cat mai costa o bona in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nu sunt convinsa ca e angajata cu carte de munca daca ti-o gaseste agentia ... Sau in orice caz, nu tu ii platesti cotizatiile la stat. Mai ales ca se practica sistemul "vine, sta 2-3 luni, apoi pleaca si se angajeaza in alta parte, prin aceeasi agentie". De ce ? Ca agentia sa ia comisionul de cat mai multe ori, pt ca il ia pe "plasament", nu pe toata durata cat sta bona angajata la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

eu sunt uimita de cat de greu e sa gasesti o bona, am tot sunat pe unele si desi la inceput spun da, sigur ca da sunt disponibila oricand apoi nu mai vin sa ne intalnim sa stabilim detaliile, sunt ingrozitor de neserioase.
de asemenea preteniile financiare mi se par exagerate, eu am avut pe cineva 10h/zi, 4 zile pe sapt cu 1200, mi se pare suficient, dar a plecat fara sa spuna nimic, nici ca-i e greu, nici ca vrea mai multi bani, si mentionez ca i-am dat cat mi-a cerut, adica 70lei/zi
mentionez ca am 2 fetite de aproape 10 luni, dar ea nu facea decat sa stea cu ele, de calcat, spalat, curat facea mama
acum caut pe altcineva si desi am vb de salarii de 1200-1400, le sun o data,stabilesc intalniri si nu mai apar
nu e chiar datul la sapa sa ai grija de copii si sunt multi oameni care muncesc pe 1000 lei sau mai putin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monamariana spune:

Buna anna_a, sa te ajute Dumnezeu sa-ti gasesti bona ideala. Cred ca le sperie idea de gemeni, este greu cu gemeni fata de 2 copii cu varste diferite. Cu unul te mai intelegi, stai cu ochii mai mult pe cel mic, asta mai ales (cred eu) cand ai o varsta mai inaintata si energia, atentia distributiva,rabdarea si chiar si puterea fizica nu mai sunt ca alta-data. Cand ingrijesti de gemeni trebui sa mergi in parc cu caruciorul special, si sa alergi si dupa unul si dupa celalalt.
Trebui sa ai rabdare si sa gasesti o bona tanara care a mai ingrijit gemeni si se descurca cu ei la un nivel multumitor. Asa in casa nu te dai de ceasul mortii cu copii, ii poti supraveghea atent, efortul mare cred eu ca este in parc.Am vazut cu ochii mei in parc bone cu gemeni , erau pur si simplu extenuate si terminate de energia copiilor la care se ma adauga si caldura si multi alti factori legati de varsta... si uite asa ajungi ca dupa o experienta de genul asta sa mai vrei sau nu, gemeni in viata ta.
Am vazut ca fetele sunt mici, poate nu de neserioase nu se prezinta la interviu ci pentru faptul ca se pot prezenta acum, puteti incepe acum cand este cat de cat mai lejer, dar bonele se gandesc si la viitor cand fetele vor incepe marea tropaiala si atunci nu vor mai face fata.
Bine, experienta din trecut nu le justifica lipsa re civilizatie de a spune una la telefon si a face alta in realitate..... ti-am scris cateva randuri ca sa nu mai fi asa necajita, ba din contra, capul sus ca tot raul este spre binele tau. Cand vei gasi o bona va fi una care stie ce o asteapta si care stie, ca si tine, sa-si imparta ochii si atentia simultan pentru ca fetele sa fie in siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mona, tu ai dreptate, dar si eu am, adica am pus un anunt si au aplicat, in anunt scria clar ca sunt 2 fetite, de ce au mai aplicat atunci, de ce spun ca vin la interviu?

in fine, sunt de acord cu tine la partea cu "tot raul spre bine"; asa s-a intamplat in viata in mai multe ocazii; nu sunt chiar asa suparata, oricum o am pe mama si mai ajut si eu ca muncesc de acasa; dar mai vroiam pe cineva ca sa pot sa am ceva mai mult timp liber pt mine

nici nu prea mai caut, am zis ca mai bine caut o menajera si se ocupa mama mai mult de fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Vi se pare ok sa i dau unei doamne care imi ia copilul de la gradi 1 data pe sapt si sta 2-3 h cu el, 10 lei pe h si minim 100 pe luna,dc nu sunt 10 h???????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monamariana spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

mona, tu ai dreptate, dar si eu am, adica am pus un anunt si au aplicat, in anunt scria clar ca sunt 2 fetite, de ce au mai aplicat atunci, de ce spun ca vin la interviu?

in fine, sunt de acord cu tine la partea cu "tot raul spre bine"; asa s-a intamplat in viata in mai multe ocazii; nu sunt chiar asa suparata, oricum o am pe mama si mai ajut si eu ca muncesc de acasa; dar mai vroiam pe cineva ca sa pot sa am ceva mai mult timp liber pt mine

nici nu prea mai caut, am zis ca mai bine caut o menajera si se ocupa mama mai mult de fete

Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011



Of, of, in cazul acesta, sunt de acord cu tine "sunt ingrozitor de neserioase" , nu au nici o scuza mai ales tinand cont de comisioanele care se cer pentru a putea lua legatura cu bona. Nu sunt o avere dar daca le aduni....si fara nici un rezultat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Nu sunt convinsa ca e angajata cu carte de munca daca ti-o gaseste agentia ... Sau in orice caz, nu tu ii platesti cotizatiile la stat. Mai ales ca se practica sistemul "vine, sta 2-3 luni, apoi pleaca si se angajeaza in alta parte, prin aceeasi agentie". De ce ? Ca agentia sa ia comisionul de cat mai multe ori, pt ca il ia pe "plasament", nu pe toata durata cat sta bona angajata la tine.


Nu stiu daca e universal valabil - eu am incercat prin agentie si agentia nu face decat sa intermedieze relatia dintre client si bona. Bona nu e angajata agentiei, deci agentia nu ii va plati cheltuielile legate de impozite, contributii etc. In cazul in care vrea sa le plateasca, e complicat - se declara la Adm. Financiara si, daca nu ma insel, face contracte cu casele de pensii si asigurari si isi plateste contributiile. Evident, cheltuielile se adauga la onotrariul fixat cu clientul. Agentia nu e implicata in nici un fel.

Noi avem o "bona" (nu stiu cum se desemneaza mai bine) si, fiind pensionara, n-a fost interesata de ideea de contributii platite. Pentru program de 9 ore si jumatate primea 1400 de lei + calcat si menaj usor, la final de saptamana. Anul trecut, pentru ca am facut multe delegatii, iar sotul meu are un program imprevizibil, am dus copilul la mama aproximativ jumatate de vara (intermitent, nu deodata). Ea venea cand si cand (max. 3 zile pe saptamana), pt calcat+menaj si primea aceiasi bani lunar. Concediu are o luna pe an, plus sarbatorile legale, plus diverse solicitari din partea ei (medic, una-alta). Jumatate din concediu e platit (2 saptamani din 4), zilele libere si solicitarile personale sunt toate platite.
E o femeie cu mult bun simt, e foarte blanda si muncitoare. Nu are fineturi intelectuale, insa si-a crescut nepoata inainte de a veni la noi si incearca sa-l invete pe cel mic diverse. Eu tin la ea, pentru ca am vazut in jurul meu cat e de greu sa gasesti pe cineva de absoluta incredere, sa intre in casa in absenta oricarui control, sa nu cotrobaie, sa nu barfeasca etc.

Inaintea ei am avut o alta bona, o tipa sugubeata si f infipta. Ei ii plateam 960 de lei (teoretic) lunar pt. 6 ore pe zi + calcat lejer (haine de-ale celui mic si, te miri cand, cate o camasa pentru sotul meu, sau o bluza pentru mine). De cele mai multe ori, primea 1000 de lei, de fapt si banii pe concediu in avans. Nu facea mancare, nu stergea praf, adormea de la 1.30 la 4, cat dormea cel mic si pana veneam eu , nu pleca niciodata cu mana goala de la noi (4 caise, 3 portocale, mancare, bomboane etc). Intr-o dimineata, ii facusem omleta sotului meu, cand a sosit ea si mi-a comandat si pentru ea una, ca ii facusem pofta. Imaginati-va, ea statea in sufragerie, se juca, iar eu faceam omleta la bucatarie .
Stiam istoricul caselor in care lucrase - real, sau fictiv. Cutare, de la banca, cutare de pe Stefan cel Mare, Tariceanu; stiam ce mancau ei, ce le placea, unde mergeau in vacante, ce casa la Moeciu aveau, ce faianta aveau in bucatarie si faptul ca unii au avut atata incredere in ea, incat s-o lase de jurna la 10-20-30.000 de euro!
Avantajul cu ea ar fi fost ca era singura pe lume si ar fi fost disponibila la orice ora. Insa, noi n-avem nevoie, o avem pe mama si, atunci, si pe mama sotului.
Dupa prima luna, mi-a spus ca ar vrea sa primeasca banii fractionati saptamanal. Zis si facut. Peste jumatate de an, o prietena mi-a atras atentia ca, primind banii saptamanal, per total, la finalul unui an, mai primeste un fel de al 13-lea salariu (nu ma apucasem sa fac calcule, nu ma asteptam la dedesubturi). Am informat-o ca va primi banii lunar, cum stbiliseram de la bun inceput si dusa a fost! Nu mai stiu nimic de ea, dar probabil multi au aflat diverse despre noi :P.

Si de asta spun ca e mare lucru sa dai peste oameni onesti si la locul lor si sa-i si pastrezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Am citit cu uimire despre concediu - platit sau nu...
Mie imi pare anormal sa exploatezi astfel oameni, normal ar fi sa aiba un numar de zile de concediu platit, sigur.
Nu stiu cate zile exact a avut liber bona mea, insa cu siguranta au fost mai multe decat se astepta... ceea ce ma face sa ma intreb oare cum era tratata la joburile anterioare?
A avut peste 2 saptamani la final de august, a mai avut anterior o saptamana la inceput de vara, a avut aproape una de Paste si de ultimul Craciun a fost libera de joi inaionte de Craciun pana pe 4 ianuarie...
A mai avut o zi libera pentru investigatii medicale si una sau doua pentru ca era cu o viroza sau raceala.
Noi nu am fost nici plecati si nici nu am fost liberi mereu cat a fost ea libera sau in concediu, insa e normal sa aiba zile de odihna, asa incat le-am negociat, mereu, din timp; la inceputul verii ne-am planificat concediile ca doua familii distincte care aveau un punct comun si care incearca sa nu se incurce una pe alta, am luat in calcul concediul sotului ei etc. asa cum e normal.

A mai stat peste program si uneori ii platesc orele, alteori compensez cu ore libere mai multe decat a stat ea suplimentar. Si ne mai coordonam programele, le mai schimbam, uneori vine mai devreme daca am nevoie, alteori ii dau drumul mai devreme daca stiu ca are ceva de facut. Si cateodata stam de vorba la un pahar cu apa, dupa program, despre copii si viata.

Oameni suntem, inainte de toate, si nu fa altuia ce nu ti-ar placea sa-ti faca el tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns botosel452 spune:

Buna seara! Vad ca a trecut ceva timp de la ultimul mesaj. Ma intereseaza si pe mine acest subiect, cum intentionez sa apelez si eu la serviciile unei vecine pensionate, sa o ia pe Alexandra (de 2 ani si 2 luni) de la cresa si sa stea cu ea atunci cand este bolnava. Eu ma gandeam sa am o abordare bazata pe numar de zile si plata pe zi, in functie de nr de ore...dar nu am vazut pe nimeni sa pomeneasca despre asa ceva. Daca ar fi vorba de salariu, pentru 3-4 ore /zi cat timp este vorba de cresa si 8-9 ore /zi, cat va fi bolnava, cat as putea sa ofer, rezonabil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui nuschu

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Nu sunt convinsa ca e angajata cu carte de munca daca ti-o gaseste agentia ... Sau in orice caz, nu tu ii platesti cotizatiile la stat. Mai ales ca se practica sistemul "vine, sta 2-3 luni, apoi pleaca si se angajeaza in alta parte, prin aceeasi agentie". De ce ? Ca agentia sa ia comisionul de cat mai multe ori, pt ca il ia pe "plasament", nu pe toata durata cat sta bona angajata la tine.


Nu stiu daca e universal valabil - eu am incercat prin agentie si agentia nu face decat sa intermedieze relatia dintre client si bona. Bona nu e angajata agentiei, deci agentia nu ii va plati cheltuielile legate de impozite, contributii etc. In cazul in care vrea sa le plateasca, e complicat - se declara la Adm. Financiara si, daca nu ma insel, face contracte cu casele de pensii si asigurari si isi plateste contributiile. Evident, cheltuielile se adauga la onotrariul fixat cu clientul. Agentia nu e implicata in nici un fel.

Noi avem o "bona" (nu stiu cum se desemneaza mai bine) si, fiind pensionara, n-a fost interesata de ideea de contributii platite. Pentru program de 9 ore si jumatate primea 1400 de lei + calcat si menaj usor, la final de saptamana. Anul trecut, pentru ca am facut multe delegatii, iar sotul meu are un program imprevizibil, am dus copilul la mama aproximativ jumatate de vara (intermitent, nu deodata). Ea venea cand si cand (max. 3 zile pe saptamana), pt calcat+menaj si primea aceiasi bani lunar. Concediu are o luna pe an, plus sarbatorile legale, plus diverse solicitari din partea ei (medic, una-alta). Jumatate din concediu e platit (2 saptamani din 4), zilele libere si solicitarile personale sunt toate platite.
E o femeie cu mult bun simt, e foarte blanda si muncitoare. Nu are fineturi intelectuale, insa si-a crescut nepoata inainte de a veni la noi si incearca sa-l invete pe cel mic diverse. Eu tin la ea, pentru ca am vazut in jurul meu cat e de greu sa gasesti pe cineva de absoluta incredere, sa intre in casa in absenta oricarui control, sa nu cotrobaie, sa nu barfeasca etc.

Inaintea ei am avut o alta bona, o tipa sugubeata si f infipta. Ei ii plateam 960 de lei (teoretic) lunar pt. 6 ore pe zi + calcat lejer (haine de-ale celui mic si, te miri cand, cate o camasa pentru sotul meu, sau o bluza pentru mine). De cele mai multe ori, primea 1000 de lei, de fapt si banii pe concediu in avans. Nu facea mancare, nu stergea praf, adormea de la 1.30 la 4, cat dormea cel mic si pana veneam eu , nu pleca niciodata cu mana goala de la noi (4 caise, 3 portocale, mancare, bomboane etc). Intr-o dimineata, ii facusem omleta sotului meu, cand a sosit ea si mi-a comandat si pentru ea una, ca ii facusem pofta. Imaginati-va, ea statea in sufragerie, se juca, iar eu faceam omleta la bucatarie .
Stiam istoricul caselor in care lucrase - real, sau fictiv. Cutare, de la banca, cutare de pe Stefan cel Mare, Tariceanu; stiam ce mancau ei, ce le placea, unde mergeau in vacante, ce casa la Moeciu aveau, ce faianta aveau in bucatarie si faptul ca unii au avut atata incredere in ea, incat s-o lase de jurna la 10-20-30.000 de euro!
Avantajul cu ea ar fi fost ca era singura pe lume si ar fi fost disponibila la orice ora. Insa, noi n-avem nevoie, o avem pe mama si, atunci, si pe mama sotului.
Dupa prima luna, mi-a spus ca ar vrea sa primeasca banii fractionati saptamanal. Zis si facut. Peste jumatate de an, o prietena mi-a atras atentia ca, primind banii saptamanal, per total, la finalul unui an, mai primeste un fel de al 13-lea salariu (nu ma apucasem sa fac calcule, nu ma asteptam la dedesubturi). Am informat-o ca va primi banii lunar, cum stbiliseram de la bun inceput si dusa a fost! Nu mai stiu nimic de ea, dar probabil multi au aflat diverse despre noi :P.

Si de asta spun ca e mare lucru sa dai peste oameni onesti si la locul lor si sa-i si pastrezi.

************
Nus


plata la saptamana nu e nici un "dedesubt", omul munceste fiecare zi, e normal sa vrea sa fie platit pentru munca lui, platindu-l lunar de fapt salariatul pierde plata unor zile de munca...nu e tocmai corect...in unele tari plata la saptamana e lege...saptamana are numar de zile fix nu variabil ca lunile anului...asa e cel mai corect pentru toata lumea

Mergi la inceput