BRAVO ADRIANA -Delfinasi de iulie-august 2010 (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetelor,
e ceva de necrezut ce se intampla cu copii abandonati!
cand am facut practica la obstetrica, am cerut sa fac la salonul de copilasi ai nimanui.
unul dintre ei fusese abandonat de niste romani, la prima nastere, cu situatie financiara stabila, copil sanatos.
nu am inteles niciodata de ce.
a fost o experienta unica,dar cu greseli imense din aprtea mea.
am luat uns trumf in brate,stateam si cate 14 ore cu el, pe zi. ii dadeam papa, il schimbat. dupa 3 zile reactiona cand ma vedea.
m-a certat f rau seful de sectie, si avea dreptate.
\eu plecam, el ramanea.

nici nu vreau sa ma gandesc!e cumplit .si ne mai miram ca ajung dezechilibrati cand sunt mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata
Eu nu am intrat in detalii, cand cunostinta asta a mea mi-a povestit ca dau copilul inapoi, cand se pronunta divortul. Mi-a fost jena sa-l intreb. Probabil e asa cum zice Crissy, pt ca nu cred ca cineva , dupa ce a luat un copil, il poate da inapoi dupa un timp (si sa-si vada in continuare de viata).
Pe mine , ma intereseaza, de la voi, sa-mi impartasiti cum vedeti treaba cu adoptia. Adica, daca ati adopta, de ce ati face-o si daca nu, ce v-ar opri.

Si sa trec la alt subiect, nu stiu ce sa-i fac de mancare lui Raul!!!



Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

poze iarna 2011-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ce porcarie de lege... In fine, eu de cand am nascut sunt tare sensibila la subiecte dinastea legate de copii.

Neata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Neata!
Referitor la adoptie: daca nu puteam face copii, da, adoptam fara nicio retinere, insa daca vreodata, la 35-40 de ani, faceam copilul meu, ma cunosc, sunt sigura ca as fi facut diferente.
Nu condamn pe nimeni, dar Paula, daca poti face copiii tai, de ce sa adopti? Adica ma gandesc la gena, care ramane, nu stii din ce parinti provine.

Mami fericita de Raisa - 01.08.2010

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

in primul rand trebuie echilibru in familie. Eu as face asta Paula dar la noi echilibru e cuvant si stare, straine.
ce sa va zic:azi-noapte i-au luat carnetul la al meu sot,ghiciti pt ce:alcool. Evident urla ca eu sunt de vina,plecase nervos de acasa pe la 12 noaptea ca asa face el. Nu v-am povestit de mult,dar eu am si plecat de acasa cu copiii in decembrie cu depresii mari.Acum zice sa anulez Sibiul,zile de nastere,tot....pe copii nu i-a vazut de 2 zile ca ajunge cand ei dorm....lapte aseara nu aveam pt ei ca el e cu masina si banii,iar eu solo. A ajuns intr-un final pe la 10 fara un sfert si l-a aruncat peste poarta si a plecat,apoi iar a revenit....eu nu mai pot,nu mai inteleg nimic....



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


Sa-l ajutam pe Vladut

produse la bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Paula, ma intrebai de colici. Nu prea l-au deranjat. Cel putin nu noaptea.. Ziua mai plange dar se linisteste rapid. Mai ales la mine in brate :))

Despre adoptie nu stiu ce sa zic. Mi-ar fi frica. Mi-ar fi frica sa nu cumva sa fac diferente intre copii, sa nu se simta mai putin iubit, sa nu imi reproseze la un mom dat ca ii favorizeZ pe ai mei.. Plus ca nu ai cum sa ii stii bagajul genetic.
Poate par egoista dar..
As vrea in schimb sa am multi multi bani sa ii pot ajuta cumva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Fetele, legea cu adoptia e proasta rau,asta-i foarte corect, dar se schimba acum in primavara, dar niciodata cel putin de vreo 12 ani incoace de cand lucrez eu, legea n-a zis ca la divort copilul pleaca de la parintii adoptivi. Dupa adoptie, copilul devine copilul parintilor, nu mai conteaza daca e adoptat. E copilul parintilor, atat.
Oricum eu sunt in continuare terminata cand vin in contact direct cu copiii de prin centre, e atat de trist si de dureros, acum de cand am eu copii, numai cand ma gandesc la asta ma pufneste plansul.

Si, da, Denisa, ai zis cel mai bine, trebuie echilibru si armonie in familie cand iei o asemenea decizie pentru a fi toata lumea fericita.

Denisa Imi pare tare rau ca treci prin asa ceva, nici nu stiu ce sa-ti spun. O fi momentul sa vorbesti cu cineva din familie despre ce se inatmpla? sau ce sa faci? pentru mine siguranta ta si a copiilor mi se pare cea mai importanta acum. Restul, le rezolvi. Of, cat de greu trebuie sa fie. Tu esti puternica si stii ca nu poti lasa lucrurile asa, adica se poate muuult mai bine. Eu te imbratisez si iti doresc sa ai mintea limpede si sufletul impacat si sa gasesti calea, ca in momentul asta, cred ca tot pe tine pica sa faci ceva, pentru binele tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Denisa, cred ca trebuie sa vb cu el deschis,dar si cu familia ta.
nu e normal ce s eintampla.
nu e normal sa plece de acasa la 12 noaptea.
asa cum nu e normal sa nu isi vada copii. e o stare care nu face bine nimanui.
iti doresc multa putere, curaj si sa inveti sa te iubesti pe tina insati!

cu adoptiile, sotul nu e de acord.

vreau o gaina de tara! platesc oricat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Neata'

am intrat sa va urez un WEEKEND PLACUT !!!

diseara iesim cu gasca, organizare ad-hoc azi dimeata asa ca Matei merge la bunica si ramane pana maine cand ne intoarcem noi de la ski

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_Theo
Schiul nu s-a prins de mine iar de apa mi-e frica, nici gand sa reusesc sa inot.
....
Caci mi-as dori si inot, si schi, si ceva tenis.


mda, cam astea sunt si dorintele mele:

inot - eu am fost la un pas de moarte prin inec, cu tot tacamul, respiratie gura la gura, apa in plamani etc - asa ca imi e tare frica ...dar am reusit sa trec peste eveniment si acum inot in piscina acolo unde stiu ca pot pune picoarele jos oricand sa ma odihnesc ca doar nu am cine stie ce exercitiu...si Marius e in zona, daca se intampla ceva ma scoate afara rapid...
cu Matei tocmai de aceea merg la balaceala la aceasta varsta vreau sa se obisnuiasca cu apa si sa ii placa...deja se baga cu capul pe sub apa, ceea ce eu nu prea fac cu placere si entuziasm

tenis - am luat lectii 1 an, ma stiu cat de cat...mi-ar place sa gasesc mai mult timp pentru asta

ski - incercam acum

Paula a infia pentru mine este = cu a face cel mai mare bine posibil
iei un copil pe care proprii parinti nu l-au vrut si il doresti tu!!!
dar trebuie sa existe echilibru si armonie, intelegere si dragoste in familia in care este adus acest copil
daca puteti face asta, atunci jos palaria!

Paula, Ramo daca aveti chef haide-ti cu noi la Toplita...mergem dimineata si ne intoarcem undeva pe la praz

puteam fi noi, copii abandonati...nu e vina nimani ca se naste intr-o familie de milionari sau intr-o familie de cersetori...si oare cum am fi fost? ce sanse am fi avut in viata? acces la studii?
...gandurile aste imi trec mie prin cap si ii multumesc lui DD pentru tot ce am, pentru tot ce am reusit sa fac!




1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Denisa, daca ti-as da eu sfaturi, ar fi ca si cum ar rade ciob de oala sparta!!Singura diferenta e ca la noi, eu sunt buba, si sper sa pot sa ma controlez. La voi e un pic mai greu, ca tb sa vrea el sa faca sa fie totul bine.
Dar una peste alta, eu ma bucur ca i-a luat lui Calin carnetul. Poate asa sta mai mult cu voi si se potoleste. Dar din ce stiu eu, pt alcool la volan, e deja penal...sau nu? Nu a intrat in vigoare noua lege?

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

poze iarna 2011-2012

Mergi la inceput