Piersicute de iulie-august 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

carmen, merci. Am citit si eu acum pe dreptonline
E super daca se mentine asa.
fleurdelise, done

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80


Deci si daca stam un anisor se aplica aceeasi regula. Mai mult decat atat, daca revenim la serviciu pe la 11 luni, si intram in plata stimulentului, avem locul de munca asigurat pana la implinirea varstei de 2 anisori.

18 sapt +


Multumim Carmen pentru toate informatiile astea (ma rodeau de mult, dar mereu ma iau cu altceva in loc sa ma interesez de ce ma 'doare').
Din paragraful de mai sus inteleg ca si daca ne intoarcem la servici la 11 luni si 19 de zile (de ex), tot primim stimulentul de 500 RON pana cand face BB 2 ani?
Lunile se calculeaza incepand cu data nasterii lui BB, sau data la care iesim noi din concediul de nastere si intram in concediu de ingrijire copil?
Exista vreo informatie legata de data la care ar trebui sa anuntam angajatorul? (verbal am anuntat deja, dar scris - la HR - as mai astepta putin)
Scuze ca te capiez cu atatea intrebari...

Nu prea m-am lamurit cu prima aia, dar la noi parca auzisem ca se da un salariu mediu / unitate, nu stiu daca se mai calculeaza in functie de veniturile celui care o primeste.

Ali24, si mie mi se pare uneori ca il simt la exterior, dar de multe ori se dovedeste a fi doar pulsul meu. Oricum, la interior a fost si al meu un mare miscacios azi... nush ce l-o fi apucat (ieri n-a dat nici un semn toata ziua, dar si-a luat revansa azi )
Sa aveti o seara faina fetelor.

17+
MTHFR - A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

fetele voi la cat timp ati simtit primele miscari?
ca eu ma tot concentrez si nimic

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

ca-mila la mine a miscat pe la 13-14 saptamani de s a minunat toata lumea.,chiar si eu.dar la mine e al 2-lea bebe si atunci misca mai repede.la primul bebe cred ca de pe la 16 saptamani incolo

17+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

ali multumesc, mai am de asteptat putin pana s-o simt. Abia astept
Ai reusit sa-ti faci programare la Tau?


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fleurdelise, esti f norocoasa ca poti ajunge in Cuba in curand. Eu sunt innebunita dupa destinatiile exotice, doar ca ele sunt f departe de RO si drumul este cumplit de lung (dar bineinteles ca asta nu este un impediment ; am ajuns si noi in 2 locuri minunante si inca ma mai minunez cand ma uit la poze si mi se pare ceva exceptional).
Banuiesc ca tu faci cateva ore din Canada pana in Cuba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Fetelor, ce mult scrieti. Abia va mai pot urmari.
Multumesc fetelor care studiaza legislatia. Eu inca nu mi-am facut timp sa citesc, desi ar trebui.
Balanta, si eu sunt de parere ca e important sa stau 2 ani acasa (mai ales ca nu am ce face cu copilul nici macar la 2 ani avand in vedere cat de putine crese exista). Insa mi se parea aiurea ca angajatorul sa nu fie obligat sa ne ia inapoi. La serviciul meu oricum nu prea conteaza. Castig foarte putin si daca chiar nu mai am unde sa revin, gasesc eu altceva pana la urma. Eram mai stresata inainte de nastere sa nu cumva sa am intrerupere in conitnuitatea veniturilor si sa imi afecteze indemnizatia si asa mica. Dar dupa cei 2 ani...cum va fi sa fie...
In cu totul alta ordine de idei, azi am papat o gramada:
-de dim croissant cu cioco si lapte (cand mi se mai facea rau dim imi trecea de la asta si de atunci nu am mai schimbat meniul)
-la serviciu douc chifle cu almette si cu ardei gras
-un iaurt mare
-inca un croissant cu cioco
- salata orientala (o portie mare)
- suc dintr-un grapefruit si o lamaie
Nu cred ca ma culc pana nu pap un pic din supa de rosii de aseara. Noroc ca doar lichid.
Ada, initial cand ai zis de 2000 mi s-a parut OK (am raportat la mine), dar vorbind de un ofiter anti-drog e penibil de putin. Bine ca e de acord sa intre el in concediu si bine ca ai incredere ca se va descurca cu bebe.
Va pup si va doresc noapte buna de pe acum, ca nu stiu daca mai gasesc energia sa scriu. Planuiesc un dus si apoi lenevitul in pat pana adorm.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Niccostea, toate perioadele se refera la varsta lui bebe. Deci cand bebe are 11 luni si ceva, ne putem intoarce si bebeficiem de stimulent. Legea nu spune exact cu cat timp inainte, zice inainte de implinirea varstei de 1 an.

Nu exista o data la care sa anunti angajatorul, insa cu cat o faci mai repede, cu atat mai bine pentru tine, pt ca te pui la adapost de orice s-ar putea intampla (ex concediere). Iti trebuie o adeverinta de la medic prin care sa ateste starea de graviditate.

Pe contractul colectiv erau 2 beneficii, si salariul mediu pe unitate, care nu are legatura cu veniturile tale. Se calcula prin insumarea tuturor salariilor de incadrare impartit la numarul de salariati ai companiei (sau, dupa caz, fiecare isi stabilea o formula). Si acea prima de maternitate care avea legatura cu salariul de incadrare. Practic oricat de mica ar fi fost indemnizatia de maternitate (85%), veniturile noastre ar fi fost urcate la salariul din contract.

Eu l-am simtit pe bebe pe la 15 sapt, dar parca timid asa. Apoi, pe la 16 sapt am inceput sa simt ca niste batai foarte puternice de inima (si sigur nu era pulsul :)) sau ca o bula mare de aer care se plimba prin burtica, iar acum, incepand de pe la sapt 17, nu stiu cum sa descriu, dar este inconfundabil... imi trage niste picioare de imi sare burtica :)))), cand nimereste vezica tre sa ma duc instant la baie. Iar cand se intinde sau se intoarce, imi apare o galma pe burta si simt ca mi se taie rasuflarea. Dc sunt in picioare, obligatoriu tre sa ma asez... e minunat

18 sapt +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Ce am mancat azi:
- un fresh de potocale
- o cana iaurt + jumate felie paine
- o cafea indulcita cu miere (bauta fortat, pt motive de constipatie)
- o felie paine cu zacusca
- ciorba perisoare
- 1 mar si o para
- 75-100 grame kaizer cu mustar si jumate felie de paine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Ali,Lucas a inceput de la 4 ani jumate cu fotbalul.Important e sa-i placa si sa-l vezi ca se integreaza in echipa.La noi este echipa mica,reclama - reclama mascata se cheama si sunt cupii pina la 6 ani.Au avut deja si turneu de fotbal cu alte echipe si a fost cel mai fericit.
Depinde de copil,ce sa zic.Prietenul lui care e cu 8 luni mai mare vine la fotbal,dar sta tot pe margine ca nu-i place.Parintii insista,dar el nu vrea.
Eu as zice sa incerci.

Abia astept sa simt si eu tumbe...ca pina acum sunt doar asa bulbuci.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



17 sapt

Mergi la inceput