BRAVO ADRIANA -Delfinasi de iulie-august 2010 (47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Bumblebee la V al meu nu e asa de rau, doar in jurul guriteti apar petele. Prima data mi s-a parut ca au fost dupa ce mancase rosie (acum o luna). Nu i-am mai dat de atunci, dar vad ca tot apar. Eu ma gandesc sa incerc intai la homeopat ca ei dau tratamente mai blande. Daca nu-i trece, mergem si la derma.

Doamne ajuta sa nu fie niciun cod de vreme rea saptamana viitoare!

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilinca79

Bumblebee la V al meu nu e asa de rau, doar in jurul guriteti apar petele. Prima data mi s-a parut ca au fost dupa ce mancase rosie (acum o luna). Nu i-am mai dat de atunci, dar vad ca tot apar. Eu ma gandesc sa incerc intai la homeopat ca ei dau tratamente mai blande. Daca nu-i trece, mergem si la derma.

Doamne ajuta sa nu fie niciun cod de vreme rea saptamana viitoare!

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)





Sa-l ajutam pe Vlad!!
Suc de NONI - Pt. Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilinca79

Cris Doamne ajuta sa aiba efect tratamentul. Cum ti s-a parut domna dr.? Cred ca o sa merg si eu, ca Victor tot are asa ca si Isa niste pete rosii pe la gurita. L-am dat cu crema de galbenele dar ii tot reapar.


aseara cand am intrat in casa mi s-au inmuiat picioarele , Isa ca de obicei a fugit la mine la usa s-o iau in brate dar ii ardeau obrajorii ca focul , petele erau atat de pronuntate si una din ele era atat de uscata ca ii crapase pielea pana la sange . la farmacie nu aveau nimic din ce am cerut eu asa ca am fugit prin viscol pe centru sa caut un mag naturist unde am gasit crema de galbenele weleda la 7 euro tubulet de 25 ml si esenta de pin la 10 euro 10 ml . azi pare mai bine, dar ieri nici nu ma lasa sa ma apropii de obrazul ei, ca mama se pare ca a terorizat-o cu stersul nasului . si ca sa avem de toate, saptamana trecuta am terminat sticluta de ulei de peste si de vineri a inceput piticotul cu febra (38, dar cu mainile congelate, asa m-am prins si i-am pus termometrul), treziri in urlete noaptea, pumnii in gura, mucii pana la brau, lacrimi peste tot . esenta aia de pin e chiar buna (eu cautam de fapt ulei de camfor ca stiam ca aveam la Maria cand era mica, dar aici mi-au spus ca e mult prea puternica ptr un copil, chir si cea de eucalipt nu e indicata, dar cea de pin e anume ptr copii mici), am picurat pe perna si pe catelul pe post de perna si in toata camera era un aer placut, descongestionant... sa vedem cum evolueaza petele Isei, pe mine ma dispera ca deja sunt mari si cu probleme daca crapa pielea. sapt trecuta am mai incercat o crema de bb ptr piele sensibila si intr-o ora nu stiam ce sa-i fac ca se inrosise rau de tot... daca in 2 zile nu vad ameliorari, merg iar la dr cu ea

bumble
, operatiunea adormit fetele una pe alta s-a stopat din motiv de raceala . o noapte o luam pe Maria cu noi, una pe Isa, sa se odihneasca si mama si sa le si separam putin macar cand dorm...


Isa = parfum de fericire - 2012 (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Imi place ce vorbiti voi de MI3 cand nu a avut loc MI2....si vad ca si la asta fetele dau semne sa se rareasca ....eu inca sper ca vine toata lumea....

Bumble, m-am uitat acum pe yahoo si inca cateva site-uri cu vreme, am vazut prognoza pana joia viitoare. Arata -2,-1 grad ziua si noaptea -7, -9 grade. Deci nu mai e asa frig. Cat despre ninsoare apare joi "light chances". Oricum Sibiul e intr-un fel de depresiune si nu are asa fenomene meteo "tari", gen ingheturi sau viscole....Astea sunt doar prin S-E.
Daca asa va fi -1,-2 grade si cu zapada, e perfect din punctul meu de vedere ca putem iesi si afara sa ne plimbam.
cat despre drumurile spre Sibiu- inclusiv cele dinspre S, vor fi cu siguranta curatate pana atunci..mai sunt 10 zile si codul galben e pana pe 12 cel tarziu prelungit.
Oricum eu nu concep sa nu ne vedem.... deabia astept...ii tot zic Larisei ca ne intalnim cu delfinasii . Chiar si Paul a inceput sa ii vb despre asta. Am si pus-o pe mama sa ne trimita patul pliant de la munte

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

seara buna dragelor!

La multi ani Dana!! sa fii sanatoasa, fericita si sa ai parte numai de bucurii

eu am adormit gaza, acu stau si rontai niste seminte. astept sa mi se incarce un film.

azi am mancat varza murata am gasit la magazinu de turci parca ma uns pe suflet!!! acu is mai happy

sper sa isi revina vremea si sa puteti ajunge toate la MI 2 . abia astept sa vad poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Salut
Nu mai stiu daca am mai scris azi sau nu...
Si lui Raul i-au iesit niste pete rosii in obraji. Eu cred ca sunt de la frig, ca am tot iesit afara si cand erau -15 grade. Nu l-am dat cu nimic, ca nu pare sa-l deranjeze.
In continuare ne luptam cu niste mucisori, si ed ieri si cu un pic de tuse. Dar noaptea doarme dus, nu ma agit prea tare inca.

Nici eu nu sunt f multumita de comunicarea lui Raul, mai ales daca fac comparatie cu Raisa care repeta orice cuvant...dar asta e ritmul lui. Are in vocabular cam 15 cuvinte, care stiu ce inseamna, dar uneori le stalceste si pe alea destul de bine, noroc ca stiu la ce refera...
Eu nu ma stresez inca...Intelege ce-i spun, face ce-i zic ( nu intotdeauna, bineinteles), dar degeaba insist, ca nu repeta dupa mine...decat cand vrea.

Acum suntem la capitolul olita. Sta pe ea, dar ce ma enerveaza pe mine, e faptul ca isi baga mainile inauntru...nu stiu cum sa-l dezobisnuiesc...

Cand mergem afara, nu mai vrea sa umble singur!!!. Asta ma termina. Am ajuns din nou sa luam caruciorul. Cand iesim afara, se posteaza in fata mea si ridica mainile sa-l iau in brate. Asta de bunicul lui i se trage, care il poarta mereu in brate. Eu il mai prostesc si ii spun ca mergem la hinta si atunci vine, asa caine -caineste. Dar pb e ca tb sa-l duc la leagan, ca nu-mi place sa mint copilul. Daca nu-l iau in brate, se arunca pe jos. Azi m-am enervat si l-am lasat acolo, dar era zapada si dupa 30 de sec am vazut ca nu cedeaza si a tb sa ma duc sa-l iau!! Ce ma fac cu el? Ciudat e ca, daca suntem in mall, sau in magazine merge singurel, nu vrea in brate...



Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

poze iarna 2011-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Ilinca, am fost la Nitu- ca ea e pediatru, cu competente in homeopatie. Cealalta de care ziceai tu e medic pneumoftiziolog cu competente in homeopatie. Plus recomandarile de pe net pt Nitu. A fost foarte ok, blanda si prietenoasa, nu am avut de asteptat. Mi-a pus o gramada de intrebari, mi-a rec farmacia din Zalau unde auzise ca se mai gasesc homeopate (eu nu stiam de ea). Stiind ca sunt din Zalau, mi-a si dat medic pt mai tarziu, sa le am in casa, pe cand intra V in colectivitate, daca va raci, ca sa nu mai fac un drum pana la ea. Mi-a zis sa o sun dupa 2 sapt de tratament, sa ii spun cum suntem. A fost f amabila, mi-a zis ca daca nu raspunde sa ii trimit sms, sa ii spun ca e vorba despre V si ma suna ea cand se elibereaza. Am apreciat mult chestia asta. SI mi-a placut ca a fost increzatoare, mi-a zis ca va fi bine, ca sigur il va ajuta tratamentul. Sper si eu!

Ramona, bafta pe maine! Abia astept sa aflam si noi ce se ascunde in burtica!

Si astept MI-ul!!! Astept sa va vad! Sper sa fie vreme prietenoasa!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Cris, sper sa functioneze mega super bine tratamentul!!!!!

Rodyka, pupam pe Isa, sa ii treaca repede....dar eu nu am inteles de la ce au aparut. Poate ca nu ar fi rau sa va vada un doctor.

Eladeea, cum mai sunteti?

Cristina, petrecere frumoasa la botez si sa va traiasca finutul! Si sa va fie cu noroc mutarea ..si acomodare cat mai rapida la toata familia!!! Te asteptam la MI3.
Si pe Rodyka la fel. Si pe kata....uite ce lista am facut deja.....
dar eu cred ca vara e si mai greu sa ne intalnim, ca fiecare pleaca in concedii sau are nunti sau zile de nastere a delfinasilor...ca sa nu mai zic ca pensiunile la mare sunt ocupate cu mult mult timp inainte....preturile sunt cele mai mari in august.....deci nu sunt optimista cu sansele pt MI3

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Paula, nici lui Vlad nu prea ii place sa umble pe afara- ca e mai gros imbracat, cred ca de aia. In schimb azi numai pe jos a vrut la dr si in mall (am uitat caruciorul acasa). Desi nu a dormit la amiaza, era ca un pepsi, fugea in toate partile, la fantana. Ii ziceam "Vlad, pleci? Mama ramane aici" (noi mancam). El imi zicea si imi facea "pa" si dus era. Tare figura e!

Cu petele- da, stiam ca pot fi si de la frig. Cand V a avut pata pe gat, apoi pe piept, nu i-an trecut decat cu tratament de la dr (desi incercasem cu un pic de bepanthe, baie cu tarate).

Cu vorbitul- Vlad vreo 20 de cuv are (nu le zice corect), dar stiu ce zice. Mie mi se pare ok, adica ne intelegem, imi arata ce vrea, ma duce unde vrea. Nu imi fac griji. Mi-am facut destule cu neumblatul.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Off, in vara va fi greu, ca majoritatea cred ca vom lucra.. dar un weekend in centrul tarii nu suna rau deloc.

Alice, Nu ne mai bagam la bb2. Acum pe cand incepe sa fie un pic mai usor, ca se mai joaca singur, ca ne mai intelegem, nu as avea puterea sa o iau de la capat...



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput