele 2 mutatii (675 si 844). E ca la MTHFR, nu ceri sa iti faca mutatia A1298 sau C6667, ci ceri sa cerceteze daca ai vreuan din mutatiile astea.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput