Scarlatina...

Scarlatina... | Autor: dixie

Link direct la acest mesaj

Buna seara
am un baietetel in clasa I, care a fost diagnosticat cu scarlatina.

Am fost pe rand la medicul de familie (care l-a declarat suspect), apoi la Victor Babes si i-am facut pe rand exudat faringian (a iesit pozitiv streptococul betahemolitic de grupa A), analiza de sange si urina. Urina a iesit ok, iar analiza de sange cu mici modificari (care confirma in principiu scarlatina, dar nu sunt grave). Eruptia a fost usoara.

De cand m-am prezentat la Victor Babes mi-a fost prescris Ospen 7,5 ml la 6 ore, deja au trecut 24 de ore si eruptia se imbunatateste. Analizele de sange si urina au fost gata astazi la ora 15 la spital.

Le-am luat, mi-au confirmat diagnosticul si mi-au spus sa continui tratamentul cu Ospen. Evident ca nu doream sa raman in spital pentru injectii cu penicilina, dar am si semnat pentru asta cu Refuz internarea. Este evident ca daca se poate trata acasa, nu-mi doream sa raman acolo.

Acum tot citesc despre aceasta boala si intrebarea pe care mi-o pun este daca am gresit cu ceva ca n-am ramas. In multe locuri scrie ca trebuie internat copilul pentru izolare (asta se intampla si acasa, ca nu are frati, nu-l scoatem din casa, noi vom face analize), dar si pentru administrarea tratamentului intravenos.

E oare o mare diferenta intre intravenos si oral? Se asimileaza mai bine intravenos? Evident ca o sa urmam tratamentul cu sfintenie, doar ma intreb acum.

Daca aveti experienta.. dupa cele 10 zile de stat acasa, daca exudatul iese negativ inseamna ca tratamentul cu Ospen si-a facut efectul?

Daca mai aveti alte sfaturi...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Inteleg ca baietelul tau are o forma usoara de (posibila) scarlatina.

Ce-am inteles eu de la pediatrul nostru.. in ultima vreme formele de scarlatina sunt destul de des atipice.. multe trecand neobservate.
Si nu, pt formele usoare nu tb sa te internezi... s-au mai relaxat si pe la noi.




Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Eu am avut fetita internata la un an si jumatate pentru scarlatina. De fapt era tot o suspiciune si s-a dovedit ulterior ca nu avea sau avea o forma usoara pentru ca la analize noua nu ne-a iesit nimic iar ei i-au dat drumul mai devreme decat trebuia din spital. Ei nu ne-au spus ca fetita nu a avut boala dar nici ca ar fi avut-o nu aveau dovezi clare. Pe mine nu m-au lasat sa ma internez cu ea dar au avut grija sa-mi spuna ca ar putea face complicatii daca nu accept... bla, bla, bla, asa incat m-am speriat si am acceptat. In fine, am continuat tratamentul acasa dupa externare (au tinut-o doar 4 zile) si cred ca in spital nu i-au facut injectii pentru ca nu avea urme in sensul asta. I-au dat tratamentul tot oral. Eu zic totusi ca ai luat decizia buna, pentru ca daca as fi acum in situatia asta nu as mai interna-o. La doua saptamani dupa externare a facut varicela (luata din spital) si am tras mult mai mult cu varicela decat cu scarlatina. Eu as zice sa urmaresti evolutia si daca ti se pare ca ceva nu ar fi in regula sa mergi inapoi la spital. Dar stai linistita ca o sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

Buna Dixie,

vazand acest subiect deschis de tine nu m-am putu abtine sa nu raspund mai ales ca suntem patiti acum de curand cu baietelul meu de 6 ani....

astfel, noi in 23.12.2011 dupa ultima zi de gradi am fost la medlife pentru ca sebi avea gatul foarte umflat, cu o seara inainte avusese febra fff mare ce nu scadea cu nimic.. ...dr ne-a zis ca are amigdalele foarte umflate, mi-a dat ospen si ca, daca putem, sa trecem si pe la spitalul victor babes ca este o perioada cu mukte cazuri de scarlatina...a doua zi trebuia sa plecam la bunici in vacanta....fiind in drum spre casa ( bine ca s-a intamplat asa ), am intrat la camera de garda la spital si ne-a spus foarte clar ca are scarlatina si , la fel , ca si tie, ca daca vrem sa merga acasa, trebuie sa semnam pe propria raspundere....a fost o decizie FFFF GREA...se apropiau sarbataorile, il avem si pe cel mic acasa de 4 ani...si nu vroiam sa fie complicatii ce nu le putem gestiona...astfel incat in cele din urma am decis sa ramanem.....

pot sa zic ca nu mi-a parut rau si sunt convinsa ca am luat decizia cea mai buna...complicatiile am intels ca ar putea aparea la maturitate..ceva probleme cardiace...din cate stiu eu un tratament cu penicilina injectabila este remediul total!!!!

astfel noi am facut 7 zile tratament cu penicilina si la iesire cate doua doze de moldamin la medicul de familie ( una pe saptamana ).


in spitlm conditiile sunt foarte bune, tati venea mereu la noi cu bunattai si am petrecut sarbatorile la tv si facandu-ne un priten nou...vecinul de salon cu care sebi s-a imprietenit foarte bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mistic spune:

Buna!
Impartasesc si eu din experienta mea cu baietelul meu. A facut 10 zile tratament cu ospen (7 zile) si cu penicilina injectabil (3 zile, 1 la 8 ore parca). Apoi timp de 5 saptamaini moldamin (1 inj/sapt). Apoi, dupa 7 zile de la ultimul moldamin am facut din nou exudatul si analizele de sange specifice care sa-mi indice ca nu mai are nici urma de betahemolitic (ASLO, proteina C reactiva si fibrinogen). Streptococul asta nu moare decat la penicilina (ospen, penicilina, moldamin...) si tb sa te asiguri ca a murit :)
Noi nu am stat internati desi am avut o forma usoara dar am urmat acest tratament cu responsabilitate (initial a avuut ASLO 600 si la exudat a aparut betahemolitic tip A).
Daca streptococul asta ramane in corp da complicatii de reumatism...pb cu inima etc.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Multa sanatate, sper sa scapati repede.

Si fiica mea a avut acum 4 ani o forma usoara de scarlatina. Eruptia a disparut in maxim 2 zile, insa antibioticul trebuie luat. Daca a trrecut criza maxima cu febra 40, si reactioneaza bine la antibitioc, nu prea ai de ce s regreti decizia. Ai mei pitici au tot luat streptococul de la gradi, insa eruptia a fost o singura data. I am tratat mereu acasa si a mers fara intravenos. Daca ai posibilitatea sa tratezi acasa, atunci nu ai de ce sa iti faci griji.

Trebuie urmarit Aslo la cateva luni dupa tratament sa vezi daca e cazul de moldamin.


Aaa, la baiat a mers mereu ospen/ augmentin. Dar la Alexandra numai cu zinnat am biruit febra.

Mergi la inceput