Retete sanatoase pentru copii sanatosi (concurs)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Angie.C spune:

1.O budinca care se poate cosuma atat dimineata cat si seara. Ingredinetele sunt pentru o singura portie

Budinca de mei cu prune uscate si mere
2 linguri de mei fiert 20 de minute
1 lingura de quinoa fiarta 20 de min (optional)
4-5 prune uscate rehidratate peste noapte in apa
1 lingura de stafide
1 lingura de fulgi de cocos
1 mar
un praf de vanilie
Toate se dau in blender pana se formeaza o pasta si se aseaza in tava/forma. Se da la cuptor pt 20-30 de minute

2. Bombonele sanatoase (reteta originala apartine altcuiva, eu doar am mai adaptat-o dupa gustul baiatelului meu)
5 linguri de fulgi de ovaz
2 linguri de merisoare uscate
2 linguri de caise rehidratate peste noapte in apa
2 linguri de nuci macinate
2 linguri de stafide
2 linguri de migdale macinate
1 lingura de faina de canepa
miere dupa gust, apa cat pentru a se forma o pasta pt modelat
Se pune totul in blender pana se formeaza pasta. Din ea se modeleaza bilute care se tavalesc prin nuca de cocos sau prin pudra de roscove.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

lumi_ni_ta - "Chec cu rahat si cacao"

www.desprecopii.com/Images/Upload/lumi1.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Angie.C - "Budinca de mei cu prune uscate si mere"

www.desprecopii.com/Images/Upload/agbud.jpg" border="0">

Angie.C - "Bombonele sanatoase"

www.desprecopii.com/Images/Upload/agbom.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_tudor spune:

Indraznesc sa ma inscriu si eu in acest concurs in care am vazut doar retete minunate si delicioaseeeeee iar pe unele cu siguranta le voi incerca .
O idee geniala, de a aduna retete pentru copii intr-un singur forum, gasesti multe idei bune #61514;.Multumim!
Eu va propun : Papanasi cu branza de vaci

Este o reteta pe care o adoram toti membrii familiei, si pe care o fac pentru baietelul meu tot timpul.
Ingrediente:
500 gr branza de vaci
2 oua
4 linguri de gris
3 linguri de faina
Putin zahar(eu pun cam un pumn)
.
Mod de preparare:
Toate ingredientele se amesteca si se fac bulgarasi.
Se pune apa cu putina sare intr-o cratita, iar cand da in clocot se pun papanasii, se trage focul si se lasa la fiert pana se ridica deasupra(cam 10 minute).- Papanasii se scot repede din apa dupa ce au fiert sa nu se umple cu apa.

Intr-o tigaie sau tava se prajeste pesmetul cu putin ulei dupa care amestecam papanasii in el.

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_tudor spune:

A doua reteta pentru copii ce v-o propun este una din dulciurile mele de suflet. Foarte usor de facut si cu o savoare absolut minunata.

Budinca de gris
Ingrediente :
4 oua,
4 linguri zahar,
7 linguri gris
1 praf de copt,
1/2 l lapte,
1 zahar vanilat sau esenta vanilie si 2 linguri zahar pentru indulcit laptele.

Mod de preparare:
Separam galbenusurile de albusuri. Intr-un bol, mixam galbenusurile cu 4 linguri zahar, adaugam grisul si praful de copt. In alt bol, batem albusurile pana se transforma intr-o spuma tare. Apoi le amestecam . Tapetam o cratita de marime medie cu unt si faina si turnam cu grija aluatul in cratita si il bagam la cuptor. Cat se coace, incalziti 1/2 l lapte pe care il indulciti cu zahar, adaugati si zahar vanilat sau esenta de vanilie.
Cand e gata coapta, o scoatem de la cuptor, o lasam putin sa se raceasca si turnam peste budinca laptele indulcit, cate putin dandu-i timp sa se absorba.
Pofta buna copii mici si mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_tudor spune:

Salata de fructe.
Pare o reteta banala, insa atunci cand vrem cu orice pret ca micutii nostrii sa manace fructe, pentru ca sunt foarte sanatoase si importante in alimentatia lor , facem orice, Asa ca, va propun o salata aranjata special pentru copii mofturosi dar sanatosi(eu am reusit astfel sa-l fac sa manace pentru prima data kiwi #61514; )

Ingrediente:
1 banana
1 kiwi
1 portocala

Mod de aranjare:
Le ornam in forma de palmier;
Se taie banana pe lung in jumatate si se pune pe o farfurie, (jumatatea), kiwi-ul se taie feliute si se fac frunzele palmierului, iar bucatile de portocala le asezam la baza palmierului.
Poza spune mai multe decat pot eu explica, asa ca va invit la un desert delicios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankamario spune:

Chec aperitiv savuros


Ingrediente:
1 dovleac de marime medie, 2 morcovi, 2-3 fire de ceapa verde,2-3 catei de usturoi, o legatura patrunjel, o legatura marar, 200 gr branza de vaci, 200 gr branza de oi, 4 oua, o lingura smantana,100 gr sunca,1/2 cana de ulei 4-6 linguri de gris,1/2 pliculet de praf de copt, sare, piper.
Mod de preparare:

Se curata dovleacul si se da pe razatoare. Se presara putina sare pe el si se lasa cam 10 de minute, apoi se stoarce bine si se aseaza intr-un castron mai mare. Adaugi sunca taiata cubulete mici, si branzeturile maruntite fin. Pui morcovii dati pe razatoarea mica, ceapa si usturoiul tocate marunt. Amesteci bine, adaugi galbenusurile, uleiul, grisul, smantana, praful de copt si patrunjelul si mararul tocate marunt. Condimentezi cu sare si piper , dupa gust si apoi incorporezi usor albusurile batute spuma tare. In cazul in care amestecul este prea subtire, mai adaugi gris.
Torni compozitia intr-o tava de cozonac unsa cu ulei si tapetata cu hartie de pergament si o introducu in cuptorul preincalzit pentru aproximativ o ora pana se rumeneste frumos. Se poate servi atat calda cat si rece alaturi de cartofi natur sau de salata verde cu castraveti.
Este un chec deosebit pe care baietelul meu il adora! Este foarte binevenit daca aveti un mofturos la masa care nu prea adora legumele sau branzica! Va doresc pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankamario spune:

Pizza deliciu pentru copii


360 g faina, 210 ml apa, sare, 1/2 cub drojdie,sunca de pui, O conserva de ton, cascaval ras, boabe de porumb, ciuperci, oregano, piper alb, putin malai, rosii cherry.

Se face aluatul din faina, apa , sare si drojdie si se lasa la crescut( se poate folosi masina de facut paine pe programul de framantare si crestere). Se intinde o foaie rotunda cu grosimea mai mica de 1/2 cm.Inainte de a o aseza in tava pentru copt se presara putin malai in tava.
Pe aluatul pus in tava se intinde putina pasta de rosii, apoi se pun: sunca de pui taiata cubulete, tonul(scurs de ulei),cascavalul ras, boabele de porumb, ciuperci, feliute subtiri de ardei si ceapa, oregano si piper. La final se pune cascaval ras din abundenta si se orneaza cu rosii cherry. Aceastea desi sunt mici dau un gust bun, dulceag pizzei.
Se scoate din cuptor cand marginile blatului de pizza devin aurii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankamario spune:

Pantispan cu anans


Ingrediente: 10 oua, 10 linguri de faina, 10 linguri de ulei,10 linguri de zahar, 10 linguri de lapte sau apa, un plic praf de copt, un compot de ananas SunFood, o lingura cacao, esenta de vanilie, un praf de sare.

Mod de preparare: Galbenusurile se bat cu 5 linguri de zahar pana ce devine o crema, apoi se adauga laptele, uleiul, faina, esenta si se amesteca pana la omogenizare completa. Se parat se bat albusurile spuma cu un praf de sare si cu cele 5 linguri de zahar ramase. Se stinge cu putina zeama de lamaie praful de copt si se rastoarna peste compozitia initiala, apoi se adauga albusurile si se amesteca foarte lent, de jos in sus pentru omogenizare.Intr-o tava unsa cu ulei si tapetata cu hartie de pergament se toarna 90% din compozitie, iar in cei 10%se adauga lingura de cacao si se amesteca pana ce aceasta se omogenizeaza si apoi se toarna in tava in diferite modele.
Ananasul se aseaza deasupra compozitiei in diferite modele, apoi tava se baga in cuptorul preincalzit pentru 45-50 minute pana devine aurie! Se taie si se orneaza dupa imaginatia fiecaruia! Pofta buna! Merita incercata! E pur si simplu delicioasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

iulia_tudor - "Papanasi cu branza de vaci"

www.desprecopii.com/Images/Upload/ipap.jpg" border="0">

iulia_tudor - "Budinca de gris"

www.desprecopii.com/Images/Upload/ibud.jpg" border="0">

iulia_tudor - "Salata de fructe"

www.desprecopii.com/Images/Upload/isal.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput