Retete sanatoase pentru copii sanatosi (concurs)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutzasibiu spune:

-PESTE CU LEGUME LA CUPTOR-

Ce poate fi mai bun pentru copii decat pestele?Carnea de peste contribuie la sanatatea copiilor si aduce un aport de proteine si vitamine benefice pentru dezvoltarea cardiovasculara si a sistemului nervos. Pestele este si o sursa de vitamina D si omega 3,de aceea eu ii gatesc fetitei mele peste de 2 ori pe saptamana.Folosesc pastrav proaspat(viu)deoarece mi se pare cel mai sanatos peste si cel mai potrivit pentru varsta ei(2 ani) si nici nu este asa de gras.Ca sa ii pastrez proprietatile nutritive,eu aleg sa il gatesc la cuptor cu legume in tava.
Reteta este urmatoarea:
INGREDIENTE:
-Pastrav proaspat =2 buc
-Morcovi 3 buc
-Ceapa alba 3 buc
-Rosii 2 buc
-Ulei de masline 50 ml
-Piper negru 0.5 lingurite
-Sare 1 lingurite
-Busuioc uscat 1 lingurite
-foi de dafin= 2 buc
Pasi de urmat:
1.Curatati pestele , spalati bine si sarati putin. Cat pregatiti legumele lasati sa se marineze cu sare, daca aveti mai mult timp pentru pregatirea mancarii puteti lasa pestele cu sare vreo 1-2 ore.

Curatati si spalati morcovii, ceapa si rosiile.

2.Taiati morcovii rondele.

3Ceapa se taie fideluta dar mai mare.

4.Intr-un bol adanc puneti morcovii, ceapa si rosiile taiate felii groase, puneti sare, piper, busuic foi de dafin si ulei.

Amestecati bine. Aceasta va fi compozitia de legume.

5.Intr-o tava putin adanca aranjati legumele.

6.Taiati pastravul bucati sau doar capul si coada , dupa preferinta(puteti lasa si pestele intreg). Aranjati pestele peste legumele din tava, ungeti cu putin ulei sau maioneza deasupra(eu mai ung cu mustar-este un secret, ca sa faca o crusta frumoasa la coacere).

Lasati la cuptor aproximativ 1 ora sau o ora jumate, in functie de puterea cuptorului.

7.Cand se rumeneste, incercati cu o furculita legumele daca s-au copt.

8.Pestele se serveste atat rece cat si cald.

Nu este o reteta prea complicata dar este foarte gustoasa,hranitoare si sanatoasa.
P.S AM TRIMIS SI POZA.SPER SA APARA CURAND SA VEDETI CE BINE ARATA IN TAVA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutzasibiu spune:

ACUM SI CEVA DULCE,
- ECLERE CU CIOCOLATA SI FRISCA,CU UMPLUTURA DE VANILIE-

Ingrediente:
-pt aluat:1 cana apa(250 ml),100 grame unt,200 gr faina,1 varf lingurita praf sare,2 linguri ulei,5 oua
-pt.umplutura de vanilie:500 ml lapte,3 linguri amidon de porumb,150 gr zahar,1 baton de vanilie,3 galbenusuri ,50 gr unt
-pt ornat:5 linguri de cacao,100 grame unt,100 grame zahar,o lingurita esenta rom,smantana dulce(500 gr),4 linguri zahar pudra,un plic zahar vanilat.
MOD DE PREPARARE:
-aluatul:se pune apa pe foc cu untul si uleiul si sarea iar cand incepe primul clocot se trage de pe foc si se adauga faina dintr-o data,amestecand continuu.se pune inapoi pe foc pana se desprinde compozitia de pe vas.se lasa sa se raceasca si apoi se incorporeaza ouale pe rand,pana devine o compozitie cremoasa.se pun in tava batoane de grosimea a doua degete(cu ajutorul unui cornet).tava nu se unge,deoarece ele au ulei si nu se lipesc.se lasa in cuptor la foc mai mare,la inceput,ca sa se umfle,iar apoi la foc mai mic,pana se rumenesc si se fac ca niste coji.
-crema de vanilie pt umplutura:se pune laptele la fiert(500 ml).separat se amesteca galbenusurile cu zaharul si amidonul si se adauga peste lapte amestecand in continuu.se pune la sfarsit un baton de vanilie si untul si se amesteca bine.
-frisca de casa:bateti smantana(500 gr) la viteza mica cu mixerul si cand observati ca incepe sa creasca, puneti treptat cu lingura zaharul pudra(4 lg) si cel vanilat(1 plic), iar apoi dati mixerul la o viteza mai mare pana devine ca o spuma tare.se pun la sfarsit 2 pliculete intaritor de frisca din comert si se bat inca putin iar apoi se da la frigider.
-ciocolata:se pune pe foc un pahar cu apa(100 ml) cu 100 gr unt si 100 gr zahar pana clocoteste.apoi se adauga cacao(5 lg) si se lasa pana scade si devine cremoasa,amestecand incontinuu ca sa nu se prinda.se ia de pe foc si se adauga esenta de rom si este gata!se lasa la racit.
Se iau cojile de eclere si se taie pe o parte,se pun 2 linguri din crema de vanilie,se inchid,iar deasupra se orneaza cu frisca(cu un cornet)peste care se decoreaza( cu o furculita introdusa in ciocolata),facandu-se ca niste firisoare peste frisca.
Am pus si poza!Ies delicioase si familia mea le mananca cu mare placere!Spor la gatit si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crialex06 spune:

Broccoli gratinat

Avem nevoie de:
-broccoli(1 mare sau 2 mai mici)
-cascaval
-3 oua
-200 gr smantana

Punem un vas cu apa la foc,iar cand apa incepe sa fiarba se pun buchetelele de broccoli desfacute in prealabil,si se lasa cam 10 minute.
Dupa ce broccoli a fiert,lasam la scurs intr-o sita 30 minute.

Cascavalul se rade,iar ouale se bat bine,intr-un castron,cu smantana.

Dupa cele 30 minute in care am lasat broccoli la scurs,luam un vas yena,il ungem cu unt,asezam buchetelele de broccoli pe fundul vasului,presaram cascavalul ras si turnam amestecul de oua cu smantana.

Dam la cuptor,primele 20 minute lasam focul mai mic,apoi mai lasam 10 minute cu focul putin mai mare pt a se rumeni frumos.

Aceasta este reteta simpla,de baza,dar se mai pot adauga si alte legume,sau chiar si carne taiata bucatele,in functie de preferintele fiecaruia.

Baietelul meu,un mare mofturos si nemancacios de fel,adora broccoli preparat astfel,ba chiar,as putea spune ca este mancarea lui preferata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeabacau spune:

Jeleu cu fructe

1 l de suc de portocale
1 banana
1 portocala
1 mar
1 para
1 caisa
1 plic de gelatina

Se pune sucul de portocale pe foc pana incepe sa fiarba,apoi se adauga miere.Gelatina inmuiata in putina apa se amesteca cu sucul de portocale fiert si racit.
Se tapeteaza o tava dreptunghiulara cu folie de plastic si se aseza fructele in straturi,adaugand la fiecare strat cate o lingurita de miere,apoi se toarna sucul de portocale deasupra.Se baga la frigider pentru 4 ore,dupa care de indeparteaza folia si se serveste pe un platou.
Este o reteta simpla si pe placul copiilor:).[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/687/00542.jpg/][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

NU UITATI: pentru ca fotografiile sa fie luate in considerare acestea trebuie trimise la adresa andraf@desprecopii.com



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

PASTUTE

Baietelul meu adora pastulele facute de mine.
Eu ii cumpar paste in forma de stelute (din acelea mici).

Se pun pastele la fiert.
Cand sunt fierte se strecoara de apa si se clatesc in apa rece.
In craticioara punem un ou crud, o bucata de branza, un pic de unt, si o felie - doua de sunca taiata marunt;
Se amesteca impreuna cu pastele la foc mic pana cand capata consistena.
Cand sunt aproape gata adaugam si un pic de smantana.
Sunt delicioase (sau cel putin asa afirma juniorul meu care ar manca non-stop)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinavcr1980 spune:

Briose bicolore
Ingrediente:
2 oua mari
80 de g unt topit
150 g zahar tos
1 pachet praf de copt
160g iaurt
250 g faina
1 varf cutit sare
1 lingurita cacao
zahar tos si ciocolata rasa pentru ornat


Mod de preparare:
Ouale se bat cu zaharul pana ce acesta din urma se topeste. Se adauga sarea,untul topit ,iaurtul,praful de copt,faina si se amesteca bine.
Aluatul rezultat se imparte in doua cantitati egale,intr-una se pune o lingurita de cacao si se amesteca foarte bine.
Se pregateste forma de briose.
Cu ajutorul unei lingurite se umple jumatate de forma cu aluat alb si jumatate cu aluat cu cacao.
Se coc 20 de minute la 180 de grade in cuptorul preincalzit.
Se scot pe o farfurie,si cat sunt calde se pudreaza cu zahar si se aseaza ciocolata rasa pe fiecare briosa.
Pofta buna!
Alta reteta sanatoasa pentru copii este cea de Nuga de casa.
Ingrediente
400 g alune crude
250 g zahar
150 g miere de albine
1 si ½ lingura glucoza
2 albusuri
125 ml apa
1 lingurita zahar vanilat
Vafe sau foi de napolitane
Preparare
Se incalzeste cuptorul,se pun alunele si se lasa 8 minute la 200 de grade.
Cand s-au prajit alunele se inchide cuptorul dar pe ele le lasam acolo pt a ramane calde.Pregatim siropul.Se amesteca mierea,zaharul,glucoza,se pune apa,se amesteca si se aduce la feirbere.
Se bat albusurile spuma cu un praf de sare.
Cand siropul este fiert se toarna peste albusuri si se mixeaza.Mixam 10 minute apoi se adauga vanilie.Adaugam alunele fata coaja(coaja a fost scoasa inainte de a le pune in compozitia noastra) si amestecam.Foile de napolitane sau de vafe se intind intr-o tava,se rastoarna compozitia peste ele apoi se acopera tot cu napolitane sau vafe.Se lasa sa stea peste noapte.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

danutzasibiu - "PESTE CU LEGUME LA CUPTOR"

www.desprecopii.com/Images/Upload/dn12.jpg" border="0">

danutzasibiu - "ECLERE CU CIOCOLATA SI FRISCA,CU UMPLUTURA DE VANILIE"

www.desprecopii.com/Images/Upload/dn2.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

crialex06 - "broccoli gratinat"

www.desprecopii.com/Images/Upload/cr.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

alinavcr1980 - "Briose bicolore"

www.desprecopii.com/Images/Upload/av1.jpg" border="0">

alinavcr1980 - "Nuga de casa"

www.desprecopii.com/Images/Upload/av2.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput