cat mai costa o bona in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Salutare!

Am nevoie de opiniile voastre- am doi baieti de 5, respectiv 2 ani.
Am nevoie de o bona care sa aiba urmatorul program- 3 zile pe saptamana cate 8 ore pe zi.
Baiatul cel mare merge la gradinita, deci ar trebui stat numai cu cel mic si cu cel mare doar daca se imbolnaveste si in vacante.

Care ar fi pretul pentru aceste servicii? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

din fericire pentru bone si nu numai treaba lor e doar sa supravegheze si sa hraneasca pe maria sa copilul
.... ce descri tu acolo e cu totul alta slujba....guvernanta, pedagog...din astea...nu toti isi permit ...


de mozzard si vivaldi pot sa se ocupe si parintii cand sunt acasa, ca doar nu trebuie sa asculte copilul non-stop muzica clasica

ps. eu cand vad ce sume sunteti dispuse sa platiti imi vine sa ma fac bona...ca munca suplimentara pun la bataie ceva cd-uri cu muzica culta...(asta ca sa imi merit prima de Paste si de Craciun)


Citat:
citat din mesajul lui libelula

eu sunt de parere ca o bona nu trebuie sa faca decat strictul necesar pentru copil. nu trebuie amestecate cele doua functii - bona si menaj. altfel copilul o sa creada ca e lasat cu menajera. la noi bona doar ii face de mancare cand nu pot eu si ii calca o hainuta pentru afara. in rest, atentia ii este dedicata 100% celui mic.

cred ca alegerea si plata bonei sunt unele dintre cele mai importante investitii din viata unei familii. si este o diferenta intre o bona care face doar pe "pazitorul" si "hranitorul" copilului si una care ii pune in fiecare zi un CD cu mozart, vivaldi etc. si stie sa ii insufle copilului dragostea de muzica, de literatura etc. ne-am zgarcit la multe, dar bona am ales-o pe cea mai buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

din fericire pentru bone si nu numai treaba lor e doar sa supravegheze si sa hraneasca pe maria sa copilul
.... ce descri tu acolo e cu totul alta slujba....guvernanta, pedagog...din astea...nu toti isi permit ...


de mozzard si vivaldi pot sa se ocupe si parintii cand sunt acasa, ca doar nu trebuie sa asculte copilul non-stop muzica clasica

ps. eu cand vad ce sume sunteti dispuse sa platiti imi vine sa ma fac bona...ca munca suplimentara pun la bataie ceva cd-uri cu muzica culta...(asta ca sa imi merit prima de Paste si de Craciun)


Citat:
citat din mesajul lui libelula

eu sunt de parere ca o bona nu trebuie sa faca decat strictul necesar pentru copil. nu trebuie amestecate cele doua functii - bona si menaj. altfel copilul o sa creada ca e lasat cu menajera. la noi bona doar ii face de mancare cand nu pot eu si ii calca o hainuta pentru afara. in rest, atentia ii este dedicata 100% celui mic.

cred ca alegerea si plata bonei sunt unele dintre cele mai importante investitii din viata unei familii. si este o diferenta intre o bona care face doar pe "pazitorul" si "hranitorul" copilului si una care ii pune in fiecare zi un CD cu mozart, vivaldi etc. si stie sa ii insufle copilului dragostea de muzica, de literatura etc. ne-am zgarcit la multe, dar bona am ales-o pe cea mai buna.


Nina,mami de,





mie nu mi se pare deloc ca treaba unei bone este doar sa hraneasca pe cel mic. noi am cautat ca persoana care ne inlocuieste pe noi cele 6-7-8 ore pe zi sa fie croita "dupa chipul si asemanarea noastra". adica sa ofere copilului acelasi bagaj de cunostinte si sa transmita aceleasi valori. sa ii vorbeasca frumos si corect, sa foloseasca doar cuvinte alese cu grija, sa ii citeasca, sa il invete forme/culori etc., cam ce este indicat pentru doi ani si ceva. mama mea este educatoare si este extrem de incantata de evolutia celui mic, spunandu-mi mereu ca se vede evolutia de la o saptamana la alta.

am mai spus cred tot in topicul acesta, bona noastra ma stimuleaza intelectual si pe mine, cu fiecare ocazie imi face cadou carti (si eu la fel ei), apoi comentam impreuna noutatile . ne recomanda piesele de teatru la care sa mergem, ba chiar ne pomenim ca ne ia bilete pentru weekend daca avem vreo jena sa o chemam sa stea cu cel mic. in fine... cd-urile cu mozart si vivaldi sunt doar o mica parte in ceea ce face

si daca as putea, i-as plati mai multi bani, macar 500 euro pe luna, pentru ca merita fiecare banutz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Libelula, nimeni din lumea asta nu poate inlocui parintii, oricat de erudit ar fi.
Nu stiu cat are copilul tau, dar pana la varsta scolara, copiii sunt fericiti jucandu-se, nu invatand diverse, intru mandria parintilor proprii.

Supra-solicitarea intelectuala nu este benefica pt copilasii prescolari.

"mama mea este educatoare si este extrem de incantata de evolutia celui mic, spunandu-mi mereu ca se vede evolutia de la o saptamana la alta." Bietul copil !



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Libelula, nimeni din lumea asta nu poate inlocui parintii, oricat de erudit ar fi.
Nu stiu cat are copilul tau, dar pana la varsta scolara, copiii sunt fericiti jucandu-se, nu invatand diverse, intru mandria parintilor proprii.

Supra-solicitarea intelectuala nu este benefica pt copilasii prescolari.

"mama mea este educatoare si este extrem de incantata de evolutia celui mic, spunandu-mi mereu ca se vede evolutia de la o saptamana la alta." Bietul copil !



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.



a, absolut, nimeni nu ii poate inlocui pe parinti in mod total. dar acest luru ar insemna sa nu ii mai dam nici la gradinita, nu?
afectiunea si dragostea parintilor nu o poate inlocui nimeni, nici macar bunicii.

dar cand ajungi acasa si vezi ca iti rade copilul in hohote urmarind o reproducere ad-hoc de teatru de papusi pe tema capra cu trei iezi, sau scufita rosie, sau cand vine cu o carte sa ii "citesti" pozele, si vrea si el sa iti spuna cum a venit lupul/motanul incaltat si a facut cutare si cutare lucru, evident ca te bucuri ca a avut parte de indrumarea corepsunzatoare. iar evolutia se poate vedea si din vocabularul folosit, care creste la al meu asa cum probabil creste si la alti copii, si da, se poate vedea saptamanal.

nu este vorba sub nicio forma de mandria parintilor, ci de standardul pe care il solicit de la persoana aleasa sa stea cu cel mic (2 ani si cateva luni).

in alta ordine de idei, acelasi pusti care sta cu ochii sarma la teatrul de papusi, este lasat sa exploreze cum crede de cuviinta proprietatea bunicilor, respectiv sa asiste la mulgerea vacilor, la tunsul oilor, sa mangaie porcii daca vrea, sa dea de mancare la gaini si sa alerge prin cuibare, sa dea gata cateva randuri de haine la stransul strugurilor, sau sa fie plimbat cu tractorul sau treieratoarea, daca asa vrea el.

sunt diferite forme de cunoastere si de joc/joaca. noi le exploram pe toate.

dar revenind on topic. da, pentru o bona buna, sunt de acord sa platesc corespunzator. nu sunt de acord ca bona sa faca treaba in casa, altfel devine menajera. sunt standarde diferite. da, sa ii puna masa sau sa ii spele un biberon, sunt de acord sa faca. dar nu sa ii calce hainele in permanenta, sau, si mai rau, si pe ale noastre. pentru asta avem o menajera pe care, intr-adevar, o platim mai putin. fiecare tip de munca are pretul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Poate am fost putin cam dura. Scuze. Este fireasca mandria asta usor exagerata, tinand cont de varsta copilasului si faptul ca il vezi doar dupa serviciu. Iar entuziasmul tau este simpatic.

Ai grija sa nu il invatati mai mult decat are nevoie, astfel ca la scoala sa se plictiseasca in clasa.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emily1 spune:

buna!daca cautati o bona va stau la dispozitie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaianaO spune:

Din ce povesteste Libelula, nu transpare in nici un fel ideea ca cel mic ar fi chinuit in vreun fel, dimpotriva. Educatia prin joaca si prin stimularea creativitatii sint doua componente esentiale pentru dezvoltarea armonioasa a copilului si pentru evolutia lui.
["mama mea este educatoare si este extrem de incantata de evolutia celui mic, spunandu-mi mereu ca se vede evolutia de la o saptamana la alta." Bietul copil !]
Bietul copil? Sper ca glumesti :)
Sau poate iti imaginezi ca educatia se face numai "ca la scoala", sa stea cuminte si sa asculte.
S-au mai schimbat lucrurile si faptul ca avem acces la atitea informatii ne ajuta sa fim mai deschisi si mai responsabili. Educatia prin joaca, prin muzica si alte activitati care vin in intimpinarea curiozitatii copilului, este ceea ce ii face sa evolueze. Cum ar putea fi de compatimit un copil care dovedeste creativitate si curiozitate si dobindirea de cunostinte?

Libelula, ai noroc cu asa o bona implicata :)

Nadaflorilor, in ciuda nick-ului simpatic, nu as putea angaja o bona care scrie Mozzard :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Eu nu am vreo bona cu educatie aleasa, doar baza si muuuuulta multa rabdare!
E tanara, 22 de ani, il adora pe micut si ii platesc 600 de lei pe 5 ore plus menaj usor 300 de lei pe 4 ore saptamanal. Incerc sa nu fiu acasa in timpul menajului, are dreptate Libelula cu confuzia care se creeaza.
E foarte flexibila si invatarea prin joc e de esenta varstei atat de mici; eu am fost uimita ca e fascinat de numere, le stie pana la 10, nu stie ordinea si nici nu am facut eforturi sa cunoasca asta, e deajuns ca e curios si asta face sa se dezvolte in ritmul lui.

E important ca persoana care sta cu copilul sa aiba un anumit standard de valori in viata, astea se simt acum, nu se invata constient, asa incat eu sunt foarte multumita de bona celui mic, desi la 900 de lei mi se spune ca e prea mult.

De asemenea, platesc din proprie initiativa orice ora suplimentara efectuata fie si partial, liberele legale sunt indiscutabile, exista invoiri la nevoie, concediu, cate-o prima de sarbatori etc. Astea imi pare inutil sa le precizez, dar totusi unii parinti le considera facilitati, asa incat le adaug aici.

Oricum, va intreb, raportat la aceste preturi, acest salariu e cu carte de munca? Pentru ca eu vreau sa ii fac carte de munca bonei si, sincer, cheltuielile sunt destul de mari si nu stiu cum sa fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui DaianaO

Din ce povesteste Libelula, nu transpare in nici un fel ideea ca cel mic ar fi chinuit in vreun fel, dimpotriva. Educatia prin joaca si prin stimularea creativitatii sint doua componente esentiale .......

Nadaflorilor, in ciuda nick-ului simpatic, nu as putea angaja o bona care scrie Mozzard :)



1. nu candidez pentru niciun post
2. ce o sa faci cu candidatele la un eventual post de bona, le "dai dictare" cu nume de compozitori clasici si moderni?!
3. te-as trimite sa citesti regulamentul acestui forum...
4. daca mai ai si alte comentarii de facut cu referire la gradul meu de cultura te rog sa mi le comunici privat

Mergi la inceput