Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Io-s singura pe-aici.. cu puturosii mei. Evident ca aseara au adormit tarziu.. pe la 23:00 (Cosmin a dormit ieri dupa amiaza de la 4 la 6). Azi s-au trezit amandoi aproape de 12. Acu' pe Nicolas il las pentru ca stiu ca-i mai bine sa doarma mai mult in perioada asta cu atat mai mult cu cat seara ii dau niste Peritol sa doarma linistit si sa nu il apuce scarpiniciul in somn. Macar daca s-au trezit la pranz pe Cosmin clar nu mai am cand sa il culc "de pranz" si diseara la 20:00 in pat cu ei.

Asta micu' are o rezistenta fantastica si chiar daca se trezeste dimineata la 8:00 daca nu vrea el sa se linisteasca la pranz nu adoarme neam. De-asta uneori il prinde si 4 dupa amiaza pana adoarme.
Pana nu trecem de varicela nici nu ma mai agit sa formez un program riguros de vreme ce pe-afara nu ii pot scoate si sunt plictisiti maxim de faptul ca sunt doar ei doi sa se joace.

MONI - nu prea am cum sa-mi dau cu parerea de ceea ce a vazut dr. la echo pt san. Da' din ce explici tu sa zic ca e de bine, nu? Or fi facut si medicamentele alea ceva bun pe-acolo din cate deduc. Cat despre nodulul de pe torace... si tatal meu avea unul insa nu au vrut sa-l opereze pt ca nu au primit atunci accept de la anestezist. Avea f multi nervi faciali/cap afectati de raze si au zis ca nu il mai pot trezi din anestezie. Nu-i problema ca pana la urma dupa 8 luni au fost nevoiti sa intervina pentru ca a intervenit urgenta cu colonul si l-au operat de urgenta cu riscul evident de a nu se trezi . Si.. s-a trezit... s-au minunat si ei de vointa cu care lupta pentru viata. Cat despre nodulul de pe torace... tot acolo a ramas.Ce s-a intamplat cu el... cum a evoluat.. cine sa-l mai investigheze de vreme ce nu vroiau sa-l opereze.
Sunt convinsa ca tu ai toate informatiile necesare pentru a lua cea mai buna decizie. Evident ca e f bine sa ceri pareri de la chirurgi pentru ca oricum decizia iti apartine. PEntru ei este foarte usor sa faca "farst".

Cat despre gradinarit... eu nu ma agit cu spanac/ridichi... necesita destul de mult spatiu si la vecina mea anul trecut nu le-a mers bine deloc. De-asta zic ca ma si limitez la ierburi in principal. Mi-am pus anul trecut niste morcovi... cand si cand sa zic ca am mai gasit ceva pe-acolo... nu poate fi vroba de vreo cultura normala... ci niste morcovei micuti care sa schimbe gustul supei. Eu mai am patrunjelul de anul trecut da' vreau sa-l inlocuiesc pt ca stiu ca mult nu va "rodi" . Tufa de oregano luata de la ghiveci asta vara si transplantata in gradina...a trecut cu bine iarna. E verde si frumoasa. Menta de regula iese de "nebuna". Busuiocul nu mi-a mai iesit de unul singur desi s-a scuturat pe-acolo. De-asta am luat pliculete si sa le pun in jardiniere ca la sera si apoi sa le replantez in gradina. O sa mai pun si niste "cuiburi" de fasole... nu prea multe cat pentru a lua cateva teci cand si cand de aruncat la ciorba.

INGRID - si zici ca Diana a fost imuna la varicela colegilor. Eu intr-un fel ma bucur ca scapam de boala asta. Chiar a fost lejer la Nicolas... da' il astept cu sufletul la gura pe Cosmin sa vad ce face.
Ieri am gasit un kit tratament pentru varicela..este olandez si contine un gel de dat pe bubite si 4 plicuri care se dizolva in apa si de tamponeaza copilul cu un prosopel, seara la culcare... in perioada de varf a bolii. Au si efect antibacterian si calmeaza evident mancarimea. Sincer... cu Nicolas pot sa zic ca nu aveam nevoie de el. Da' l-am luat pentru Cosmin mai mult pentru ca mixtura mentolata creeaza un disconfort suficient de enervant.
Platesti putin pentru inotul Dianei. Super! Bine.. cel mai super este ca ii place.
Despre invatatoare... nu stiu cine si cum vor fi. Da' ele toate isi imagineaza ca nu vor lua pregatitoarea. Vom vedea ce-o fi. Nici nu ma stresez. Chipurile invatatoarele existente in scoala zic ca ele vor lua DOAR clase de a I-a iar pentru pregatitoare vor veni alte cadre prin concurs. De parca pregatitoarea e un fel de gradinita si putem sa ne jucam si cu doamnele educatoare.

CRISTINA - la voi cum e? Cum v-ati aranjat cu scoala? Deci pana la urma esti la casa sau la apartament?

MONI -si zici ca magneziul scade tensiunea? Pai nici nu ma mai mir de starile mele dupa ce am luat Magnerot si Fier ... sa mor de-a dreptul. Eu cu tensiunea mea de 10/6 (cica mica) eu ma gandeam ca-i normala... imi era un rau dupa ce luam astea doua... le-am dat cat colo. Mai bine astept primavara/vara decat sa tremur de la fier.

Gata .. piua... revin!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI nu cred ca e cazul sa te agiti de cum va fi Cosmin cu varicela fiind ca eu am citit de varicela ca cu cat sunt mai mici,cu atat fac forme mai usoare.Si la Diana au fost anii trecuti la gradi ceva copii cu varicela,dar f. putini 2-3 parca si la un moment dat am banuit-o ei eu pe Diana ca are - avea cateva bubite suspecte pe corp care semanau cu varicela,aparusera in perioada de dupa ce avusese colegi bolnavi, dar n-o deranjau si in cca o saptamana au disparut.Ar fi frumos sa fi fost chiar varicela forma super-usoara si sa fi scapat,dar n-am de unde stii ca e chiar asa.
De invatatoare,eu am citit ca cu cine se incepe pregatitoarea,cu aia se va continua pana in clasa a patra.Na si daca nimereste vreo invatatoare noua,ce e asa grav? Poate chiar o fi mai ok decat cele vechi
Legat de inotul Dianei lui Ingrid,pai 100 lei 4 ore e fix ca la cursurile de la noi atunci unde costa 200 lei 8 ore

Subiect nou:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171355&nm=Prietene-fara-titlu-84

Mergi la inceput